Milan pao, Inter se odvojio

Ivana Spahija • srijeda, 24.03.2010.

Susreti 30. kola Serie A donijeli su prilično iznenađujuće rezultate, od kojih je najveći poraz Milana u gostima kod Parme, čime su Rossoneri ispustili drugo mjesto na ljestvici. Inter je kod kuće rutinski svladao Livorno i odvojio se na četiri boda prednosti ispred gradskog rivala, a kiks Leonardove momčadi najbolje je iskoristila Roma, koja je slavljem nad Bolognom preuzela titulu prve pratilje Intera...

Prilika za preuzimanje vrha koju nogometaši Milana nisu iskoristili u prošlom kolu, u susretima ovog kola prilično ih je stajala, i to gubitka drugog mjesta na ljestvici. Rossoneri su u dvoboju punom propuštenih prilika rezultatom 1:0 upisali poraz u gostima od Parme i propustili uzeti možda i ključna tri boda u borbi za Scudetto. Milan je ovim porazom pao na treće mjesto na ljestvici i zaostatak za vodećim Interom povećao na četiri boda, no u teoriji i dalje konkurira za naslov.

Što se same utakmice tiče, početak je pripao domaćinima, koji su u nekoliko navrata opasno zaprijetili vratima Milana. Parma je do vodstva mogla doći već u prvoj minuti, ali se udarac Crespa odbio o gredu gola gostiju. Samo pet minuta kasnije ponovno su zaprijetili domaćini, solidan pokušaj Biabianyja uspio je neutralizirati Thiago Silva. Sredinom prvog dijela probudili su se i gosti, dobra kombinacija između Ronaldinha, Seedorfa i Zabrotte završila je s loptom malo iznad gola Parme.

Milan je s promašajima nastavio i u drugom dijelu, pokušaj Ronaldinha iz 47. minute završio je pokraj gola Parme, a ništa precizniji nije bio ni Flamini, koji je u 56. minuti također loptu poslao pokraj vratnice. Niti pokušaj Inzaghija iz 76. minute nije pronašao put prema golu Parme i činilo se kako će se Milan kući vratiti sa samo jednim bodom. No, sve neiskorištene prilike gostima su se obile o glavu u 89. minuti susreta. Bojinov je stigao na odbijenu loptu Abbiatija i pospremio je u mrežu Milana za vodstvo i konačnu pobjedu Parme od 1:0.

Crni niz od tri uzastopna susreta bez sva tri boda nogometaši Intera preknuli su dvobojem s fenjerašem Livornom, kojeg su bez većih problema svladali rezultatom 3:0 i uzeli tri boda koja ih odvajaju na četiri boda prednosti ispred Rome i Milana. Izabranici Josea Mourinha iskoristili su kiks gradskih rivala i mogu nešto lakše disati, iako im za vratom puše Roma, koja itekako prijeti preuzimanjem prvog mjesta. Livorno je nakon poraza i dalje ostao posljednja momčad lige, a u dvoboju s aktualnim prvakom naš Dario Knežević na terenu je proveo prve 63 minute.

Obje momčadi su prilično uspavano ušle u susret, Inter je vratima gostiju zaprijetio u sedmoj minuti susreta kada je vratar Livorna Rubinho zaustavio udarac Maicona. Crno-plavi su do pogotka mogli doći i u 18. minuti, Pandev je nakon izvedenog udarca iz kuta gađao pokraj gola. Niti gosti iz Livorna nisu ostali bez prilike za vodstvo, Raimondi je u 27. minuti prošao cijelu domaću obranu i odlično dodao za Danilevičiusa, čiji je udarac zaustavio Julio Cesar.

Sredinom prvog dijela opasno su prijetili gosti i pogodak je visio u zraku. Pokušaj Filippinija iz 33. minute uspio je obraniti Julio Cesar, a domaći vratar je dvije minute kasnije odlično reagirao na neugodan udarac Pulzettija. Kako to obično biva, propuštene prilike Livorna kažnjene su u 36. minuti susreta. Thiago Motta je idealno uposlio Eto'oa, koji nije imao težak posao matirati Rubinha i Interu donijeti prednost od 1:0. Kamerunac se ponovno iskazao točno pet minuta kasnije, na dodavanje Pandeva prevario je Rubinha i loptu pospremio u mrežu za vodstvo Intera od 2:0.

