Zagreb za nijansu bolji od Partizana

Borna Rupnik • subota, 21.11.2009.

U vrlo dobrom i do same završnice neizvjesnom susretu Zagreb je pobijedio beogradski Partizan 85:83 i tako se se vratio na pobjedničke staze...

Utakmica Zagreba i Partizana bila je jedan od čak četiri hrvatsko-srpska okršaja u devetom kolu regionalnog natjecanja, a nakon pobjede Zadra te poraza Cibone i Cedevite Mravi su poravnali ukupan učinak na 50%. Denis Bajramović pritom nije koristio nezaliječene Nikšu Prkačina, Pankracija Baraća te Petra Babića i pobjeda time dobiva dodatnu težinu.

Zagreb nije dobro otvorio utakmicu. U napadu je osim pojedinačnih bljeskova Ante Tomića i Luke Žorića nedostajalo prave ideje, dok obrana nije bila na uobičajeno požrtvovnoj i agresivnoj razini. S druge strane, Dušan Kecman je bio precizan, a centri Partizana hvatali su neke važne lopte pod Zagrebovim obručem te su gosti brzo odmaknuli na nekoliko koševa viška.

No, Mravi su se postupno dizali na obje strane terena, dok su Beograđani sve više griješili. Zagreb je tako prije kraja prve četvrtine čak i preokrenuo rezultat u svoju korist (21:19), a Damir Mulaomerović u posljednjoj sekundi pogađa tricu od table za 26:21. Bila je to jedina Zagrebova trica u cijelom prvom dijelu.

Početkom druge četvrtine, razigrali su se i Partizanovi Amerikanci, ali Tomić - koji je jednom uspio blokirati 229 centimetara visokog Slavka Vraneša - i Krunoslav Simon nisu dopustili suparniku da povede sve do 15. minute. Tada Lawrence Roberts ubacuje tri koša zaredom za vodstvo srpskog predstavnika 34:32. Igrače Duška Vujoševića nakratko je krenuo i vanjski šut te su poveli s pet poena viška, no Ante Tomić s dva precizna ubačaja s poludistance ponovno uspostavlja rezultatsku ravnotežu (40:41).

Na odmor se otišlo tek nakon dugotrajnih problema s vremenom na semaforu, koje je izazivalo dosta nervoze, kako na parketu, tako i na tribinama, a rezultat je glasio 44:41 za goste. Zanimljivo je da su za Zagrepčane, ne računajući dva poena Andreja Štimca, pogađala samo četvorica - Tomić, Žorić, Mulaomerović i Simon.

Branislav Đekić i Simon tricama su otvorili nastavak, no Partizan nije ispuštao prednost sve do 25. minute, kada borbeni Žorić zabija za 54:54, a Tomić elegantno vraća plus na stranu domaćina. To je dalo dodatan poticaj i punoj dvorani u Trnskom. Ipak, nekoliko neuspjelih napada i dvije nesmotrenosti u obrani ostavili su Lestera McCalebba prostora za neometanu tricu za 61:59.

U posljednjih se deset minuta ušlo u potpunom rezultatskom, ali i kvalitativnom te apsolutno zasluženom egalu. Malo je što moglo razdvojiti dva suparnika koji su pružali igru na identičnoj razini. Sumnjivo dosuđena nesportska pogreška Simonu te dva spretna precizna Partizanova napada omogućili su mu bijeg na 67:63, ali uzvratio je Štimac tricom. Nedugo poslije uslijedila je "osvetnička" mini-serija Krunoslava Simona za 75:69, na opće oduševljenje prisutnih.

Međutim, Partizan je i na to smislio odgovor i dvije minute prije kraja vratio se na 80:80. Kecman i Mulaomerović u zadnjoj minuti pogađaju izvana, ali Partizan je prokockao dva posljednja napada, dok je Mulaomerović bio precizan s linije slobodnih bacanja. Simon nije, ali Beograđani više nisu imali vremena za šut za pobjedu i slavlje je moglo početi.

Mulaomerović i Tomić ubacili su po 24 koša, a Simon je dodao 20. Toj trojci ide najviše zasluga za nove bodove, dok je titulu prvog strijelca utakmice ponio Kecman s 25 poena (pet trica). McCalebb je ubacio 12, a Aleksandar Rašić 11. Zagreb je tako došao do sedme pobjede, a Partizan upisao četvrti poraz.