Poklon ispod jelke Lacombea Leki

Maja Giljanović • srijeda, 16.12.2009.

Hrvatskom reprezentativcu Jerki Leku napokon se u 16. ovogodišnjoj utakmici Monaca u Le Championnatu isplatilo "jobovsko" strpljenje. Leko je u pobjedi Monaca protiv Rennesa odigrao posljednjih pola sata i upisao svoje prve prvoligaške minute otkad je na Louis II stigao Guy Lacombe. Prvi pratitelj Bordeauxa nakon u posljednjim sekundama izvojevana pobjede u Lorientu od večeras je Marseille.

Četiri boda dijelila su Montpellier i Bordeaux uoči utakmice na Mossonu, a nakon 90 minuta prednost prvaka ispred prošle godine drugoligaša je narasla na sedam bodova.

Prvi je ovo put da je Laurent Blanc službeno susreo Louisa Nicollina. Trener Žirondinaca, naime, veliku je karijeru - 44-godišnjak je među ostalim svjetski (1998.) i europski prvak (2000.) - počeo upravo u Montpellieru kao 17-godišnji ofenzivni veznjak.

Blanc je klub kojeg je Nicollin vlasnik od 1974. četiri godine nakon debija (1987.) kao jedan od najzaslužnijih uveo u Le Championnat, 1990. su osvojili Kup Francuske, a za Montpellier je prije odlaska u Napoli 1991. odigrao 251 utakmicu.

Nakon što je Yoann Gourcuff, ovog tjedna službeno od France Footballa proglašen najboljim francuskim nogometašem, promašio jedanaesterac (Jourdren je pročitao francuskog reprezentativca) u 30. minuti, odlučujućom se pokazala 58. minuta i gol Jussieja.

Šesta je ovo pobjeda Bordeauxa uzastopce u svim natjecanjima (Juventus, Nancy, PSG, Maccabi, Lyon) i ukupno 625 minuta nisu primili ni gol.

U prvih 45 minuta postignuta su samo dva gola: Le Mans je iz prve suvisle šanse golom Helstada (prvim 33-godišnjeg Norvežanina nakon 22. kolovoza) od 7. minute vodio protiv Grenoblea, a Monacu je jedinu šansu protiv Rennesa u prvom poluvremenu u 20. minuti svojim četvrtim ovogodišnjim golom u vodstvo pretvorio s Južnom Korejom sudionik Svjetskog prvenstva u JAR-u Park.

Josip Tadić za Grenoble i Dario Šimić nisu odigrali ni minutu za svoje Grenoble i Monaco. Tadić je i dalje rekonvalescent, Šimića, pak, Lacombe i dalje sustavno ignorira.

U sličnoj je poziciji protekla četiri mjeseca bio i Jerko Leko, ali hrvatski je reprezentativac večeras naplatio strpljenje i ustrajan rad i upisao svojih prvih pola sata nakon odlaska trenera iz prošle sezone Ricarda (brutalno mu je na gležanj startao M'Vila, ali je čini se prošao neozlijeđen).

Lorient je golom Vahirue iz jedanaesterca u 53. minuti poveo protiv Marseillea, ali Olympique je u pet do 12 preokrenuo. 18-godišnji Jordan Ayew je u svom prvom nastupu u Le Championnatu samo pet minuta nakon što mu je Deschamps dao priliku (prekaljeni Morientes koji mu je ustupio svoje mjesto punih je 16 godina stariji od Ayewa) izjednačio u 53., a sva tri boda Marseilleu je u gužvi nakon slobodnog udarca Lucha Gonzaleza i neuspjelog postavljanja ofsajd-zamke Lorienta osvojio Diawara.

Momčad s najboljom gostujućom bilancom (pet su utakmica dobili, dvije remizirali i dvije izgubili) je druga, bod ispred Montpelliera, dva ispred Lyona, a šest bodova iza Bordeauxa.

Boulogne je skupo prodao kožu na Gerlandu. 19. momčad Le Championnata se protiv Lyona odlučila na bunker nad bunkerima, 70 je minuta provela zabijena u svom šesnaestercu i poklekla je tek u 71. minuti i trećeg ovogodišnjeg gola BiH reprezentativca Miralema Pjanića (Delgado je u 90. zapečatio pobjedu Lavova).

Lyon koji je uoči večerašnja tri boda na devetoj poziciji bio najniže plasiran u posljednjih 12 godina svojom se prvom prvenstvenom pobjedom nakon 31. listopada (Saint-Etienne) probio u Top 5 na četvrto mjesto.

Svoje je navijače obradovao i Nancy koji je u prvih 10-tak minuta drugog poluvremena u razmaku od niti dvije minute golovima Fereta (50.) i Malonge (52.) slomio Nicu.

Pjesmu navijača PSG-a nakon 70. minute i gola Makelelea četiri minute poslije je utišao Lensov Maoulida. Hrvatski reprezentativac Vedran Runje je bio raspoložen kao i obično i jedan je od zaslužnijih što je PSG propustio šansu izjednačiti se s Lilleom na petom mjestu (posebno je atraktivna obrana bivšeg hajdukovca ispred Luyindule iz 20. minute).

Le Championnat, 11. kolo:
Montpellier - Bordeaux 0:1, Lorient - Marseille 1:2, Monaco - Rennes 1:0, Lyon - Boulogne 2:0, Nancy - Nice 2:0, Le Mans - Grenoble 1:0, PSG - Lens 1:1