Hat trick Ronaldinha u rapsodiji Milana

Ivana Spahija • nedjelja, 17.01.2010.

Susreti 20. kola Serie A donijeli su uvjerljivu pobjedu Milana nad fenjerašem Sienom, u kojoj je nekoć otpisani Ronaldinho hat trickom potvrdio svoj povratak u pravu formu i približio Milan vrhu ljestvice. Juventus je upisao novo razočaranje neočekivanim porazom u gostima kod Chieva, čime je Stara dama ispustila treće mjesto koje donosi izravni plasman u Ligu prvaka. Tamo se sada nalazi Roma, Vukovi su na svom Olimpicu deklasirali Genou i zakomplicirali situaciju na samom vrhu...

Nogometaši Milana ostvarili su zacrtani cilj, u domaćem dvoboju s fenjerašem Sienom uzeli su sva tri boda rezultatom 4:0 i time se, uz utakmicu manje, približili vodećem Interu na šest bodova zaostatka. Leonardova momčad gostima iz Siene nije dopustila dominaciju sličnu iz dvoboja s Interom, Rossoneri su preuzeli inicijativu od prve minute i zasluženo uzeli bodove te došli za vrat gradskom rivalu. Prvo ime susreta je bez sumnje raspoloženi Ronaldinho, koji je odigrao odličnih 90 minuta te je sa tri svoja pogotka podsjetio na svoje najbolje dane.

Šanse za bilo kakvu senzaciju sličnu onoj u dvoboju s Interom gosti iz Siene prokockali su već u samom otvaranju susreta, Siena je u desetoj minuti ostala s igračem manje jer je izravni crveni karton zbog grubog prekršaja nad Borriellom zaradio vratar Curci, a uz to je dosuđena i najstroža kazna za Milan. "Žrtveno janje" gostujućeg trenera bio je naš Mato Jajalo, koji je već tada morao preseliti na klupu kako bi pričuvni vratar Pegolo mogao zamijeniti Curcija.

Izvođač najstrože kazne za Milan bio je Ronaldinho, Brazilac je rutinski prevario Pegola i s bijele točke domaćinima donio vodstvo od 1:0. Osam minuta kasnije Borriello je bio u prilici povisiti vodstvo Milana, ali je njegov pokušaj glavom završio malo pokraj gola Siene. Ipak, raspoloženi napadač Milana bio je precizan u 28. minuti susreta, na odličan ubačaj Pirla rutinski je matirao Pegola i Rossonerima donio veliko vodstvo od 2:0.

Nastavak je donio jednaku sliku kao i u prvom dijelu, Milan je napadao, gosti iz Siene se više-manje uspješno branili. Ipak, gostujuća obrana je ponovno kapitulirala u 72. minuti susreta. Beckham je izveo udarac iz kuta, a Ronaldinho glavom pospremio loptu u mrežu za 3:0 Milana. Brazilski čarobnjak potvrdio je svoj povratak u pravu formu u 89. minuti susreta pogotkom iz daljine za svoj hat trick za konačnu pobjedu Milana od 4:0 i više nego zaslužena tri boda iz ovog dvoboja.

U dvoboju koji je slovio za jednog od neizvjesnijih, Roma je na svom Olimpicu deklasirala Genou rezultatom 3:0 i uzela vrijedna tri boda za proboj prema samom vrhu ljestvice. Iako su gosti iz Genove najavljivali lov na pobjedu, to se ipak nije dogodilo. Vukovi su potpuno dominirali tijekom svih 90 minuta i zasluženo se uspeli na treće mjesto na ljestvici, ono koje donosi izravni plasman u Ligu prvaka. Naš Ivan Jurić cijeli je susret proveo na terenu u dresu Genoe.

Iz prve prave prilike u susretu izrodio se pogodak Rome, igrala se 17. minuta kada je nastala pomutnja u prostoru gostiju, prvo je vratar Genoe Amelia odbio pokušaj Juana, potom se udarac Vučinića odbio o gostujuće braniče, ali je naišao Perrotta i pospremio loptu u mrežu za vodstvo domaćina od 1:0. Genoa je veliku priliku za izjednačenje propustila u 25. minuti, odlično je gađao Mesto, još bolje obranio Julio Sergio.

