Ajax dominantan u derbiju

Vedran Babić • nedjelja, 14.03.2010.

Najveći derbi nizozemskog nogometa protekao je u dominaciji Ajaxa koji je pred gotovo 51.000 navijača u Amsterdam Areni s 4:1 nadigrao PSV i primakao mu se na samo jedan bod zaostatka u borbi za drugo mjesto. Oduševljen pobjedom Kopljanika bit će i lider Twente, čija je prednost pred PSV-om sada velikih pet bodova.

Kao što smo i najavljivali, Ajax je sa šest uzastopnih pobjeda do ove nedjelje pokazao vodećem dvojcu da je u velikoj formi i da je spreman pomrsiti njihove račune. Nakon što su početkom veljače s 3:0 iz Amsterdama ispratili Twente, s jednakom razlikom nanijeli su drugi uzastopni poraz PSV-u, za kojim sada zaostaju samo jedan bod, a za Twenteom šest.

Vodeći pogodak za Ajax postigao je Siem de Jong u 28. minuti, a na 2:0 povisio je Urby Emanuelson u uvijek nezgodnom trenutku - dvije minute prije kraja poluvremena. Iako su pokušavali, gostujući igrači nisu bili previše konkretni, a sve šanse za bilo kakav preokret uništene su im u 65. minuti kada je Marko Pantelić zabio za 3:0. Osam minuta prije kraja Balazs Dzsudzsak postiže počasni pogodak za goste s bijele točke, a konačnih 4:1 postavlja najbolji strijelac lige Luis Suarez u 90. minuti svojim 27. pogotkom.

Iako je Twente sada prvi s čak pet bodova više od PSV-a, do kraja prvenstva je ostalo još sedam utakmica i sve miriše na uzbudljivu završnicu, pogotovo ako znamo da u sljedećem kolu PSV dočekuje Twente. Ajax gostuje kod davljenika Waalwijka i nije nemoguće da se stvari još više zakompliciraju poslije tih utakmica.

Drugi derbi 27. kola, onaj između četvrtog Feyenoorda i šestog Heraclesa, okončan je bez pobjednika (1:1). Gosti su poveli u 82. minuti pogotkom Evertona, no duboko u sudačkoj nadoknadi Ron Vlaar donosi bod domaćinu pred 45.000 navijača.

Između Feyenoorda i Heraclesa smjestio se AZ, koji je u najefikasnijoj utakmici kola sa 6:2 deklasirao Waalwijk. Već poslije devet minuta igre bilo je 2:1 za aktualnog prvaka, a junak susreta bio je trostruki strijelac Mounir El Hamdaoui, najbolji topnik kluba i sada treći strijelac lige sa 16 postignutih golova.

Ostala tri pogotka za AZ postigli su Moussa Dembélé, Héctor Moreno i Jeremain Lens, dok su strijelci za posljednjeplasirane goste, koje još samo čudo može spasiti od sigurnog ispadanja, bili Benjamin De Ceulaer i Derk Boerrigter.

U izravnom duelu za osmu poziciju, posljednju koja vodi u razigravanje za Europsku ligu, Groningen je u gostima kod Brede slavio 3:0. Dvostruki strijelac bio je Oluwafemi Ajilore, a treći pogodak djelo je kapetana momčadi Koena van de Laaka.

Bez pomoći našeg Darka Bodula Sparta je poražena kod Willem II i još uvijek nije sigurna što se tiče ostanka, a teško će biti i Vitesseu, koji je trenutno 15. na ljestvici. On je ugostio ove sezone prosječni Heerenveen i upisao poraz pogotkom Roya Beerensa sedam minuta prije kraja. Heerenveen je sada 11., no s obzirom na veliki zaostatak za Groningenom (10 bodova), teško će dohvatiti razigravanje za Europsku ligu.

U ostalim susretima još dvije gostujuće pobjede. Roda je s 2:0 nadjačala NEC, koji se nalazi na pet bodova od opasne zone, dok je Utrecht pobjedom nad Venlom 1:0 zadržao sedmu poziciju.