Birsa očitao lekciju Henryju

Maja Giljanović • srijeda, 23.12.2009.

Trofej za fair-play potez "ne gine" slovenskom reprezentativcu Valteru Birsi. Sudac utakmice između Marseillea i Auxerrea Philippe Malige isključio je Bakari Konea samo da bi mu Birsa priznao da ga reprezentativac Obale Bjelokosti nije namjerno srušio i sucu nije preostalo drugo nego Koneu "posušiti" crveni karton.

Auxerre u Marseilleu nije pobijedio od 2004., a optimizam navijača Olympiquea bio je tim veći jer igrači Jeana Fernandeza nakon što su prošli mjesec nakon sedam pobjeda uzastopce u sljedećih pet utakmica osvojili samo dva boda.

Auxerre je slavio golovima Oliecha u 41. i 79. minuti, tupu oštricu napada Marseillea još je više otupila ozljeda Lucha Gonzaleza u 26. minuti (Deschamps je ostao i bez Bonnarta nakon odigranih samo sedam minuta utakmice) i Olympique tek treći put u sezoni nije dao gol.

Prva dva puta - protiv Bordeauxa i Saint-Etiennea Marseille je osvojio bod (0:0) - ali ovog puta je pred svojim navijačima ostao kratak i za gol i za bod.

Za najljepši potez utakmice pobrinuo se Valter Birsa i pokazao raznim Henryjevima što je fair-play. Sudac utakmice Philippe Malige je, naime, u 34. minuti kod rezultata 0:0 isključio Bakari Konea, ali nakon što mu je slovenski reprezentativac priznao da ga Bjelokošćanin nije namjerno srušio i da Kone ne zaslužuje kaznu, Malige je promijenio odluku i ostavio OM-ovog napadača u igri.

Izgubio je i Lyon. Lani drugoligaši, nogometaši Montpelliera pružili su sjajnu predstavu protiv Lavova i slavili golovima Montana u 53. i Marveauxa u 85. minuti. Uzalud se 37,963 navijača na Gerlandu ponadalo preokretu nakon kratkotrajnog izjednačenja Gomisa u 83. minuti.

Montpellier u kojem je "bog i batina" sveprisutni BiH reprezentativac Emir Spahić (da se 29-godišnjak nije ozlijedio u 70. minuti Lyon "do sutra" ne bi dao gol) ubilježio je svoju jubilarnu 10. prvenstvenu pobjedu i s utakmicom manje (protiv Monaca) izbio na treće mjesto bod iza Lillea na drugom i sedam iza Bordeauxa na prvom mjestu.

Lyon koji je na posljednjih 11 utakmica osvojio samo dva boda pao je na šesto mjesto.

Bajka Lillea traje i dalje. Suigrači bivšeg zagrebaša Marka Marića bez našeg 26-godišnjaka izborili su i šestu pobjedu uzastopce u svim natjecanjima. LOSC je nakon 4:3 protiv Lyona, 4:0 protiv Saint-Etiennea, 4:0 protiv Monaca, 3:1 protiv Slavije u Europskoj ligi i 3:0 protiv Le Mansa pobijedio i Nancy i izbio na drugo mjesto šest bodova iza Bordeauxa.

Hazard je dao jedini gol u prvom poluvremenu (41.), a u drugom je Lille pokazao zbog čega je najefikasniji napad lige koji je na posljednjih pet utakmica uoči večerašnje postigao 18 golova. Gervinho je vodstvo podebljao u 51. minuti, Frau je iz jedanaesterca zabio za 3:0, a svojim 11. ovosezonskim golom Gervinho je preuzeo čelo ljestvice najboljih strijelca ispred Nenea iz Monaca (10).

Grenoble je prošle godine PSG uhvatio na spavanju (1:0), ali na svom je drugom gostovanju u Parizu u povijesti svog kluba pao šaptom. Parižane su nakon 1:1 protiv Lensa i 0:1 protiv Rennesa na pobjednički kolosijek protiv fenjeraša, u kojem je bivši dinamovac Josip Tadić i dalje na oporavku od ozljede gležnja, vratili Luyindula u 9., Armand u 18. minuti, Erding u 65. i Jallet u 80. minuti.

Nice i Boulogne su se raspucali u posljednjih pola sata i u konačnici podijelili bodove. Boulogne je vodio golom Perrinellea u 59. minuti, Pote je izjednačio u 67., Boulogne je ponovno preuzeo inicijativu u 73. (Blayac), ali Pote je svojim drugim postavio na najrealnijih 2:2.

Bod svima epilog je i utakmice u Le Mansu. Monaco bez Jerka Leka (Darija Šimića je iluzorno i spominjati) je gubio od 36. minute (Le Tallec), ali im je Park u 50. donio bod.

Rennes je skupo platio isključenje Gyana u 11. minuti i protiv Sochauxa izgubio golovima Dalmata u 45. i Butina u 60. minuti, a Valenciennes je prokockao vodstvo na poluvremenu. Vodili su 2:1 golovima Audela (5.) i Danica (35.), ali u drugom je poluvremenu igrao samo Lorient. Amalfitano je svojim drugim golom (prvi je za 1:1 postigao u 24.) izjednačio u 46., a sva tri boda Lorientu je osvojio Sosa u 65. minuti.

Le Championnat, 19. kolo:
Marseille - Auxerre 0:2, Nancy - Lille 0:4, Lyon - Montpellier 1:2, Sochaux - Rennes 2:0, Lorient - Valenciennes 3:2, PSG - Grenoble 4:0, Le Mans - Monaco 1:1, Nice - Boulogne 2:2