Uspavani Lovren krivac za eliminaciju Lyona

Maja Giljanović • srijeda, 27.01.2010.

Krivac za gol kojim je Lorient nauštrb Lyona izborio polufinale Liga-kupa bivši je dinamovac Dejan Lovren. 26-ica Lavova u 4. je minuti četvrtfinala Coupe de la Ligue zaspala i omogućila Gameiru postizanje pobjedničkog gola.

Dejan Lovren kritičare nije oduševio ni prošli tjedan u utakmici Kupa u kojoj je Lyon izbacio Monaco Jerka Leke, a nakon četvrtfinala Liga-kupa još su i više naoštrili pera. Trener Claude Puel nakon eliminacije u 1/16 finala od Monaca (1:2) je stao u Lovrenovu zaštitu i njegovu slabiju predstavu u drugom poluvremenu pokušao baciti u drugi plan ističući uistinu prestrogo dosuđeni jedanaesterac za 1:1 koji je prelomio utakmicu.

Puel je Lovrena pohvalio osobito u svjetlu činjenica da mu je utakmica prije tri dana bila prva nakon sredine prosinca, da je proveo manje od tri tjedna u Lyonu i da mu je francuski jezik i dalje potpuna nepoznanica. 20-godišnjaka je i večeras na travnjak u Lorientu poslao od prve minute, ali Lovren je kiksao. U 4. je minuti zaspao, zakasnio s intervencijom i dozvolio Gameiru da mu se ušulja iza leđa i svlada Vercoutrea.

Lovren je odigrao svih 90 minuta, isprovocirao je žuti karton za Gameira, a zamalo se i iskupio za gol u 68. minuti samo ga je prevario vlastiti suigrač u trenucima kad mu je lopta dolazila na udarac. Boumsong ju je nehotice skrenuo s putanje i spasio obranu Lorienta.

Prošli tjedna u Le Championnatu Lyon je ovdje pobijedio 3:1, ali ovog su puta odigrali slabo - najveći je prigodu u 24. minuti prokockao Michel Bastos - dovoljno da se Lorient obrani i nakon eliminacije iz Kupa (Saint-Etienne 1:4) izbori polufinale Liga-kupa.

Društvo pobjednicima Kupa iz 2002. prave i Toulouse i Marseille (Bordeaux i Sedan igraju 2. veljače). Toulouse je golom Ebonda u 55. minuti slavio u Guingampu, a Marseilleu je protiv Lillea pomoglo isključenje Cabayea u 56. minuti. Suigrači bivšeg zagrebaša Marka Marića su poveli u 4. minuti (De Melo), izjednačio je Lucho Gonzalez u 9., a čovjekom odluke se u 81. minuti pokazao Valbuena.

Nakon Nice Plabennec je priredio šok i navijačima Nancyja. Trećeligaš, kojem je i goli život u Nationalu u pitanju jer nakon 21 kola zauzima 18. mjesto među 20 momčadi, usred Marcel-Picota je protiv bivših pobjednika (1978.) slavio 2:0.

Protiv Nice su gubili 0:1 i preokrenuli golovima Abivena, a junak večerašnje pobjede, najveće u povijesti kluba jer ovo im je stepenica više u odnosu na 2004. kad su u 1/16 finala kao petoligaši ispali od Amiensa, dvostruki je strijelac Crehin (58., 60.).

U osmini finala putuju u Auxerre koji je jučer nakon jedanaesteraca prošao Sedan bivšeg hajdukovca Ante Rožića (status dojučerašnjeg varteksovca Igora Prahića još je nerasvijetljen). Nakon predstava Plabenneca protiv Nice i Nancyja, ni četverostrukim pobjednicima (1994., 1996., 2003., 2005.) jamačno nije najtoplije pri srcu kad vide tko im dolazi u goste.

Osminu je finala i utakmicu protiv Guingampa izborio i Boulogne (2:1) protiv četvrtoligaša Colmara (Lorca, Blayac).