Početak drugog dijela ponovno je donio manju uspavanost u redovima obje momčadi, ali su za nijansu budniji bili nogometaši Intera, koji su u 61. minuti, ako su uopće i postojale, otklonili sve neizvjesnosti oko ishoda pobjednika. Thiago Motta je majstorski prošao trojicu braniča Livorna i idealno dodao za Maicona, koji je rutinski matirao Rubinha za velikih 3:0 Intera, što je bilo i konačno rješenje ove utakmice.

Nogometaši Rome nisu dopustili iznenađenje na gostovanju kod Bologne, Vukovi su sa sigurnih 2:0 uzeli sva tri boda domaćinima i, zahvaljujući porazu Milana od Parme, uspeli su se na drugo mjesto na ljestvici te za vodećim Interom zaostaju četiri boda. S obzirom na to da iduće kolo donosi izravni ogled Rome i Intera na rimskom Olimpicu, Vukovi bi eventualnom pobjedom na svom terenu došli na samo bod zaostatka za crno-plavima i potpuno se približili naslovu.

Roma je vratima domaćina zaprijetila već u prvoj minuti kada je udarac Meneza iz blizine jedva zaustavio domaći vratar Viviano. Šest minuta kasnije ponovno se ukazala prilika Vukovima, Toni je glavom potražio vrata Bologne, ali je i tu loptu uspješno ukrotio Viviano. Čuvar mreže Bologne domaćine je od pogotka spasio je i u 20. minuti još jednom obranivši odličan pokušaj Meneza.

Upornost iz prvog dijela Rimljanima se isplatila u 48. minuti susreta, udarac iz daljine De Rossija je Riise skrenuo u mrežu Bologne i Romi donio prednost od 1:0. Vukovi su pobjedu potvrdili u 81. minuti susreta kada je Baptista nakon asistencije Cercija matirao Viviana i postavio rezultat na konačnih 2:0 za velika tri boda Rimljanima i put Vučice na drugo mjesto na ljestvici.

Nogometaši Cagliarija od europskih ambicija su se oprostili katastrofom u Bergamu, gdje su od fenjeraša Atalante potopljeni rezultatom 3:1. Momčad sa Sardinije, ponovno bez našeg Marija Brkljače u konkurenciji za sastav, nije uspjela pronaći odgovor na dobru igru raspoloženih domaćina, koji su zahvaljujući pogotku Tiribocchija te dvama golovima Valdesa uzeli vrijedna tri boda za uspon na 18. mjesto na ljestvici, vrlo blizu sigurnoj zoni. Cagliari trenutno drži 11. mjesto i praktički je izgubio šanse za plasman u Ligu Uefe.

Hrvatski dvoboj na genovskom Marassiju između Genoe Ivana Jurića i Budanova Palerma završio je raspodjelom bodova rezultatom 2:2, čime je Palermo i dalje zadržao četvrto mjesto na ljestvici koje vodi u kvalifikacije Lige prvaka. Ovaj je dvoboj nažalost protekao bez naših nogometaša, Jurić je susret promatrao s tribina zbog žutih kartona, a Budan nije bio u sastavu gostiju. Palermo je poveo pogotkom Hernandeza iz 34. minute, ali je Bochetti pogotkom u 75. minuti vratio rezultat na početak. Novo vodstvo Sicilijancima donio je Pastore u 78. minuti, ali je u samoj završnici susreta dosuđen jedanaesterac za Genou i Kharja je s bijele točke domaćinima donio bod koji ih stavlja na sedmo mjesto na ljestvici.

Od ostalih susreta, drugu uzastopnu pobjedu upisao je Lazio Edoarda Reje, Nebesko plavi su rezultatom 2:0 svladali Sienu i s nova tri boda uspeli se na 16. mjesto, nešto dalje od zone ispadanja. Naš Mato Jajalo nije konkurirao za sastav Siene, koja je i dalje ostala na 19. mjestu na ljestvici. Još jedno u nizu većih iznenađenja priredila je Catania, koja je na domaćem terenu pogotkom Mascare svladala Fiorentinu i Violama zakomplicirala plasman u Europu. Fiorentina trenutno drži deseto mjesto na ljestvici i sve je izvjesnije kako dogodine neće vidjeti Ligu Uefe. Šok Sampdoriji priredio je Bari, koji je rezultatom 2:1 Blucerchiatima uskratio uspon na četvrto mjesto i konkurenciju za Ligu prvaka.