Roma je vodstvo povisila u 45. minuti susreta iz dobro izrađene akcije u kojoj je Vučinić probio po lijevoj strani gostujuće obrane i idealno ubacio u sredinu za Tonija, koji nije imao težak zadatak pospremiti loptu u mrežu Amelije za vodstvo Vukova od 2:0. Dominacija Rome nastavila se i u drugom dijelu, što su Vukovi okrunili novim pogotkom u 60. minuti. Toni je sam prošao trojicu gostujućih braniča i zatresao mrežu Genoe za velikih 3:0 Rome i potpuni slom gostiju.

Nevoljama Juventusa i dalje se ne nazire kraj, nakon što su izabranici Cire Ferrare kod kuće doživjeli potop od Milana u derbiju prošlog kola, Stara dama je otišla u Veronu uzeti prijeko potrebne bodove Chievu, no ni to se nije dogodilo. U utakmici bez previše pravih prilika s obje strane spretniji su bili domaćini, koji su s minimalnih 1:0 nanijeli novi udarac Juventusu, koji je pao na peto mjesto na ljestvici. Chievo se trenutno nalazi na 11. mjestu.

Iako su početkom susreta dominirali nogometaši Juventusa, premalo konkretnih prilika stajalo ih je primljenog pogotka u 33. minuti. Cijeli posao je sam odradio Sardo i matirao nemoćnog Buffona za vrijedno vodstvo Chieva od 1:0. Gosti iz Torina pokušali su uzvratiti preko Grossa u 45. minuti, ali je njegov udarac glavom s lakoćom ukrotio domaći vratar Sorrentino.

U drugom dijelu nastavila se nezainteresiranost gostiju, domaćini su čuvali vodstvo, a Juventus prijetio preko rijetkih poluprilika. Del Piero je u 65. minuti iz slobodnog udarca potražio vrata Chieva, ali je spreman bio Sorrentino, a domaći je vratar bez većih problema skinuo novi pokušaj kapetana Juventusa u 75. minuti susreta. Chievo je tako minimalnom pobjedom uzeo vrijedne bodove Juventusu i uspeo se na 11. mjesto, a Torinezi imaju itekako razloga za zabrinutost, baš kao i njihov trener Ferrara.

Od ostalih susreta, Lazio je upisao novo razočaranje u Bergamu, Atalanta je s visokih 3:0 nadigrala potpuno nemoćne Rimljane, koje je poraz spustio na 16. mjesto na ljestvici. Domaćini su pitanje pobjednika riješili već u prvom dijelu, Doni je pogocima iz pete i osme minute uzdrmao redove Nebesko plavih, a posao je dovršio Padoin u 35. minuti susreta. Atalanti su ova tri boda donijela uspon na 18. mjesto, vrlo blizu sigurne zone.

Valja izdvojiti i neočekivani domaći poraz Fiorentine od Bologne, gosti su rezultatom 2:1 uzeli vrijedna tri boda za bijeg sa samog dna, a Viole zakomplicirale plasman u Europu i pale na sedmo mjesto na ljestvici. Bodove su podijelile Sampdoria i Catania u susretu koji je završio rezultatom 1:1, a dvoboj bez pogodaka odigrali su Parma i Udinese, čime je Parma pala na deveto mjesto na ljestvici, a Udinese se uspeo na 15. mjesto, nešto dalje od zone ispadanja.

U posljednjoj utakmici ovog kola, Napoli i Palermo podijelili su bodove rezultatom 0:0 i tako gledatelje na napuljskom San Paolu ostavili bez obećanog spektakla. Naš Igor Budan proveo je 17 minuta na terenu u dresu Palerma, u 77. minuti je zamijenio Cavanija.Bliže pogotku bili su gosti sa Sicilije, koji su najveću priliku za vodstvo propustili u 21. minuti kada je domaći vratar De Sanctis obranio jedanaesterac Miccoliju. Raspodjela bodova donijela je uspon Napolija na četvrto mjesto, čime je Juventus pao tek na peto mjesto, a Palermo se uspeo na šesto mjesto te i dalje konkurira za jedno od mjesta koje vode u Europu.

• ALGHAZANTH17.01.2010. u 20:22
    Sienu je iscrpio nedavni dvoboj s Interom a nije pomogao ni vratar Curci [krvavo mu prezime] koji se previše kurčio i ostavio ekipu u teškom položaju.