Roma i Sampdoria lagano

Matej Milanović • subota, 13.02.2010.

U subotnjim susretima 24. kola nogometne Serie A Roma je nadigrala Palermo i zasluženo slavila s visokih 4:1, dok je Sampdoria s dva gola u prvom poluvremenu svladala Fiorentinu...

U prva četiri kola uzvratnog dijela prvenstva Fiorentina je osvojila samo jedan bod, a u ovom kolu je morala na teško gostovanje u Genovu, kod Sampdorije koja je u istom periodu osvojila 10 bodova. U prvih 15 minuta susreta bilo je prilika s obje strane, a u 16. minuti je nakon poduže akcije Sampdoria prvo pogodila prečku, a zatim došla i do gola preko Franca Semiolija, bivšeg igrača Fiorentine.

Nakon gola je Sampdoria počela više stiskati, a prilika je bilo s obje strane. Upravo kada se utakmica zahuktala stigao je drugi gol domaćih koji je riješio utakmicu. Slobodan udarac izveo je Reto Ziegler, a glavom je loptu u mrežu poslao Giampaolo Pazzini.

U nastavku je Sampdoria krenula dobro, no nije bilo velikih prilika. Nakon početnih minuta domaći su se povukli i počeli čuvati rezultat te je inicijativu preuzela Fiorentina. Gosti su nekoliko puta bili opasni i prijetili Storarijevim vratima, ali nisu uspjeli doći do gola koji je mogao ponovno otvoriti susret.

Treba reći da je Sampdoria mogla doći i do veće pobjede da Pazzini nije dvaput zapeo na lopti kada je bio u prilici doći sam pred golmana. Sampdoria je trenutačno na četvrtom mjestu, a mogli bi tamo ostati i nakon nedjelje budući da ih samo Napoli može preći, a igra doma s Interom. Fiorentina je pak u velikoj krizi. Pet susreta bez pobjede strmoglavili su momčad iz Firenze na 11. mjesto.

Prije njih su svoj susret odigrali Roma i Palerma. U prvom poluvremenu je Roma vodila igra i stvarala prilike, no opasniji je bio Palermo koji je do protivničkog gola stigao u samo par prilika, ali je tada bio izuzetno opasan. Ipak, u 33. minuti Roma je uspjela okruniti bolju igru. Nakon udarca iz kuta lopta je stigla do Mattea Brighija. Njegov udarac je skrenuo Cesare Bovo i prevario svog golmana za 1:0 domaćih.

Nakon gola igrači Rome su se malo previše povukli što je Palermo iskoristio i u nekoliko navrata ozbiljnije ugrozio Julia Sergia. Gola međutim nije bilo te se u svlačionice otišlo s minimalnom prednošću domaćih. Početak nastavka je također bio u znaku gostiju, no u 53. minuti Roma je povećala na 2:0.

Domaći su iskoristili rupu u protivničkoj obrani i Brighi se našao u izglednoj poziciji na pet metara od gola. Njegov šut je odbio Bovo, ali se na nesreću Palerma lopta opet odbila Brighiju. Strijelac prvog pogotka je potom dodao Juliju Baptisti koji je bio sam pred golom i nikako nije mogao promašiti.

Nakon toga je susret praktički bio riješen. Roma je uzela inicijativu i vodila igru i u 62. minuti Brighi je iz daljine zabio za 3:0. Palermo je nakon toga stisnuo pokušavajući doći do počasnog pogotka i uspio je u 80. minuti. Javier Pastore je srušen na samom rubu šesnaesterca i Fabrizio Miccoli je iskoristio jedanaesterac. Samo tri minuta kasnije stigao je i gol za konačnih 4:1 kada je John Arne Riise pogodio s pet metara iz kosa, u jakoj teškoj poziciji.

Roma je zasluženo došla do tri boda i nastavila seriju pozitivnih rezultata, dok je Palermo pokazao relativno malo. Imali su nekoliko prilika i vjerojatno su mogli postići još koji gol, ali je Roma igrala puno bolje i gosti su tek na mahove uspijevali voditi igru. U redovima Palerma Igor Budan je igrao od 73. minute. Igrač utakmice je pak svakako bio Brighi koji je zabio dva gola i upisao jednu asistenciju.