Bent presudio Arsenalu, Chelsea rutinski

Marin Vuković • subota, 21.11.2009.

Arsenal je na gostovanju u Sunderlandu doživio treći ovosezonski poraz nakon slabe utakmice u kojoj je domaćin bio bolji upravo za jedan pogodak. Usprkos brojnim izostancima Chelsea nije dopustio iznenađenje i rutinski je razbio Wolverhampton, dok su sjajnu triler utakmicu na Kingston Commsu odigrali Hull City i West Ham.

Nogometaši Sunderlanda srušili su još jednog pripadnika velike četvorke, ovaj put bez pomoći stanovite crvene lopte za plažu. Momčad Stevea Brucea umrtvila je poznatu igru danas neprepoznatljivog Arsenala, a zatim i iskoristila jednu od rijetkih prilika te tako došla do vrijedne pobjede.

Eduardo da Silva započeo je utakmicu u početnom sastavu Topnika, ali nije odigrao utakmicu za pamćenje. U 72 minute provedene na travnjaku naš je reprezentativac ušao u tek jednu izglednu priliku, no umjesto realizacije spetljao se i poslao loptu pored gola.

Baš kao ogledu s Liverpoolom, i ovaj put čovjek odluke bio je Darren Bent. Bivši napadač Tottenhama u 71. je minuti odlično reagirao u protivničkom petercu, došao do lopte prije Manuela Almunije i zatresao mrežu za konačnih 1:0.

Premda zbog ozljeda u ovoj utakmici nisu mogli računati na Franka Lamparda, Didiera Drogbu, Deca i Michaela Ballacka, nogometaši Chelseaja nisu naišli na probleme s realizacijom. Već u prvom poluvremenu Wolverhamptonu su utrpali tri komada, riješivši utakmicu daleko prije posljednjeg sučeva zvižduka.

Mrežu Vukova rasparao je Florent Malouda u petoj minuti, a u 12. i 22. minuti Michael Essien je zapečatio sudbinu gostiju, koji su do kraja utakmice pokušali primiti što manje pogodaka. U drugom poluvremenu njihov je vratar još samo jednom vadio loptu iz mreže, a strijelac je bio Joe Cole, po prvi put od listopada 2008. godine.

Hull City i West Ham su na KC stadionu odigrali pravi triler sa šest pogodaka, a premda je i jednima i drugima bila daleko potrebnija pobjeda, bodovi su na kraju podijeljeni. Gosti su s dva brzopotezna pogotka Franca i Collisona već nakon deset odigranih minuta poveli s 2:0, ali je Hull City do odlaska na odmor ostvario pravi pothvat.

Prvo je Carlton Cole u 27. minuti skrenuo loptu u vlastitu mrežu, a u samoj završnici prvog dijela Kamil Zayatte i Jimmy Bullard Tigrovima su donijeli prednost od 3:2. Već početkom drugog dijela, međutim, stvari su krenule nizbrdo za domaću momčad, jer u čistoj gol situaciji Bernard Mendy je srušio Scotta Parkera i zaradio crveni karton.

Brojčano nadmoćnim gostima trebalo je petnaestak minuta da tu prednost pretvore u pogodak, u 69. minuti Manuel da Costa pogađa za konačnih 3:3 i podjelu bodova kojom vjerojatno neće biti sretni ni Phil Brown ni Gianfranco Zola.

Birmingham je neporažen već četvrtu utakmicu zaredom, ovaj put na svom su travnjaku svladali Fulham s minimalnih 1:0. Na bodovima mogu zahvaliti Leeju Bowyeru, koji je iskoristio sjajnu asistenciju Jamesa McFaddena i prebacio vratara Marka Schwarzera.

Turf Moor i dalje je mjesto odakle rijetki odnose bodove. Burnley je od devete minute vodio pogotkom Caldwella, no Aston Villa je uspjela spasiti bod četiri minute prije kraja. Strijelac za konačnih 1:1 bio je Emile Heskey.