Poraz Ajaxa, Twente kroz ušicu igle

Vedran Babić • nedjelja, 06.12.2009.

Pet preostalih utakmica 16. kola Eredivisie ponudile su mnogo uzbuđenja i čak 19 pogodaka. Najefikasnije je bilo u Nijmegenu gdje je Twente protiv pretposljednjeg NEC-a pogotkom u samoj završnici slavio s 4:3 i ostao na vrhu ljestvice. PSV je bez problema apsolvirao "fenjeraša" Waalwijka, dok je Ajax doživio poraz u Utrechtu kod istoimenog domaćina i tako napravio veliki korak unatrag u borbi za naslov.

Bitka rame uz rame Twentea i PSV-a se nastavlja. Dvije najbolje momčadi ove sezone još uvijek ne znaju za poraz, a u nedjeljnim su utakmicama ostvarili desetu, odnosno sedmu uzastopnu pobjedu. Vodeći Twente je s 4:3 slavio protiv 17. momčadi lige, NEC-a, dok je PSV s 2:0 bio bolji od jedne pozicije slabije rangiranog Waalwijka.

U Nijmegenu je poveo NEC u 15. minuti pogotkom Goossensa, no već za deset minuta na semaforu je rezultat bio 1:2 (Perez, N' Kufo). Na 3:1 za goste povisio je u 31. minuti mladi Stoch, da bi u samoj završnici poluvremena Vleminckx s dva pogotka izjednačio na 3:3 i zaključio superefikasnih 45 minuta.

U 55. minuti Vleminckx je zaradio izravni crveni karton i ostavio momčad na cjedilu, a Twente je višak igrača na travnjaku materijalizirao tek u 88. minuti kada je Bryan Ruiz pogodio za 4:3 i ostanak na čelnom mjestu prvoligaške kolone.

Na drugom mjestu s dva boda minusa još uvijek je PSV, koji je pogocima Reisa i Lazovića u drugom dijelu slomio otpor Waalwijka. Odlična je to najava idućeg kola, u kojem u Eindhoven stiže aktualni prvak AZ.

Poslije izborenog prolaza u drugi krug Europske lige sredinom tjedna i pobjede u Temišvaru, Ajax je posrnuo u Utrechtu (2:0) kod petoplasirane momčadi lige. Prvo poluvrijeme završeno je bez golova, da bi u trećoj minuti nastavka Mulenga pogodio za vodstvo domaćina. U 66. Wuytens je riješio pitanje pobjednika drugim golom, a osam minuta potom Kopljanici su ostali bez isključenog Vurnona Anite.

Unatoč porazu Ajax je ostao na trećem mjestu, no njegov zaostatak za vodećim dvojcem sada je sedam (PSV), odnosno devet bodova (Twente).

U ostala dva susreta Feyenoord je pobjedom nad Groningenom 3:1 ostao na četvrtoj poziciji, dok je Heracles istim rezultatom kod kuće bio bolji od Heerenveena.