Arsenal slavio usprkos Bendtneru

Marin Vuković • subota, 06.03.2010.

Premda su mogli postići najmanje deset pogodaka, nogometaši Arsenala s relativno tijesnih su 3:1 svladali najgoreg gosta prvenstva i pobjedom nastavili utrku za naslov prvaka. West Ham je pak upropastio puno toga dobroga što su napravili u početku ove godine, na domaćem su travnjaku identičnim rezultatom izgubili od Boltona.

Još uvijek pod dojmom stravičnog prekršaja nad Aaronom Ramseyjem igrači Arsenala na travnjak su Emiratesa istrčali odjeveni u majice s natpisom podrške mladom veznjaku Topnika, a pobjedu nad Burnleyjem vjerojatno su posvetili svome kolegi koji se ove sezone više neće vraćati na travnjake Premier lige.

Arsenal je slavio s 3:1, nešto teže nego očekivano, no rezultatsku neizvjesnost mogu prije svega zahvaliti svom napadaču Nicklasu Bendtneru koji je promašio velik broj stopostotnih prilika i gledatelje na Emiratesu u nekoliko navrata natjerao na smijeh i nevjericu. Na njegovu, ali i Arsenalovu sreću, promašaji se nisu pokazali ključnima, tri su boda u džepu i Topnici su i dalje u igri za najviši plasman.

Već na otvorenju utakmice Topnici su mogli nekoliko puta svladati Briana Jensena, no na prvi pogodak čekali su sve do 34. minute kada su lijepu akciju izveli Samir Nasri i Cesc Fabregas, a španjolski je reprezentativac završio atraktivnim pogotkom.

I drugo poluvrijeme Topnici su otvorili inicijativom (i promašajima Bendtnera), a potom je u 50. minuti stigao šok. Nakon lošeg čišćenja Emmanuela Ebouea, lopta je došla do Davida Nugenta, a ovaj između dvojice Arsenalovih igrača prevario Manuela Almuniju.

Veselje Burnleyja, ali i tjeskoba navijača Arsenala ipak nisu dugo trajali, lijepim pogotkom samo deset minuta kasnije novu je prednost domaćinu donio Theo Walcott. U igru je u 73. minuti umjesto Bendtnera ušao i Eduardo da Silva i nakon kornera u četvrtoj minuti sudačke nadoknade servirao loptu za Andreja Aršavina, a ovaj postavio konačnih 3:1.

West Ham je razočarao svoje navijače porazom na Upton Parku, a bodove su izgubili ponajprije zbog vrlo lošeg nastupa svoje obrambene linije koja je u prvom poluvremenu djelovala posve izgubljeno. Već nakon 15 minuta igre semafor je pokazivao 0:2 za goste, Kevin Davies i Jack Wilshere iskoristili su sve poklone i donijeli opipljivu prednost gostima.

Bolton je do kraja prvoga dijela mogao postići još najmanje tri pogotka, a promašaji su mu se umalo osvetili u završnici utakmice. Crveni karton je u 72. minuti dobio Tamir Cohen, a West Ham preko Alessandra Diamantija došao do pogotka zaostatka.

Uslijedila je završnica u kojoj su gredu pogađali Davies s jedne i Junior Stanislas s druge strane, no bodovi su ipak ostali u rukama Boltona. Ivan Klasnić cijelu je utakmicu odgledao s klupe i nije ulazio u igru.