Maleš i Gaurina šibenski junaci

Ivana Jurica • subota, 06.03.2010.

U do samog kraja uzbudljivoj utakmici gdje se pobjednik nije znao do posljednjih trenutaka utakmice pobjeda je na kraju posve zasluženo pripala domaćinima (70:67) koji su napokon pokazali kako ne zaslužuju dno prvoligaške ljestvice. Veća želja za pobjedom vukla je domaćine čiju je pobjedu u neizvjesnoj završnici osigurao najiskusniji Petar Maleš, a velik je bio doprinos i Nikole Gaurine.

Splićani bolje ulaze u utakmicu. Nakon trica Vrkića i Batine, odnosno Vrkićeve krađe lopte, a potom i polaganja rezultat je 6:13 i domaća klupa prisiljena je pozvati time-out. Šibenik uzvraća serijom 5:0 preko Maleša, smanjuje na samo minus dva (13:15). Nezadovoljan igrom svoje momčadi i Kurtović zove time-out nakon što su se domaćini približili, ali niti predah nije zaustavio Šibenčane. Maleš je u pretposljednjoj minuti četvrtine pogodio za izjednačenje (19:19), a u posljednjem napadu Gaurina je skočio u napadu, a zatim i pogodio za 21:19.

Početkom druge četvrtine gosti su se još držali uz bok domaćinima. U 14. minuti bilo je tako 27:27, a samo tri minute kasnije momčad Gorana Zeljka došla je do najveće prednosti do tada, plus pet (34:29). Profunkcionirala je domaća obrana, gosti rade nekoliko faula u napadu za redom i prednost Šibenika raste. Tricom Vrlike na semaforu svijetli 37:30. Split je nekoliko minuta bez koša, a jedini koš iz igre u tom periodu za Žute postiže Mimica. Do kraja poluvremena koševe postižu i Sandrić, ali i Filipović u posljednjim trenucima četvrtine, pa domaćini na poluvremenu imaju prednost od 43:32.

Vezane vijesti

Nastavak nije donio značajnije promjene na teren. Domaćin je i dalje držao svoju prednost. Raspoloženi Sandrić u 22. je minuti svojoj momčadi donio +14 (48:34). No, Mimica, Vrkić i Macura vrlo brzo vraćaju na samo minus četiri (50:46) sredinom treće četvrtine. Šibenskim strijelcima priključuje se tada i play Nikola Došen koji prvo pogađa tricu, a zatim krade loptu, realizira kontru i u 28. minuti rezultat je 57:48 za domaćine. Uslijedio je period sa dosta pogrešaka u igri domaćih što Splićani koriste i laganim koševima iz kontri smanjuju na samo minus četiri uoči posljednjih deset minuta igre (61:57).

Na prvi koš u zadnjoj četvrtini čekalo se više od tri minute. Očito je važnost utakmice utjecala na pogreške u igri, i s jedne i s druge strane. Četvrtinu je košem otvorio Macura, a Vrkić je već u idućem napadu pogodio za izjednačenje 61:61. U 27. minuti Splićani ponovno vode nakon dugo vremena poslije koša Sumića, a razigrani Gaurina odmah vraća na 65:65. Do kraja su ostale dvije minute: Split promašuje svoje napad, a na drugoj strani Maleš pogađa tricu. Budi se tada i publika koja Šibenčane nosi prema pobjedi.

Momčad Borisa Kurtovića u idućem napadu promašuje tricu (Mimica). Do kraja je ostalo 40 sekundi, napad je za domaće, ali i Filipović nepotrebno griješi i nudi gostima priliku za povratak u utakmicu. Nakon što Mimica još jednom nije uspio pogoditi tricu, Macura skače u napadu i pogađa za 68:67. Pokušavaju tada Splićani s brzim prekršajima nadoknaditi prednost. Maleš je mirne ruke sa linije slobodnih bacanja i rezultat je 70:67. Gosti još jednom tricom pokušavaju doći do izjednačenja i produžetaka, ali ovaj put Vrkić nije precizan.

Iznimno važni bodovi su tako ostali domaćinima koji su dobili dodatnu dozu samopouzdanja uoči Lige za ostanak u koju su, čini se, povukli i Splićane, pa je ova pobjeda, zbog prijenosa bodova iz međusobnog susreta i dvostruko vrijedna.