1. Hrvatska nogometna liga, 21. kolo, 20.03.2010, 15:00 h, Stadion Maksimir, gledatelja: 1100
Suci: Vlado Svilokos (Sisak), Željko Grgec (Bistra), Vlado Crnolatac (Petrinja)

Borna Rupnik • subota, 20.03.2010.

Hajduk je na Maksimiru bio bolja momčad, stvorio više prilika, bolje prilike, ali sva tri boda ostaju Lokomotivi (2:1)...

Florin Cernat
60'
Stanko Poklepović

Predigra velikom obračunu Dinama i Hajduka u polufinalu Kupa bio je prvenstveni ogled Lokomotive i Hajduka. Na maksimirskom stadionu Splićani su ipak ostali praznih ruku.

Uvodno ispitivanje snaga završilo je u devetoj minuti na rijetko viđen način. Goran Rubil namjeravao je raščistiti situaciju ispred Tomislava Havojića, no svojim je rješenjem šokirao sve prisutne. Loptu je, naime, neobranjivo poslao u donji kut svog vratara Danijela Subašića i Lokomotiva je tako došla do vodstva.

No, domaćin je tu zapravo i stao. Vrlo brzo uslijedilo je izjednačenje. Nakon jedne od nekoliko izgubljenih lopti Ivana Hercega u šesnaesterac se sjurio raspoloženi Marin Tomasov i odlično pronašao Antu Vukušića, koji lakoćom, sam ispred Ivana Kelave, vraća stvari na početak.

Hajdukovci su tada u potpunosti preuzeli konce igre u svoje ruke i činilo se da je samo pitanje vremena kada će postići i drugi pogodak. Anas Sharbini, Senijad Ibričić i Marin Tomasov dirigirali su napadima, ali je Kelava u dva navrata osujetio itekako izgledne Tomasove pokušaje.

Sharbini je oprobao svoj udarac iz daljine, no bio je zamalo neprecizan, a Ibričić se našao oči u oči s Lokomotivinim čuvarem mreže, ali je zaustavljen u zadnji čas. Hajduk je bio premoćan sve do kraja poluvremena, nogometaši Roya Ferenčine bez pravog rješenja, ali u drugo poluvrijeme Hajduk je krenuo u - rezultatskom minusu.

U samoj završnici prvog dijela Tomislav Havojić uspio je primiriti jednu dugu loptu i slomiti Ivana Strinića, koji ga korak u kaznenom prostoru ruši, a iskusni Nino Bule ne griješi s 11 metara. Tako je Lokomotiva, zapravo ni kriva ni dužna, došla do 2:1.

Gosti iz Splita odmah su s centra jurnuli po poravnanje, ali nakon udarca Marina Tomasova koji je zatresao samo vanjski dio mreže, Lokomotiva je uspostavila ravnotežu i zamalo došla do trećeg gola. Međutim, prvo Matej Bagarić ne uspijeva glavom svladati Subašića, a Ivan Peko i Tomislav Havojić zatim ne koriste brojčanu prednost u protunapadu.

Potom je pogreška zagrebačkih stopera omogućila Srđanu Andriću jednu od najboljih prilika utakmice, ali Kelava i okvir gola zaustavljaju njegov udarac sa samo nekoliko metara udaljenosti. Odlučio je to Hajdukov kapetan nadoknaditi nekoliko minuta poslije i uputio snažan udarac iz velike daljine, a Kelava je samo mogao ispratiti loptu koja je prošla pokraj njegovog gola.

Pritiskao je Hajduk do samog kraja, nekoliko je puta bilo vrlo napeto pred Kelavom, ponajviše nakon povratne lopte Anasa Sharbinija za Marina Tomasova, no stanje na semaforu više se nije mijenjalo. U završnim minutama osjetna je bila i nervoza, no poslije posljednjeg sudačkog zvižduka počelo je veliko Lokomotivino slavlje. Ferenčininim momcima ovo će usprkos ne baš briljantnoj igri ostati jedna od najdražih pobjeda sezone.

• Dalmatinac8821.03.2010. u 13:55
    Najbolje bi bilo da se iz Hajduka maknu svi nekompetentni ljudi počevši od predsjednika Svaguše do najgoreg desnog beka u državi Rubila, a o raznim "menađerima" neću ni govoriti. Kad u Hajduku budu sposobni, a ne podobni onda ćemo naprid. Dalmatinska dica plus 2-3 vrhunska pojačanja sa strane i... [više na forumu]