Veić dobar, Monfils bolji

Maja Giljanović • srijeda, 20.01.2010.

Jedan je 224., drugi 12. igrač svijeta, ali rezultat nakon prvih 20-tak minuta njihovog meča drugog kola prevario bi slučajnog prolaznika nesvjesnog da je Antonio Veić prvi, a Gael Monfils potonji. Naš je 21-godišnjak protiv Francuza poveo 4:1, ali vodstvo je u konačnici prokockao i nakon pet gemova Monfilsa uzastopce izgubio prvi set. Izgubio je Veić i sljedeća dva seta, ali je visoko uzdignuta čela, čvrst stisak ruke Monfilsa i uz pljesak tribina za trud napuštio Margaret Court Arenu.

Svoj najveći meč u karijeri koji je izborio kroz kvalifikacije protiv Alberta Ramos-Vinolasa (6:4, 6:3), Larsa Pörschkea (3:6, 6:4, 6:3) i Santiaga Venture (6:2, 7:6) i u prvom kolu protiv Daniela Köllerera (6:4, 3:6, 6:7, 6:1, 6:4) Antonio Veić je otvorio na najbolji mogući način. Uzeo je Veić svoj servis u prvom i protivnikov u drugom gemu, a break tim više dobiva na težini u danom kontekstu jer sedmi se najbolje rangirani Hrvat i 224. na svijetu suprotstavio drugom najboljem Francuzu i 12. igraču svijeta Gaelu Monfilsu.

Monfils se na servis Lošinjanina upisao na semafor (1:2), ali na svom je ponovno i to nakon 40:15 pokleknuo i na break-loptu Veića odgovorio duplom. Veić je naučio lekciju: osvojio je svoj gem, potvrdio break i poveo 4:1. U šestom gemu Monfils je prvi put osvojio svoj servis (2:4), Veić je u sedmom prokockao prednost (3:4) i Monfils na 4:4 i 15:40 na servisu Veića preuzima rizik i volejem dolazi do svog četvrtog gema uzastopce. Prvi put vodi (5:4) i na svom servisu (40:30) nakon 38 minuta izjednačenog tenisa privodi prvi set kraju (6:4).

U drugom setu obojica su čvrsta na svojim servisima sve dok u sedmom setu štičenik Rogera Rasheeda na servis Veića ne povede 4:3. Svoj je gem osvojio bez izgubljenog poena, Veić je osvojio svoj servis i prisilio ga da odservira za set što 23-godišnjak i čini (40:0) i nakon 68 minuta vodi 2-0 u setovima (6:4).

Kad je u trećem setu Monfils uzeo Veiću servis u trećem gemu (2:1) pomislio je da ga je ukrotio i bio u krivu. Veić se uz bučnu podršku tribina u sljedećem gemu (15:40) vraća u egal (2:2), osvaja svoj servis (3:2) i zamalo prelazi i sam u vodstvo, ali Monfils je spasio break-loptu i izjednačio na 3:3.

Odluka je pala u devetom gemu kad Veić i drugi put gubi servis (4:5), Monfils servira za meč i nakon što ni posljednju šansu (break-loptu nakon deucea) Veić nije iskoristio, 12. nositelj nakin sat i 50 minuta slavi i treći put 6:4.

U trećem kolu protivnik Monfilsu je 33. nositelj John Isner koji je u tri seta bio bolji od Louka Sorensena (6:3, 7:6, 7:5).