Kolo bez iznenađenja

Vedran Babić • nedjelja, 28.02.2010.

25. kolo Eredivisie nije bilo sretno za autsajdere. Dovoljno je samo reći kako je svih prvih šest momčadi na ljestvici ostvarilo pobjede, a to podrazumijeva lidere PSV i Twente, Ajax, Feyenoord, AZ i Heracles.

Sva tri vodeća kluba u Nizozemskoj završila su svoja europska putovanja sredinom tjedna. PSV je ispao od HSV-a, Twente od Werdera, a Ajax od Juventusa. Željne iskupljenja, sve tri momčadi su večeras ostvarile pobjede, neki lakše (PSV, Ajax), a neki teže (Twente).

Vodeći PSV produljio je niz neporaženosti u prvenstvu i na 32. utakmicu. Poslije ispadanja iz Europske lige, igrači Freda Ruttena svu pažnju mogu posvetiti samo Eredivisie i to se odmah vidjelo u utakmici protiv fenjeraša Waalwijka (5:1).

Već poslije 22 minute bilo je 3:0 (Dzsudzsak, Afellay, Koevermans), a pet minuta prije kraja prvog dijela Amrabat je povisio na 4:0. Jedini pogodak za goste postigao je Benschop u 63., a u 68. ponovno Koevermans postavlja konačnih 5:1 za 20. pobjedu PSV-a ove sezone.

Do 20. pobjede stigao je i Twente, koji je kod kuće s 2:1 bio bolji od NEC-a. Luuk De Jong već je u 13. minuti doveo domaćina u vodstvo, da bi u 67. Vleminckx izjednačio i dobro zabrinuo drugoplasiranu momčad lige. Ipak, da do novog kiksa i posrtaja u borbi s PSV-om ne dođe pobrinuo se drugi strijelac lige Bryan Ruiz pobjedničkim pogotkom pet minuta prije kraja susreta.

Prednost PSV-a pred Twenteom je i dalje jedan bod, dok Ajax drži treće mjesto sa šest, odnosno sedam bodova manje. Kopljanici su s 4:0 nadigrali solidnu momčad Utrechta, koju je slomio izravni crveni karton Wuytensa u 33. minuti. Uslijedio je raspad sistema gostiju, koji su do poluvremena već imali jedan gol u mreži (Luis Suarez).

Gregory van der Wiel je u 67. zabio za 2:0, a već u idućem napadu Suarez postiže svoj 26. pogodak u sezoni za 3:0. Veteran Dennis Rommedahl posljednji se upisao u strijelce u samoj završnici utakmice. Ajaxu je to peta uzastopna pobjeda.

Uzbudljivu utakmicu s pet golova odigrali su Groningen i Feyenoord. Domaćin je uživao u dobroj formi, dok se Feyenoord u posljednjih nekoliko kola mučio s igrom. Svi pogoci pali su u nastavku, od čega čak četiri u posljednjih deset minuta. Gosti su poveli u 57. minuti preko Bahie, a na 2:0 povisio je Tomasson u 80. Matavž i Granqvist ekspresno vraćaju stvari na početak, no tri boda sastavu iz Rotterdama donosi Vlaar u 90. minuti.

Feyenoord je ovom pobjedom učvrstio četvrto mjesto s čak devet bodova više od AZ-a i Heraclesa, koji su također ubilježili pobjede. AZ je s 3:0 u gostima nadigrao Vitesse uz hat-trick Mounira El Hamdaouija i sada već petu utakmicu ne zna za poraz, dok je Heracles također u gostima s 2:1 bio bolji od Heerenveena.

Hrvat u dresu Sparte, Darko Bodul, odigrao je 67 minuta za svoju momčad u remiju protiv NAC-a (2:2), Roda je kasnim pogotkom Hadouira osvojila puni plijen protiv Den Haaga, koji tako ostaje u zoni najugroženijih, dok je pretposljednji Willem II prekinuo niz od četiri poraza porazivši Venlo 2:1.