Trećeligaši pocrvenjeli

Mateja Gošćiej • ponedjeljak, 16.11.2009.

Ovaj bi naslov mogli shvatiti doslovno, ali i u prenesenom značenju. Osim što je čak pet nogometaša svojim grubim startom zaradilo crveni karton, ni u obrazima nakon napuštanja susreta nisu imali drugačiju boju. Susrete 16. kola tako neće igrati Sabolić, Bešlić, Premuš, Galović i Kvesić.

Najuzbudljivija utakmica proteklog je kola bila ona u Županji. Osim što su Graničar i Bjelovar odigrali jedan napeti susret, podijeljena su dva crvena kartona i to domaćinu, kojem na kraju zaista treba čestitati na izborenom bodu. Nakon što su već u 35. minuti gubili 2:0 golom Pleića i autogolom Oršolića, a zatim u 45. zaradili i crveni karton, svi prisutni bili su uvjereni da je pitanje pobjednika riješeno. No, požrtvovnom i pravo muškom igrom, u 72. minuti s igračem manje potvrđuju svoju premoć pogotkom Blaškovića. Sa smanjenom prednošću gosti su se opustili, a domaći postajali sve agresivniji i željni boda. Ta želja rezultirala je novim kartonom, ponovo crvenim, ovog puta Kvesića, no s napadom na gostujući gol se i s devet igrača nastavilo. Samo tri minute kasnije, u 85., ponovo je mrežu zatresao Blašković za 2:2, a usudili bi de reći da je iako na papiru slomljena momčad Grafičara u posljednjim trenutcima mogla doći i do pobjede.

Dva isključenja bila su i u dvoboju Nedelišća i Croatie. Igralište Hrašćica ipak je bilo nesretno za goste iz Đakova koji su u 24. minuti prvo zaradili crveni karton, a zatim u 57. skrivili jedanaesterac. S bijele točke precizan je bio Jagec. Domaći su i u nastavku susreta bili bolje momčad, a nemoćna Croatia bila je neprepoznatljiva. Još jedan crveni karton u kiši crvenila u ovom kolu zaradio je Premuš u 74. minuti, no ni to nije umanjilo sjajnu predstavu nogometaša Nedelišća.

U zadnjim trenutcima susreta crveni karton u susretu Koprivnice i MV Croatie dobio je i Sabolić, u očajničkom potezu da spasi svoju ekipu od poraza. Naime, domaći dečki nisu se baš pokazali, pa su upisali čak svoj osmi poraz u ovoj sezoni. S 2:0 poveli su gosti preko Čanića i Švarića, a gubitak bodova tek je ublažio zgoditak Dujmovića za 2:1.

Od ostalih iznenađenja kola, jedno je svakako poraz Lipika. Svoj treći susret sezone ispustili su na travnjaku u Belišću, gdje je s minimalnih 1:0 bolja je od njih bila domaća momčad. Jedini te ujedno i pobjedonosni pogodak na utakmici dao je Ratković i to u ranoj fazi utakmice, u 6. minuti. Domaći su u svakom segmentu parirali vodećoj ekipi lige, a gol je napravio prevagu i tri boda ostavio u Belišću.

Osim Lipika, iznenadio je i Grafičar Vodovod, koji je u derbiju dna tablice pobijedio Slobodu u Varaždinu. S trećom pobjedom ove sezone, Vodovod je tako štafetu začelja predao Varaždincima koji su dosad u sezoni slavili tek dva puta. Grafičar je poveo u 12. minuti, a strijelac je bio Balić. Na 1:1 postavio je Martan u 75. minuti nakon sjajne akcije domaćih, a na konačnih 2:1 za goste čekalo se još tri minute. Iz jedanaesterca za slavlje pogađa Žitnjak nakon igre rukom Samboleca.

Još neviđeno loše izdanje ove sezone Mladostaši iz Cernika pokazali su na gostovanju kod Križevaca. Domaćin, iz donjeg doma tablice, kući ih je kao šestoplasirane poslao s velikih 4:1. Neprepoznatljiva igra gostiju i dobra forma domaćina donijeli su utakmicu koja je bila isključivo u znaku Mladosti. Nakon 20 minuta igre već je 2:0, pogađaju Terzić i Pavelić. Za jedini pogodak na strani Križevaca zaslužan je Hećo, koji nije mnogo mogao nakon preciznosti Švađumovića i Kurjakovća, koji je postavio konačan rezultat

Slavija pak je kao drugoplasirana momčad rutinski odradila svoju zadaću kada im je u goste stigla momčad iz Našica. Sjajnih i uvjerljivih 5:1 nitko nije očekivao, jer se do 35. minute igra podjednako, većinom na strani domaćina. Našk je dugo napadao, a za razliku od Slavije njima lopta ulazi u mrežu, pa je Torčić gostima dao nadu u pozitivan ishod. No, nakon tog gola gosti se gube u zelenilu travnjaka, a na vidjelo izlaze tek domaći koji baš kao da nema nikog drugog na terenu brzo zabijaju tri pogotka u narednih 7 minuta. Dva puta precizan je Dal. Žafaranić, dok je jednom pogodio i Štavlić. U drugom se poluvremenu lakše disalo, pa su domaći rasterećeni opalili još dva puta po golu Naška i zabili preko Dav. Žafaranića i Mitrovića.

Đakovo je s 2:0 zasluženo slavilo nad Mladosti iz Preloga. U 26. s pogotkom je susret otvorio Barišić, a u 63. minuti utakmicu dovršio Borko. Iako je prvi dio bio u potpunoj domaćoj dominaciji, u drugom su poluvremenu gosti pokušali nadmudriti gostujućeg vratara Begovića koji brani nekoliko solidnih udaraca Preložana.

S jednakim rezultatom završen je i susret u Osijeku. Tamošnja je Olimpija s 2:0 pobijedila Višnjevac, kojem ni bolji ulazak u susret nije značio prevagu na terenu. Nakon početne snage i naleta, gosti su nakon dvadesetak minuta smirili igru, a tada su krenuli domaći. U 34. minuti premoć na terenu golom okrunjuje Vuka, a u drugom djelu za konačnu i zasluženu pobjedu lijepim zgoditkom točan je Škorić.