Premiership, 13. kolo, 22.11.2009, 16:00 h
Tottenham 9:1 Wigan
Wigan

Tottenham s devet pogodaka uništio Wigan!

Marin Vuković • nedjelja, 22.11.2009.

Moćnom, nestvarnom predstavom na White Hart Laneu nogometaši Tottenhama u potpunosti su nadigrali i s devet (!) pogodaka u mreži razbili goste iz Wigana, ponajprije zahvaljujući fenomenalnim nastupima Jermaina Defoea i Aarona Lennona. Defoe je u manje od dvadeset minuta čak četiri puta svladao Chrisa Kirklanda, dok je Lennon u istom razdoblju postigao pogodak i triput asistirao. Svoj sjajan nastup zaokružio je i Niko Kranjčar zaključivši utakmicu pogotkom u posljednjoj minuti.

Zaista impresivnu demonstraciju moći svojim su navijačima, ali i nogometašima Wigana, priredili igrači Tottenhama u 13. kolu Premier lige. Spursi su na najbolji mogući način iskoristili kriminalno loš dan obrane Wigana i s devet pogodaka počastili vratara Chrisa Kirklanda, koji će sasvim sigurno htjeti što prije zaboraviti ovo londonsko poslijepodne.

Na krilima fantastičnog Jermaina Defoea i ništa lošijeg Aarona Lennona Spursi su tijekom 90 minuta na White Hart Laneu doslovno letjeli i postavljali pitanja na koja obrana Wigana nije imala odgovora. Nakon prvog poluvremena koje je završeno minimalnom prednošću Spursa, u drugom su doslovno uništili momčad Roberta Martineza i upisali svoju najuvjerljiviju pobjedu u Premier ligi.

Svoj udio u nevjerojatnoj predstavi Spursa dali su i naši reprezentativci, koji su na travnjaku ostali svih 90 minuta ove sjajne utakmice. Niko Kranjčar je gospodario sredinom terena i svoj odličan nastup okrunio devetim pogotkom Spursa, a Vedran Ćorluka pored svojeg je imena upisao asistenciju.

Od samog početka bilo je jasno kako iz ogleda ovih dvaju protivnika kao pobjednik može izaći samo domaća momčad. Tottenham je izgledao nadmoćno, a Wigan poput niželigaša. Njihova obrana u gotovo je svakom napadu Spursa bila na pravim iskušenjima i činila greške koje im domaći nogometaši danas nisu opraštali.

Spursi su već u devetoj minuti došli do vodstva, ubačaj Aarona Lennona u mrežu je glavom, a kako drugačije, skrenuo Peter Crouch. Bio je to jedini pogodak u prvom dijelu premda je Tottenham već do odmora mogao riješiti pitanje pobjednika. Wigan je u igri držao tek vratar Kirkland, koji se u tom razdoblju iskazao s nekoliko odličnih intervencija.

U drugom poluvremenu, međutim, ništa nije moglo zaustaviti poplavu pogodaka. U razmaku od 51. do 69. minute nezaustavljivi Jermain Defoe čak je četiri puta zatresao mrežu Wigana, postigavši ujedno drugi najbrži hat-trick u povijesti Premier lige, za kojeg mu je trebalo samo sedam minuta.

Jedan pogodak u tom je razdoblju postigao i Aaron Lennon, a kada je Defoe tri minute prije kraja postigao Tottenhamov sedmi, bilo je jasno da je ovo velika večer Spursa. Uz gromoglasnu podršku s tribina ("we want eight, we want eight"), David Bentley je iz slobodnog udarca dodao osmi, a u četvrtoj minuti sudačke nadoknade Niko Kranjčar bombom pod gredu Wiganovih vrata i deveti pogodak Spursa.

I tko zna na kojoj bi se brojci zaustavili Spursi da glavni sudac utakmice nije označio kraj. Konačnih 9:1 najuvjerljivija je pobjeda Tottenhama u najvišem rangu engleskog nogometa i teško je vjerovati da će je ikad nadmašiti.

Na kraju, spomenimo i to da je jedini pogodak Wigana postigao Paul Scharner u 57. minuti, podsjetivši pritom na kontroverzan pogodak Thierryja Henryja iz ogleda s Republikom Irskom. Prije nego će je poslati u mrežu Spursa, Scharner je rukom zaustavio loptu, što je promaklo i glavnom i pomoćnom sucu.