Iz Ljubljane praznih ruku

Branimir Korać • srijeda, 23.12.2009.

U derbiju 14. kola NLB lige košarkaši Zadra poraženi su u Ljubljani od Union Olimpije. Najvećim dijelom utakmice domaćin je bio u prednosti i na kraju njegovoj pobjedi 84:77 nema zamjerke...

Pobjede protiv Hapoela i u Trnskom protiv Zagreba dale su veliku injekciju samopouzdanja košarkašima Zadra. Nakon tih dobrih igara, s pravom su očekivali dobar rezultat u Ljubljani gdje ih je čekala dobra, ali nekonstantna momčad Union Olimpije. Ipak, nije sve bilo prema planu, Ljubljančani su bili bolji protivnik i na kraju zasluženo slavili.

Početak utakmice protekao je u znaku Zadra koji je poveo sa 7:0 i sve do sredine prve četvrtine čuvao tu prednost. Tada dolazi do pada u igri, poglavito u napadu i Olimpija koristi lošu fazu Zadra u kojoj gosti šutiraju slobodna 1/4, rade prekršaj u napadu, gube loptu i šutiraju iz neizrađene pozicije. Serija 12:1 donijela je vodstvo Olimpiji 16:12 i do kraja susreta domaćin neće ispuštati vodstvo.

Prva četvrtina završila je s vodstvom domaćina 21:19, no izjednačenost se nije dugo zadržala. Drugu dionicu Olimpija na krilima Ožbolta, koji stvara velike probleme Rančiću, radi seriju 7:0 za bijeg na 28:19 da bi Stipčević i Ružić ponovno vratili goste u igru.

Dokaz potpune dekoncentriranosti pojedinih igrača stiže u posljednjim sekundama prvog poluvremena. Boisa nepotrebno šutira tricu preko ruke kod 37:34, Olimpija dobiva posljednji napad, a Aleksandrov sekundu prije kraja zakucava za 39:34. Da stvar bude gora, Boisa radi i prekršaj i mladi krilni centar još odlazi na liniju slobodnih bacanja. Bacanje promašuje, ali priskače Golubović kraj nekoliko promatrača i polaže za 41:34 na poluvremenu. Umjesto mogućih 37:37, Zadar odlazi na poluvrijeme s minusom 41:34.

Domaćin je imao prednost unatoč vrlo lošem šutu za tri poena 1/9, veliki problem za Zadrane bio je Golubović koji je odlično skakao, ali i pogađao.

U drugom poluvremenu nije se previše toga promijenilo. Susret se prelomio kada se Goluboviću priključio i Dušan Đorđević i sa sedam poena u nizu tri minute prije kraja susreta odveo Olimpiju na 75:66. U sljedećem napadu Car dobiva blokadu, Slokar na drugoj strani skače u napadu nakon promašaja Vidmara, polaže uz prekršaj za 77:66. Slovenski reprezentativac bio je precizan i s linije slobodnih i Olimpija je otišla na najviših 78:66.

Do kraja susreta nije bilo dramatičnijih promjena, Olimpija je bez problema otišla do pobjede. Golubović je bio najbolji s 19 poena i sedam skokova, Đorđević je dodao 17 poena. Kod Zadra Car je ubacio 19 poena uz šest skokova, a Perić je dodao 17 poena i šest skokova.