Cibona projurila kraj Budućnosti

Ivor Krapac • utorak, 17.11.2009.

Najuspješniji Cibonin start u NLB ligi produžen je na osam pobjeda u isto toliko utakmica. U osmom kolu u Zagrebu je nadigrana podgorička Budućnost, a jednako kao i visoka pobjeda Cibosa, u pamćenju će ostati naguravanje i nesportske pogreške na obje strane početkom drugog poluvremena...

Da nije bilo Vladimira Dragićevića, iz večeri u Draženovom domu ne bi bilo vrijedno spomena ništa više od potpune Cibonine dominacije i pobjede sa 79:54. Ovako, centar gostiju iz Podgorice pobrinuo se da se pamti i incident s prijetećom tučnjavom koju su spriječili suci i igrači, uz zaključak s po dvije nesportske pogreške na svakoj strani i aplauzima za Lukšu Andrića do kraja utakmice.

Cibosi su ono najvažnije, pitanje pobjednika, riješili već u prvih 20 minuta. Bili su još dominantniji nego prije nekoliko dana u Sarajevu, a uz takvo izdanje, gosti iz Podgorice nisu imali baš nikakvih izgleda, nakon prve dvije četvrtine zaostajali su ogromnih 25 razlike (44:19).

Da će ovo biti još jedna večer u kojoj Cibonini igrači neće suparnicima dozvoliti iznenađenje najavljeno je ranom serijom od 14:0 kojom je zaostatak od 4:2 preokrenut u 16:4 dvije minute do kraja prve dionice. Vukušić i Tomas zabili su po jednu tricu, a u posljednje vrijeme vrlo dobri Andrić dodao četiri poena pod obručem u odlasku do tog prvog uvjerljivijeg vodstva.

Čedomir Vitkovac je sa sedam poena u kratkom razdoblju malo usporio pod gostiju i smanjio na 18:11 nakon prvih deset minuta, a uz poene Gorana Jeretina, gosti su se držali na desetak poena minusa rano u drugoj četvrtini. Nakon što su se zakucavanjem Dragićevića približili na 26:19 šest minuta do poluvremena, krenula je velika Cibonina serija od 18:0 kojom su se gosti oprostili od svih nada u povoljan rezultat.

Osim agresivne obrane na koju Budućnost nije imala odgovor, momčadi Velimira Perasovića tada je procurilo i u napadu, prvo sa sedam poena Tomislava Zubčića, koji je prvi put ušao rano u drugoj četvrtini, a zatim i s četiri Andrićeva poena pod obručem i dvije trice Tomasa za odmak do 44:19. Veći dio druge dionice teško je mogao izgledati bolje, Cibosi su bili odlični na oba kraja terena.

Kada jedna momčad nakon 20 minuta gubi s 25, teško je očekivati da u nastavku susreta postane vatreno, no prvenstveno zaslugom Vladimira Dragićevića ovog puta vidjeli smo i taj rasplet. Dragićević je rano u trećoj četvrtini na središtu parketa gotovo ni iz čega "zakuhao" gužvu u koju su se upleli i Jeretin s jedne i Andrić i Bogdanović s druge strane, Jeretin i Andrić bili su najratoborniji i zamalo se potukli, a epilog su bile nesportske za svu četvoricu. Na nevolju gostiju, Cibosi su zbog ovog naguravanja postali još napaljeniji nego dotad, a potaknuli su ih i povici s tribina.

Još jedan nalet dovršen tricom Antonija Gravesa odveo je domaću momčad do maksimalnih 56:22 u 25. minuti, a vrijedi dodati i da je u tom periodu Bojan Bogdanović zaključio svoj večerašnji nastup nesportskom pogreškom, što je automatski značilo isključenje. Lukša Andrić je, pak, nedugo potom također izašao iz igre, nakon što ga je Perasović zamijenio Radoševićem Cibonin Dubrovčanin je na klupu ispraćen pljeskom s tribina, a kada se vratio na parket, za svaki dobar potez također je dobivao glasan pljesak.

Gosti su krajem treće i u posljednjoj četvrtini smanjili na završnih 25 razlike, no prave prijetnje nije bilo - predvođeni Andrićem (14 poena, 10 skokova, dvije blokade) i Zubčićem (13 poena, osam skokova) Cibosi su slavili uvjerljivu pobjedu. Tomas je dodao 12 poena, pet skokova i tri asistencije.

Najefikasniji igrači Budućnosti bili su Simonović (15 poena) i Jeretin (11 poena).