Bundesliga, 24. kolo, 26.02.2010, 20:30 h
Schalke 04
Schalke 04 2:1 Borussia Dortmund
Borussia Dortmund

Borna Rupnik • petak, 26.02.2010.

Hrvatski reprezentativac Ivan Rakitić prekrasnim je pogotkom desetak minuta prije kraja riješio pitanje pobjednika u velikom derbiju Schalkea i Borussije te se time na najbolji način iskupio za ranije skrivljeni kazneni udarac...

Dugo iščekivani Revierderby pripao je Schalkeu. Pred punim stadionom domaćin je svladao dortmundsku Borussiju 2:1, premda su gosti imali vodstvo u svojim rukama. Veliku je ulogu odigrao i Ivan Rakitić, koji je prošao put od tragičara do junaka.

Klasični nokaut

Borussijinu je obranu poravnanje na 1:1 zbunilo do te mjere da je Weidenfeller nekoliko minuta poslije nehotice nokautirao vlastitog suigrača Hummelsa, koji je kasnije morao napustiti igralište, dok je Valdez nedugo potom darovao Schalkeu loptu nakon koje je Kevin Kuranyi slabo pucao.

Felix Magath igru je postavio prilično ofenzivno, ali umjesto pritiska na Borussijinoj polovici taj je potez rezultirao protunapadima u kojima se Kevin Grosskreutz ipak nije najbolje snašao. U tim su trenucima simpatizeri dortmundskog sastava vjerojatno požalili što je Lucas Barrios morao propustiti ovaj okršaj zbog suspenzije. Tek je tada Schalke djelomično posložio obranu i mogao se posvetiti napadu.

Međutim, imao je tek tri ozbiljnije prilike. Marcelo Bordon pokušao je dvaput u 26. minuti: udarac iz daljine obranio mu je Roman Weidenfeller, a poslije Rakitićevog kornera Bordonov pokušaj glavom s crte čisti Mohamed Zidan.

Poluvrijeme je zaključio Jefferson Farfan udarcem s desetak metara, no Weidenfeller nije dopustio da mu lopta prođe kroz noge. A nastavak nije mogao početi bolje za goste. Ivan Rakitić nepažljivo je nagazio u kaznenom prostoru nogu Nelsona Valdeza, a Nuri Sahin s 11 metara vrataru Manuelu Neueru nije ostavio ni gram šanse.

Kloppova nemoć

Borussijin trener Jürgen Klopp ni u četvrtom pokušaju nije uspio slaviti u Revierderbyju, a svojim je izrazom lica nakon Rakitićeve majstorije priznao da se tu jednostavno - ništa nije moglo.

Samo tri minute kasnije Mats Hummels imao je praznu mrežu ispred sebe, no srećom po Schalke nije zahvatio loptu. Magathovi su nogometaši zatim uložili velik trud ne bili ispleli mrežu oko žuto-crne obrane, ali im je sve do 66. minute nedostajalo ili ideje ili koncentracije u završnici.

Tada je Lukasz Schmitz centrirao s desne strane, a Benedikt Höwedes svoj nadolazeći 22. rođendan proslavlja pogotkom glavom u bliži kut za 1:1. Zanimljivo je da je u tim trenucima Magath iz igre povukao Christopha Moritza, igrača kojeg je na teren poslao na poluvremenu. Umjesto Moritza ušao je Alexander Baumjohann.

Izjednačenje je Schalkeu dalo krila, a jedinu je prijetnju Neueru predstavljao Valdezov bijeg iz 81. minute. No, niz Borussijinih grešaka nastavljen je u 83. minuti, kada Sven Bender neoprezno gubi loptu, do nje dolazi Ivan Rakitić i s dvadesetak je metara neobranjivo šalje u gornji Weidenfellerov kut. Hrvatskom je veznjaku to bio drugi ovosezonski prvenstveni zgoditak, a ljepši i važniji nije mogao biti.

Schalke se tako barem privremeno približio Bayeru i Bayernu na samo bod zaostatka, a Borussia zasad ostaje na petom mjestu prvenstvenog poretka.