Palermo i Budan srušili Fiorentinu

Ivana Spahija • nedjelja, 24.01.2010.

Nogometaši Palerma priredili su jedno od većih iznenađenja u susretima 21. kola Serie A, Sicilijanci su kod kuće deklasirali Fiorentinu, a u strijelce se upisao i naš Igor Budan. Nova tri boda u nastavku borbe za plasman u Ligu prvaka uzeo je Napoli pobjedom nad Livornom, a u europsku se utrku ponovno uključila i Genoa domaćim slavljem nad Atalantom. Kriza i dalje trese momčad Lazija, koja se novim neuspjehom protiv Chieva približila najopasnijoj zoni...

U dvoboju koji se činio jednim od neizvjesnijih, Palermo je na domaćem terenu deklasirao Fiorentinu i rezultatom 3:0 Violama uzeo vrijedna tri boda za nastavak borbe za plasman u Europu. Raspoloženi Sicilijanci odigrali su odličnih 90 minuta, iako je i Fiorentina propustila nekoliko prilika za promjenu rezultata. Naš Igor Budan pridonio je pobjedi svoje momčadi postigavši treći pogodak samo pet minuta nakon što je ušao u igru. Naš nogometaš je u 53. minuti na terenu zamijenio Hernandeza.

Gostujući vratar Frey se od prve minute našao na streljani domaćih napadača, a pritisak se Sicilijancima isplatio u 27. minuti susreta. Miccoli je s ruba prostora pogodio u gredu, a Hernandez se našao na pravom mjestu i odbijenu loptu pospremio u mrežu Fiorentine za vodstvo Palerma od 1:0. Samo devet minuta kasnije ponovno se tresla mreža gostiju, raspoloženi Hernandez je ovaj put nakon slaloma kroz obranu Viola po drugi put u susretu matirao Freya i Palermu donio vodstvo od 2:0.

Po povratku s odmora probudili su se i gosti, Gilardino je u 48. minuti bio u prilici smanjiti vodstvo domaćina, ali je njegov udarac otišao preko gola. Deset minuta kasnije Fiorentinu je zalio i treći hladan tuš, Miccoli je izveo slobodan udarac, Liverani produžio za Budana, a naš nogometaš zatresao mrežu Fiorentine za veliko vodstvo Palerma od 3:0. Viole su u 61. minuti propustili možda i najveću priliku za pogodak kada je Gilardino pogodio gredu gola Palerma. Susret je tako završio uvjerljivom pobjedom Palerma od 3:0, Cime su Sicilijanci s nova tri boda prestigli Juventus i zasjeli na peto mjesto na ljestvici.

Uspješna je bila i Genoa našeg Ivana Jurića, koja na domaćem terenu sa sigurnih 2:0 svladala fenjeraša Atalantu i uzela vrijedna tri boda za održavanje priključka za europskim pretendentima. Genoa je nakon nekoliko kikseva, poraze od Livorna i Rome, napokon došla do pozitivnog rezultata i ostala u konkurenciji za Europu. Atalanti je novi poraz donio nastavak borbe za opstanak, momčad iz Bergama trenutno drži 19. mjesto na ljestvici. Ivan Jurić odigrao je 20 minuta u dresu pobjedničke momčadi, na terenu je u 70. minuti zamijenio Milanetta.

Domaćini su dobro ušli u susret i već u 18. minuti tresla se mreža gostiju iz Bergama. Palacio je u solo akciji vješto izbjegao zamku zaleđa, sam izbio ispred nemoćnog gostujućeg vratara Coppole i zatresao mrežu Atalante za vodstvo Genoe od 1:0. Četiri minute kasnije Crespo je bio u prilici udvostručiti vodstvo domaćina, ali je glavom gađao malo iznad vratnice.

Argentinac se za taj promašaj iskupio u 42. minuti, ovaj put je glavom dobro pronašao mrežu Coppole i Genoi donio vodstvo od 2:0. Gosti iz Bergama su jednu od rijetkih prilika za promjenu rezultata propustili u 51. minuti kada je pokušaj Ferreire Pinta završio iznad gola. Suazo je u 81. minuti mogao povisiti vodstvo Genoe na 3:0, ali je njegov udarac završio malo pokraj gola u trenutku u kojem je Coppola već bio svladan. Genoa je tako s konačnih 2:0 uzela važna tri boda u nastavku borbe za Europu i zasjela na osmo mjesto na ljestvici. Atalanta je pala na pretposljednje, 19. mjesto na ljestvici.

