Cedevita ispustila pobjedu

Branimir Korać, Edvard Burić • utorak, 17.11.2009.

Košarkaši Cedevite imali su veliku priliku svladati slovenskog prvaka, momčad Union Olimpije, međutim u neizvjesnoj završnici poraženi su nakon serije slobodnih bacanja Matta Walsha. Jedan od razloga poraza je i izlazak zbog pet osobnih pogrešaka briljantnog Andrije Žižića koji je ubacio 29 poena i uhvatio osam skokova, a drugi razlog je očajna treća četvrtina u kojoj su Zagrepčani ubacili tek tri poena i ispustili visoku prednost...

Domaći košarkaši bolje otvaraju utakmicu i preuzimaju vodstvo. Union Olimpija se drži do 12:10, a onda na scenu stupa Andrija Žižić koji odvodi Cedevitu na odličnih plus osam (20:12). Ipak, Ljubljančani povezuju dvije trice (Ožbolt i Klobučar) te dolaze na minus dva. Rudež tricom uzvraća, a četvrtinu nakon Klobučarevog koša zatvara fantastični Žižić (14 koševa u prvoj četvrtini) na asistenciju Subotića.

U drugoj četvrtini Walsh pokazuje da je došao na utakmicu i sa 7 koševa drži Olimpiju u igri. Žižić i dalje igra nezadrživo te puni mrežicu renomiranog gosta. Kada je Bariša Krasić pogodio tricu za 40:27 konačno se probudila pubilka koja je davala ton igri Cedevite. To koriste Opačak i Kovačević koji dižu na najvećih plus 17 (47:30). Do kraja četvrtine Ožbolt otima jednu loptu i zabija iz kontre, a pridružuje mu se Walsh koji slobodnim bacanjima zatvara četvrtinu (47:35) te održava nadu gostima.

U drugom poluvremenu gledamo sasvim drugu utakmicu, gosti dižu nivo igre i pokazuju zašto su jedan od glavnih kandidata za osvajanje regionalne lige. Ožbolt i Slokar zabijaju i slovenski klub se potpuno približava. Cedevita gubi glavu, nema ideju kako odgovoriti protivniku. To kvalitetna ekipa kao što je Union Olimpija kažnjava i preuzima vodstvo. Četvrtina završava 50:52 uz samo tri koša Cedevite u trećem periodu igre, dok su gosti zabili 17 što im je i omogućilo da u zadnju četvrtinu krenu sa vodstvom.

Zadnju četvrtinu bolje otvaraju gosti koji košem Vidmara dolaze na plus šest (51:57). Kada su svi mislili da će prelomiti utakmicu Cedevita se borbenošću uspjeva vratiti i hvata priključak. Subotić zabija šest koševa pa domaći košarkaši minutu prije kraja opet vode (70:69). Walsh mirno zabija dva slobodna bacanja u idućem napadu i dovodi goste na 71:70. Domaći strateg Slobodan Subotić uzima minutu odmora, Cedevita ima cijeli napad budući da je do kraja 25 sekundi, ali Rudeža blokira Vidmar i odvodi goste do pobjede. Cedevita još jedino uspjeva napraviti namjeran prekršaj kojeg kažnjava Walsh i slavlje Ljubljančana u Sutinskim vrelima je moglo početi(70:73).

Kod domaćih najbolji je bio Žižić s 29 koševa i osam skokova, dok su goste predvodili Sašo Ožbolt s 17 i Matthew Vicent Walsh s 16 koševa. Slokar je dodao 11 i ta širina raspoloženih igrača je na kraju presudila.