Cibona blijeda u Pioniru

Ivor Krapac • subota, 21.11.2009.

Deveto kolo NLB lige donijelo je prvi ovosezonski Cibonin poraz u ovom natjecanju. Momčad Velimira Perasovića je uz potpuni zastoj u drugom poluvremenu ostala bez većih izgleda protiv Crvene zvezde, koja je i bez pomoći svog novog američkog pojačanja slavila s 21 razlike...

Iako su uhvatili suparnika u prijelaznom razdoblju sa stranim igračima, bez otpuštenog Mauricea Baileyja i tek pristiglog Mikea Taylora koji nije zaigrao zbog kašnjenja s registracijom, košarkaši Cibone nisu uspjeli doći do punog plijena na gostovanju kod Crvene zvezde. Toplo-hladno prvo i jako slabo drugo poluvrijeme odveli su momčad Velimira Perasovića u uvjerljiv poraz, 72:51 za Beograđane, iako su samo dva poena prednosti za domaće nakon prvih 20 minuta obećavala puno veću borbu.

No, u nastavku su Cibosi napadački sasvim posustali, čak i Marko Tomas, koji je u prvom poluvremenu ubilježio 17 poena, a niti pratnja u kojoj su se dotad istaknuli tek Jamont Gordon i Vedran Vukušić nije bila prava. Nije prvi put ove sezone da se Perasovićeva momčad muči u napadu, no samo 13 poena u drugih 20 minuta susreta u Pioniru, tek dva u posljednjoj četvrtini, usporediva su jedino s raspadom sustava protiv Montepaschija na euroligaškom otvaranju, kada nije išlo baš ništa.

Prva četvrtina nije izgledala tako loše, prošla je bez većeg rezultatskog bijega na bilo kojoj strani. Domaći su uglavnom vodili, najviše s 14:8 u sedmoj minuti, a kao i obično kada postane gusto, za Cibose je tada odgovorio Tomas, čije su dvije trice u seriji od 8:0 bile ključne u preokretu na 16:14. No, do kraja prve dionice domaći su vratili prednost na svoju stranu, uz tricu Kikanovića od table za 21:20 nakon prvih deset minuta.

Beograđani su u početnoj četvrtini imali 4/4 za tricu, a s kanonadom s vanjskih pozicija nastavili su i u drugoj dionici. Kešelj je ubacio dva, a Radivojević jedan šut za tri u bijegu do 36:22 u 16. minuti, dok se Cibona u napadu mučila organizirati neku smisleniju akciju. U tom razdoblju su Tomas i Jamont Gordon bili na klupi, a Antonio Graves i Vedran Princ na parketu, no čim je Perasović vidio da tako neće ići i vratio prvu dvojicu u igru, stvari su se ubrzo promijenile.

Nakon trice Borisa Bakića za 39:25 za domaće, Tomas je do kraja prvog poluvremena gotovo sam, s dvije trice i ukupno osam poena u velikoj seriji od 13:1, približio Cibonu na dva poena minusa (40:38) nakon prvog poluvremena. Nakon 14 poena zaostatka, bila je to dobra vijest, no poslije stanke u svlačionici Cibosima više nije išlo gotovo ništa.

Perasovićeva momčad držala je priključak tek u napadački obostrano lošem otvaranju treće dionice, a prijelomica se dogodila serijom domaćina od 7:0 za odlazak do 52:42 u 27. minuti. U nastavku je konačno nešto pokazao i ponovno slabi Antonio Graves, koji je preuzeo odgovornost kada je Tomas dobio predah na klupi i s pet poena zadržao Cibose na desetak razlike do kraja četvrtine, no serija promašenih trica u posljednjih deset minuta odnijela je svu nadu.

Cibona se u praktički cijeloj utakmici oslanjala na vanjski šut, na koncu su ispucali više trica (30) nego dvica (24), a u završnoj četvrtini izašle su baš sve. Jedine poene ubilježio je Tomas smanjivši na 62:51 u 33. minuti, da bi do kraja susreta, u nešto više od sedam minuta, Perasovićeva momčad ostala bez upisivanja na semafor - uzimajući u obzir takav napadački zastoj, za Cibose je moglo biti i puno gore od završnih 21 razlike.

Bugarin Filip Videnov, nekadašnji igrač Splita, vodio je Beograđane s 14 poena i pet skokova, Elmedin Kikanović obavljao je velik posao kroz cijelu utakmicu i ubilježio 13 poena, dok se Vuk Radivojević, ovog puta jedini pravi organizator igre domaćina, istaknuo s 13 poena, osam asistencija i šest skokova. Tomas je upisao 22 poena za Cibonu, a dvoznamekast je bio još jedino Jamont Gordon, koji je dodao deset poena.

Nakon prvog poraza, Cibosi će se na pobjednički put u NLB ligi pokušati vratiti sljedeće subote, kada će u Draženovom domu u velikom gradskom dvoboju dočekati Zagreb CO.