Bundesliga, 27. kolo, 21.03.2010, 15:30 h
Hamburger SV
Hamburger SV 2:2 Schalke 04
Schalke 04

Borna Rupnik • nedjelja, 21.03.2010.

Schalke je u Hamburgu imao priliku preuzeti vrh bundesligaškog poretka. Na prag osvajanja sva tri boda doveo ga je hrvatski reprezentativac Ivan Rakitić, pogotkom iz jedanaesterca za 2:1, no HSV se vratio, uzeo bod i ostavio Bayern na čelu...

Odličnih su 90 minuta gledateljima na Nordbank Areni priredili HSV i Schalke. U vrlo sadržajnom derbiju visokog ritma podijelili su bodove, iako su obje ekipe mogle do pobjede, a svoj su obol dali i hrvatski reprezentativci.

Schalke je u prvom dijelu susreta bio osjetno bolja momčad. Premoć su gosti iz Gelsenkirchena pretočili u nekoliko izrađenih prilika, no iz dvoboja Kevina Kuranyija i Franka Rosta kao pobjednik je izlazio HSV-ov čuvar mreže. Jednu je šansu propustio i naš Ivan Rakitić, a kazna za promašaje stigla je u 40. minuti.

Mladen Petrić

Usprkos nezaliječenim ozljedama koljena i gležnja, Mladen Petrić zaigrao je u udarnoj Labbadijinoj postavi i odradio svih 90 minuta. No, za razliku od četvrtka i pogotka protiv Anderlechta, nije uspio zatresti protivničku mrežu.

Tada je Manuel Neuer slobodan udarac Piotra Trochowskog odbio točno ispred Ruuda van Nistelrooija, a Nizozemac takve prilike na propušta. Tako se na odmor otišlo s prednošću domaće momčadi, koja je aktivnije ušla u nastavak i držala terensku ravnotežu.

Ipak, Schalke je do poravnanja došao nakon što je Trochowski propustio priliku za 2:0. Ubačaj Alexandra Baumjohanna hamburški branič David Rozehnal šalje točno pred Kuranyija, a njemački napadač pravovremeno podmeće glavu za 1:1. A samo pet minuta poslije Ruud van Nistelrooij prometnuo se iz junaka u tragičara.

Naime, u svom je šesnaestercu u 67. minuti neoprezno srušio Baumjohanna, a Ivan Rakitić kazneni je udarac morao izvesti dva puta, no oba je puta bio precizan, premda je Frank Rost u ponovljenom pokušaju pogodio stranu. Schalke je potom imao priliku prelomiti utakmicu, ali je Edua osujetio Tomas Rincon, zaustavivši glavom loptu na samoj crti, i to ležeći na zemlji.

HSV je u igru vratio Jonathan Pitroipa nepunih sedam minuta nakon ulaska u igru, pospremivši odlično dodavanje Trochowskog u Neuerovu mrežu. Momčad Felixa Magatha nije se predala nakon primljenog gola: Baumjohann je pogodio gredu, Joris Mathijsen morao je ponovno spašavati na gol-liniji, dok je s druge strane Pitroipa mogao donijeti potpuni preokret, ali je sa samo nekoliko metara pucao iznad Schalkeovih vrata.

Naposljetku je ostalo 2:2, što znači da se Schalke Bayernu približio na bod zaostatka (56-55), Bayer ima 53, a HSV na šestom mjestu s 44 boda nastavlja borbu za ulazak u Europsku ligu.