1. Hrvatska nogometna liga, 17. kolo, 05.12.2009, 15:30 h, Stadion Maksimir, Zagreb, gledatelja: 150
Suci: Bruno Marić (Daruvar), Željko Grgec (Bistra), Dalibor Conjar (Osijek)

Borna Rupnik • subota, 05.12.2009.

Lokomotiva je upisala drugu domaću pobjedu zaredom i slavljem završila jesenski dio polusezone. Istri su za poraz u drugom kolu uzvratili rezultatom 2:1, u susretu gdje je prvo poluvrijeme - drugo u nešto manjoj mjeri - nudilo brojna uzbuđenja, a nogometaši su u 90 minuta čak četiri puta pogađali okvir gola...

Ševko Okić
69'
Valdi Šumberac

Iako je Lokomotivina predstava protiv Rijeke iz zagrebačke perspektive bila vrlo zanimljiva, Istra je samo tjedan dana kasnije upotpunila nogometni doživljaj puno aktivnije sudjelujući u igri. Stoga je prvih 45 minuta ponudilo brojna uzbuđenja, uključujući i tri gola te tri odsjedanja lopte na okviru gola.

Već u prvim minutama Matej Bagarić i Nino Bule iskušavaju čvrstoću stative, odnosno grede ispod sjeverne tribine maksimirskog stadiona, a usprkos jakom pritisku Lokomotive mrežu su prvi zatresli gosti.

Goran Roce dobio je u sedmoj minuti loptu u prostor, istrčao pred Ivana Kelavu, lijepo ga zaobišao i pogodio za neočekivanih 1:0. Međutim, taj pogodak nije poremetio planove sastava Roya Ferenčine, koji je vrlo brzo stigao do izjednačenja. Samo dvije minute poslije izborili su udarac iz kuta, nakon kojeg najviše skače stoper Tomislav Puljić i lopta konačno odsjeda i u mreži Igora Lovrića.

Tada je Lokomotiva dodatno stisnula gas, ali nije pronalazila način kako ponovno svladati Lovrića. Ipak, bilo je tu tečnih akcija i oku ugodnih poteza, a Istra je uzvratila u 20. minuti, kada se na udarac s 25 metara odvažio Andro Švrljuga. Lopta je preletjela Kelavu i sjela na prečku. Nakon pola sata igre Istra je skupila više hrabrosti i povezala nekoliko nimalo bezopasnih napada, ali završnica prvog dijela opet je pripala domaćinima.

U stopostotnoj se šansi nakon pogreške Darija Bodrušića našao Šime Vrsaljko, ali je opalio visoko preko gola, no u sljedećoj si je akciji raspoloženi Ivan Peko napravio mjesta za udarac i prizemnim udarcem s ruba kaznenog prostora doveo Lokomotivu u vodstvo. Domagoj Antolić mogao je odmah potom povisiti i na 3:1, no prohujalo je pored vratnice te se na odmor otišlo sa samo jednim pogotkom viška za Lokomotivu.

U nastavku - koji počeo s nekoliko minuta zakašnjenja zbog neuobičajenog čekanja sudačke trojke - ritam igre počeo je opadati, no svejedno je bilo zanimljivih situacija. Istra je više držala loptu u nogama, dok se Lokomotiva usredotočila na protunapade, pogotovo preko brzonogog Tomislava Havojića.

Najbliže izjednačenju došao je Kalilou Traore, ali nakon slobodnog udarca u 57. minuti nije poravnao omjer pogodaka, nego omjer pogođenih vratnica. S druge je strane Ivan Peko nastavljao zadavati glavobolju istarskim braničima, no nije bio domišljat u završnicama, dok su Bulu od pogotka u tri situacije dijelili samo centimetri.

Gosti su u posljednjih 20 minuta krenuli na sve ili ništa, a Armend Alimi mogao je postati junak da je u 80. minuti njegov pokušaj završio u mreži umjesto pored nje. Ovako je Lokomotiva osvojila sva tri boda i domogla se osmog mjesta, dok Istra 1961 ostaje pretposljednja, s bodom manje od Zagreba.