Branitelj naslova pred eliminacijom

Vedran Babić • četvrtak, 11.02.2010.

Grčki Panathinaikos doživio je i treći poraz u skupini E Topa 16 Eurolige. Aktualni europski prvak uvjerljivo je poražen u Barceloni i sada se nalazi u gotovo bezizlaznoj situaciji uoči preostale tri utakmice. Čast Grčke zato je uspješno obranio Maroussi, koji je u čudnoj utakmici s vrlo malo koševa nanio prvi poraz uzavrelom Partizanu.

Nevolje po grčkog diva Panathinaikosa se nastavljaju. Nakon Partizana i Maroussija, pobjedom se osladila i Barcelona (83:71) i dovela ih na rub ispadanja iz natjecanja i nemogućnosti obrane europskog naslova. Ova konačna razlika od 12 koševa ipak ne dočarava u potpunosti dominaciju španjolske momčadi tijekom susreta.

Nakon početnih 12:5 Barcelona je vrlo brzo dosegla i dvoznamenkastu prednost (21:11), koju je zadržala sa zaključkom prve četvrtine. Domaćin je nastavio s kvalitetnom igrom i u 18. minuti imao plus 15 (45:30). Ipak, u samoj završnici poluvremena domaćin je izgubio koncentraciju i Panathinaikos je smanjio na 47:38.

Barcelona drugi dio otvara serijom 7:0 i praktički rješava utakmicu. Gosti više nisu imali ni snage ni dovoljno koncentracije za povratak, a na kraju mogu biti zadovoljni s porazom od 12 koševa, jer je početkom posljednje četvrtine rezultat bio 74:54.

Četvorica dvoznamenkastih u sastavu Barcelone bili su Roger Grimau (17), Boniface N'Dong (16), Erazem Lorbek (14) i Juan Carlos Navarro (11), a Mike Batiste s 19 koševa i sedam skokova predvodio je PAO, ali nije imao pravu podršku svojih suigrača u ključnim trenucima kada je trebalo vratiti utakmicu u egal.

Nesvakidašnju utakmicu odigrali su Maroussi i Partizan. Premda smo već navikli na čeličnu obranu momčadi Duška Vujoševića, koja vrlo često igra utakmice s vrlo malim brojem koševa, ovakvo nešto se uistinu ne viđa svaki dan.

Naime, Grci su s 57:49 upisali drugu pobjedu i povećali svoje šanse za četvrtfinale s omjerom 2-1, kojeg imaju Partizan i Barcelona, no to je u ovom slučaju ipak u drugom planu. Ono što je fascinantnije jest prvenstveno rezultat na poluvremenu (22:18), a potom i rezultat druge četvrtine (11:2 za Partizan).

Bila je to očajna šuterska prezentacija s obje strane, poglavito u prvom dijelu. I jedni i drugi su utakmicu završili s postotkom nižim od 50% u svakom segmentu šuta osim slobodnih bacanja. Partizan je, između ostalog, pogodio samo tri od 22 trice (Aleksandar Rašić promašio sedam), dok je domaćin bio tek nešto bolji (7/24).

U takvoj situaciji kada se velika većina lopti poslije šuta odbije od obruča i ostane u igri, neminovan je veliki broj skokova u utakmici. Partizan je u tome prednjačio (47-32), no to mu na kraju nije donijelo veliku korist. Maroussi je sve odlučio serijom 8:1 s kojom je otišao na plus devet pet minuta prije kraja.

Najbolji pojedinci domaćina bili su bivši igrači hrvatskih klubova, Splitov Jamon Lucas (15 koševa) i Cibonin Jared Homan (10 koševa, 9 skokova), dok je s 12 koševa i 11 skokova najistaknutiji gostujući igrač bio Slavko Vraneš.