Najviše pogodaka ponudio je dvoboj Udinesea i Sampdorije u Udinama, Blucerchiati su u uzbudljivoj utakmici rezultatom 3:2 uzeli sva tri boda domaćinima. Udinese je dva puta prosipao vodstvo, a gosti iz Genove su boljom završnicom i spretno i sretno uzeli tri boda koja ih stavljaju na deseto mjesto na ljestvici, s još uvijek teorijskim šansama za plasman u Europu. Udineseu je novi poraz donio pad na 18. mjesto na ljestvici, na sam rub zone ispadanja.

Udinese je poveo već u šestoj minuti susreta, dosuđena je najstroža kazna za domaćine zbog prekršaja Cacciatorea nad Di Nataleom, a kapetan Udinesea je sam realizirao jedanaesterac i s bijele točke domaćinima donio vodstvo od 1:0. Točno 20 minuta kasnije sudac je opet pokazao na bijelu točku, ovaj put u korist Sampdorije, i to zbog prekršaja Pepea nad Pozzijem. Pazzini je s bijele točke matirao Handanoviča i poravnao rezultat na 1:1.

No, to nije bilo niti pola posla na Friuliju. Mreža Sampdorije ponovno se tresla u 44. minuti, Isla je nakon asistencije Lukovića pronašao put do mreže Storarija i Udineseu donio novo vodstvo od 2:1. Deset minuta kasnije Pozzi je svojim pogotkom poravnao rezultat na 2:2, a konačnu pobjedu i sva tri boda gostima iz Genove donio je Semioli pogotkom s ruba prostora u 66. minuti susreta.

Nova tri boda upisala je i odlična momčad Napolija, izabranici Waltera Mazzarrija slavili su u gostima kod Livorna rezultatom 2:0 te time i dalje zadržali četvrto mjesto na ljestvici i održali živim san o plasmanu u kvalifikacije Lige prvaka. Livorno je nakon poraza ostao na 16. mjestu na ljestvici, i dalje izvan najopasnije zone. Naš Dario Knežević zbog ozljede nije konkurirao za sastav Livorna.

Napoli je u vodstvo došao pred sam kraj prvog dijela, točnije u 45. minuti susreta i to lijepim pogotkom Maggija. Domaćini su u 53. minuti imali priliku izjednačiti rezultat kada je dosuđen jedanaesterac u njihovu korist. Najstrožu kaznu izveo je Lucarelli, vratar Napolija je uspio odbiti tu loptu, a Lucarelli je potom odbijenu loptu poslao pokraj gola. Domaćini su u 89. minuti ostali s igračem manje, vratar Livorna De Lucia je izvan prostora srušio Dennisa, a Cigarini je iz slobodnog udarca matirao pričuvnog vratara Marchinija za konačnih 2:0 i novu pobjedu Napolija.

Siena našeg Mate Jajala na domaćem je terenu uzela bod Cagliariju, fenjeraš koji se bori za opstanak je rezultatom 1:1 uzeo bodove gostima sa Sardinije. Mato Jajalo je u ovom dvoboju odigrao 87 minuta za Sienu, tada ga je zamijenio Jarolim. Sama utakmica je riješena u samoj završnici, Siena je povela golom Calaija iz 78. minute susreta, a samo tri minute kasnije Matri je iz jedanaesterca poravnao rezultat na konačnih 1:1 za raspodjelu bodova iz ovog dvoboja. Sieni novi bod nije pomogao u usponu na ljestvici, i dalje drži posljednje, 20. mjesto, a Cagliari je ostao na sedmom mjestu i dva boda zaostaje za Juventusom.

Od ostalih susreta, na rimskom Olimpicu su bodove podijelili Lazio i Chievo rezultatom 1:1, čime su Nebesko plavi i dalje nastavili odavno započetu krizu i ostali na 15. mjestu na ljestvici, vrlo blizu zone ispadanja. Bologna je na domaćem terenu iznenadila goste iz Barija, momčad koja je dugo balansirala na samom rubu najopasnije zone je rezultatom 2:1 uzela sva tri boda Bariju i izdignula se na 14. mjesto. Bariju je ovaj poraz donio pad na 11. mjesto na ljestvici.