1. Hrvatska nogometna liga, 17. kolo, 05.12.2009, 15:30 h, Zadar, Stadion u Stanovima, gledatelja: 4.000
Suci: Dalibor Mlakar, Ambrinac, Tomić (svi Zagreb)

Bernard Jurišić • subota, 05.12.2009.

Više od dva mjeseca trajao je gostujući post nogometaša Hajduka. U Zadru su Splićani došli do tri boda koja će im pomoći da mirnije dočekaju zimu u kojoj ih čeka novo preslagivanje...

Antonio Mršić
46'
9
Edin Šaranović
63'
28
Ante Mitrović
70'
Edoardo Reja

Krasna atmosfera i ovog je puta dočekala nogometaše Zadra i Hajduka u Stanovima, uz prepune tribine i navijačku pjesmu bez vrijeđanja i incidenata. I Zadar i Hajduk tražili su bodove za ugodniju (pre)dugačku zimsku pauzu.

Dok se dobar dio od 5.000 nazočnih na okršaju Zadra i Hajduka još smještao na svoja mjesta u očekivanju dobre utakmice, Hajduk je došao do prednosti. Tek nešto više od minute se igralo, Splićani su imali slobodan udarac s desnog krila, u buketu igrača najviše je skočio domaći stoper Skočibušić i nespretno glavom pospremio loptu u vlastitu mrežu.

Brzo vodstvo gostiju šokiralo je domaćine, kojima je trebalo desetak minuta da se vrate u igru. Mogao je Čop u 6. minuti praktično riješiti utakmicu na asistenciju Tomasova, no nije dobro primio loptu u situaciji kad mu je bio otvoren put prema vratima.

Zadrani su se u ostalom dijelu prvog poluvremena malo okuražili, zaprijetili oštrim udarcem Ćurjurića u 26. minuti, no ipak nisu opasnije ugrozili Subašića. Na drugoj strani nekoliko je puta brzim bijegom prijetio Tomasov, no nije konkretizirao ni jednu akciju stopostotnom prgodom.

I drugo poluvrijeme nastavljeno je lošim nogometom koji je dominirao i u prvom, a sve do 68. minute gledatelji su rijetko imali prigodu zapljeskati dobrim potezima bilo koje momčadi. No, tada su u tri minute razmaka vidjeli dva pogotka.

Tičinović je najprije kreirao opasnost pred zadarskim vratima, a onda iz kornera ubacio loptu točno na glavu Duje Čopa na pet metara od mreže Hajduka, a ovaj je u padu sprema u mrežu za 0:2. Činilo se da je Hajduk u tom trenutku riješio utakmicu, no Splićanima ove jeseni nije suđeno mirno privoditi utakmice kraju.

Antonio Mršić je samo tri minute kasnije iz slobodnog udarca s 20 metara lijevom nogom prebacio živi zid, lopta se odbila od travnjaka i prevarila Subašića i od vratnice odsjela u mreži. Neće Hajdukov vratar uvrstiti ovu intervenciju na svoj privatni DVD, loše je reagirao, jer Mršićev udarac nije bio ni posebno snažan, ni neuhvatljiv.

Zadrani su dobili malo adrenalina nakon pogotka i pokušali su ostvariti potpuni povratak u narednih nekoliko minuta. No, uz svu želju i nastojanja nisu domaćini uspijevali probiti splitski blok, a težak teren nije bio prijatelj ni jednima ni drugima.

Nije bilo velikih uzbuđenja do kraja, Hajdukovci su sačuvali prednost i nakon više od dva mjeseca uspjeli ubilježiti gostujuću pobjedu. S nova tri boda Hajdukovci su ipak uspjeli "osvježiti" svoju situaciju na ljestvici uoči zimska pauze i s nešto više optimizma očekivati proljeće. Naročito ako uspješno odrade kup-obvezu protiv Zagreba u srijedu na Poljudu.