Cibona slavila u Hercegovini

Ivor Krapac • srijeda, 23.12.2009.

Posljednji ovogodišnji Cibonin nastup u NLB ligi donio je 12. ovosezonsku pobjedu u regionalnom društvu. Cibosi su u 14. kolu s 11 poena prednosti prošli gostovanje u Širokom Brijegu, uz buđenje nakon lošeg početka i minusa od 21:12 poslije prvih 10 minuta...

Cibonini problemi i dalje postoje samo izvan parketa. Bez obzira što im nije lako zbog plaća koje im se duguju, igrači ne posustaju u obavljanju svog posla, a nova "žrtva" im je za kraj godine u NLB ligi bio Široki, kojeg su u gostima nadjačali s 83:72. Nakon prve četvrtine činilo se da će ići puno teže, domaći su vodili s 21:12, da bi u nastavku sve ipak otišlo u smjeru vodeće momčadi lige.

Cibosi će, tako, završiti godinu na prvom mjestu s omjerom 12-2, dvije pobjede ispred drugoplasirane Union Olimpije, dok je Široki četvrtim uzastopnim porazom pao na omjer 5-9 i ostao u donjem dijelu ljestvice, na 11. poziciji.

Otvaranje utakmice obilježio je raspoloženi Šime Špralja, koji je sa šest ranih poena vodio Široki do 10:4. Cibona je odgovorila poravnanjem na 10:10 uz dvije uzastopne trice Bogdanovića, koji je počeo na klupi i sredinom prve četvrtine zamijenio Rozića, no ostatak startne dionice nije donio nastavak dobrih vijesti za Perasovićevu momčad. Trice Špralje i Puljka odvele su Široki do 18:12, a Siniša Štemberger priključio se pogođenim slobodnim i polaganjem za povećanje na prijetećih 21:12 na prvom dvominutnom predahu.

U drugoj četvrtini Perasović je dugo igrao s četiri mala (Gordon/Princ, Tomas, Bogdanović i Rozić uz Bagarića), a takva petorka prvo je profunkcionirala u obrani, dok je za napad trebalo vremena. Možda bi sve krenulo i ranije da nije bilo poteškoća u šutiranju iz igre, s 5/18 u ranoj fazi druge dionice, što su domaći koristili za čuvanje prednosti sve do još uvijek velikih sedam razlike, 25:18 nakon koša i dodatnog bacanja Hrvoja Puljka.

No, čim su se Cibosi zahuktali, nije im trebalo previše vremena za prvo večerašnje vodstvo. Bogdanović i Tomas imali su glavne uloge s po četiri poena u seriji od 10:2 za preokret na 28:27, da bi se Rozić i Radošević malo kasnije pobrinuli za povećanje na tri razlike. Na veliki odmor ipak se otišlo s minimalnom prednošću gostiju, Štemberger se pogođenim slobodnim bacanjima pobrinuo za smanjenje na 34:33.

Po povratku na parket nakon 15-minutnog predaha, Cibonini igrači nastavili su tamo gdje su stali potkraj druge dionice. Lavina osvojenih lopti protiv u tom razdoblju potpuno izgubljenih domaćina bila je ključna u seriji od 20:3 za odmak do 17 poena prednosti, 54:37 sredinom četvrtine, no veliki nalet nije nastavljen i u narednim minutama. Hrvoje Vlašić morao je potrošiti dva time-outa da vrati domaću momčad na pravi put, što mu je na koncu i uspjelo - uz dvije trice i ukupno osam poena Štembergera, Široki je serijom od 14:0 smanjio na samo 54:51 potkraj treće dionice.

Vedran Princ prekinuo je taj pozitivni domaći niz s dva pogođena slobodna za 56:51 za Cibose uoči završnih 10 minuta, da bi Tomas, Bogdanović i Rozić tricom produžili Ciboninu seriju na 9:0 za odlazak do ponovno mirnijih 63:51. Kako se pokazalo, bile su to ključne minute - do kraja utakmice Široki više nije ozbiljnije priprijetio, najbliže su bili na osam poena zaostatka.

Perasovićeva momčad imala je petoricu dvoznamekastih strijelaca. Tomas je ubilježio 17 poena, pet osvojenih lopti i četiri asistencije, a Gordon uz 17 poena dodao i šest skokova i devet asistencija. Bogdanović se pridružio sa 16 poena, Rozić s 14 poena, sedam skokova i četiri osvojene lopte, dok je Radošević uz sedam skokova i četiri osvojene lopte upisao i 10 poena.

Štemberger je s 19 poena i sedam asistencija pokazao najviše kod domaćina, dok je centarski dvojac Grgat - Špralja ubilježio po 13 poena. Za nešto više Širokom je ponajprije nedostajalo bolje izdanje njihovog najboljeg strijelca Chestera Masona, koji je limitiran na devet poena uz 1/4 iz igre, no istaknuo se skokovima (12), ali i negativno, izgubljenim loptama (7). Pored toga, domaći će žaliti i zbog samo 16/28 iz slobodnih bacanja, da su bili precizniji možda su mogli dodatno zakomplicirati utakmicu, ovako je to ipak išlo teže.

• Obrisan korisnik24.12.2009. u 10:45
    Cibona pobijedila 11 razlike, a Siroki imao sut za 2 - 79% ! Doduse, nisu bas previse pucali. Svaka cast Ciboni!
  • Obrisan korisnik24.12.2009. u 10:21
    što bi bilo kad bi bili plaćeni i doveli koje pojačanje...
  • Obrisan korisnik24.12.2009. u 00:26