Katastrofa Fenerbahčea

Vedran Babić • srijeda, 06.01.2010.

U prvom susretu 9. kola skupine A Eurolige novi klub Roka Ukića doživio je pravu rezultatsku katastrofu. Na gostovanju u Sieni domaći Montepaschi je tursku momčad deklasirao s 43 koša razlike, postigavši čak 15 trica.

9. kolo u Ciboninoj skupini otvorili su večeras Montepaschi i Fenerbahče našeg Gordana Giričeka. Iako se i prije početka susreta znalo da su Talijani veliki favoriti, malo tko je mogao očekivati ovako efikasnog i raspoloženog domaćina, koji je konačnim rezultatom 101:58 upisao osmu pobjedu.

Turci su se držali samo do početka druge četvrtine (16:19), a sve nakon toga bilo je u znaku prvaka Italije, kojeg je s 20 koševa i šest skokova predvodio Kšištof Lavrinovič. Montepaschi je napravio seriju 18:0 i poveo 37:16, a na poluvremenu je već postigao dvostruko više koševa od svog suparnika (50:25). Rapsodija domaćina nastavila se i u drugom dijelu, a najveća prednost ostvarena je u 38. minuti kada je semafor pokazivao 99:52.

Od ukupno deset domaćih košarkaša koji su okušali svoj šut za tri, svi su pogodili najmanje jednu osim Shauna Stonerooka, pa je Montepaschi utakmicu zaključio s vrlo visokim postotkom šuta iza linije 6,25 (62%, 15/24).

Zanimljivo je i to da je osim Lavrinoviča još jedino David Hawkins postigao dvoznamenkasti broj koševa kod domaćina (17), no zato su se u strijelce upisali baš svi igrači koji su kročili na parket. Kod gostiju najistaknutiji pojedinac bio je Lynn Greer s 18 koševa, dok je Oguz Savas ubacio 13. Giriček je za 18 minuta na parketu ubacio pet koševa, uhvatio po jedan skok, asistenciju i ukradenu loptu, te je čak četiri puta izgubio loptu.

U ostalim susretima skupine A u četvrtak se sastaju Žalgiris i Cibona te Asvel i Barcelona.