Ukiću sjajan debi i - poraz

Borna Rupnik • četvrtak, 14.01.2010.

Fenerbahče je prolazak u drugi krug Eurolige naumio potvrditi pobjedom nad Žalgirisom, ali Litavci Turcima nisu ostavili puno mogućnosti za pobjedu, a konačna koš-razlika pokazala se sretnom za goste...

Žalgiris iz Kaunasa pomalo je neočekivano pokorio Istanbul, i to dovoljnom razlikom da osigura nastavak natjecanja. Fenerbahče je ušao u susret kao blagi favorit, ali osim premijernih koševa Roka Ukića za 2:0 u prvoj minuti domaćin više uopće nije stigao do vodstva.

Litavci su se brzo nametnuli kao bolja momčad na terenu, a sve što je ekipi Bogdana Tanjevića pošlo za rukom bila su dva poravnanja. Semih Erden pogodio je za 30:30, a naš Gordan Giriček za 33:33 u 18. minuti, no oba je puta tricom uzvratio Martynas Pocius.

Tursku je sudbinu zapečatila gostujuća serija 20:8 tijekom treće četvrtine, čime je Žalgiris prije posljednjih deset minuta pobjegao i na 17 koševa viška (68:51).

Ta je prednost bila dovoljna da nova momčad Marija Delaša - koji je svih 40 minuta proveo na klupi - sačuva pobjedu usprkos činjenici da je tijekom posljednje dionice zabila jedan jedini koš iz igre, i to u posljednjem napadu. Prije toga pet slobodnih bacanja realizirali su Pocius, Marcus Brown i novopridošli Aleksandar Ćapin.

Fenerbahče je ponajviše zahvaljujući raspoloženom Ukiću i obrambeno angažiranom Erdenu smanjio na konačnih 68:76, no niti u jednom trenutku nije imao manje od pet poena zaostatka. S obzirom na rasplet utakmice u Zagrebu, ta je razlika bila ključna.

Žalgirisu je trebala pobjeda s barem tri koša razlike više nego što to pođe za rukom Ciboni (dakle pet), ali pobjeda od šest ili više koševa razlike gurnula ih je u drugi krug neovisno o zagrebačkom susretu, tako da je Brownova trica u zadnjoj sekundi izazvala erupciju oduševljenja na parketu.

Roko Ukić bio je prvi strijelac susreta s 20 koševa (7/13 za dvicu, 1/3 za tricu i 3/3 slobodna bacanja), uz čak 6 skokova i 4 dodavanja. Slijedio ga je - Gordan Giriček sa 16 ubačaja i 8 skokova.

Žalgiris su predvodili Pocius (18 koševa, 4 skoka, 4 asistencije) i Brown (17 koševa, 5 skokova, 4 asistencije.