Utrka za Scudetto se nastavlja

Ivana Spahija • subota, 03.04.2010.

Tri lovca na naslov prvaka Italije, Inter, Roma i Milan, rutinski su odradili svoje zadatke u susretima 32. kola Serie A. Inter je kod kuće deklasirao slabašnu Bolognu, dok je Vukovima bio dovoljan i jedan pogodak za uzeti sva tri boda s gostovanja kod Barija. Jedini se namučio Milan, koji je u golijadi na Sardiniji samo srećom uzeo bodove domaćinu, i to nakon autogola braniča Cagliarija...

Nogometaši Milana ostvarili su misiju osvajanja sva tri boda u gostima kod Cagliarija, Rossoneri su u golijadi na Sardiniji rezultatom 3:2 uzeli vrijedna tri boda domaćinima, koja ih ostavljaju na tri boda zaostatka za vodećim Interom te se i dalje imaju pravo nadati Scudettu. Leonardova momčad na Sardiniji nije odigrala za pamćenje, dva je puta prosula prednost, a pobjedu im je donijela pogreška u domaćoj obrani, odnosno autogol braniča Cagliarija.

Prvo poluvrijeme ponudilo je nevjerojatnih pet pogodaka, mreža se prvi put zatresla u sedmoj minuti susreta kada je Milan nakon odigranog duplog pasa između Borriella i Seedorfa pogotkom Borriella poveo s 1:0. Domaćini su uspjeli uzvratiti točno deset minuta kasnije, Lazzari je uhvatio obranu gostiju na spavanju i idealno dodao za Ragatzua, koji je s lakoćom matirao Didu za izjednačenje.

Radost Cagliarija potrajala je tek nepunu minutu, Huntelaar je "projektilom" s 30 metara udaljenosti rasparao mrežu Marchettija i Rossonerima donio novo vodstvo od 2:1. Ipak, po drugi put u susretu uzvratili su nogometaši Cagliarija, igrala se 32. minuta kada je Matri matirao Didu i poravnao rezultat na 2:2. Niti to nije bilo sve što je prvo poluvrijeme imalo za ponuditi, šest minuta kasnije branič Cagliarija Astori je odbijenu loptu Marchettija nespretno pospremio u vlastitu mrežu i Milanu poklonio vodstvo od 3:2, što je ujedno i konačan rezultat ovog dvoboja.

Svoj zadatak u ovom kolu nepogrešivo je odradila i Roma, Vukovi su u gostima kod Barija minimalnom pobjedom od 1:0 uzeli nova tri boda koja ih i dalje drže na samo jednom bodu zaostatka za vodećim Interom. Roma će tako morati u idućem kolu potražiti put prema prvom mjestu, čekajući eventualni kiks vodeće momčadi prvenstva. Bari je i nakon poraza ostao na desetom mjestu na ljestvici, uz još male šanse za čudo i plasman u Europu.

Roma je krenula agresivno od prve minute, a nakon neiskorištenih prilika Tonija i De Rossija sa samog početka, upornost se Vukovima isplatila u 19. minuti susreta. Totti je odlično dodao za Tonija, koji je potom produžio za Vučinića, a crnogorski napadač nije propustio priliku pospremiti loptu u mrežu Barija i Romi donijeti vodstvo od 1:0. Domaćini su priliku za izjednačenje propustili u 25. minuti kada je dobar pokušaj Barreta zaustavio Julio Sergio.

Drugo poluvrijeme nastavilo se u dosta sporijem ritmu, Roma je u 57. minuti mogla udvostručiti vodstvo, ali je De Rossi gađao malo pokraj gola Barija. Novu šansu za Vukove propustio je Totti u 61. minuti, kapetan Rome izbio je sam ispred domaćeg vratara, ali je Gillet uspio ukrotiti njegov udarac. Semafor se tako zaustavio na konačnih 1:0 za Romu i nova tri boda koja Vukovima donose održanje jednakog zaostatka za Interom i nastavak borbe za Scudetto.

Vodeći Inter rutinski je odradio domaći ogled s Bolognom, crno-plavi su rezultatom 3:0 uzeli nova tri boda i održali jednaku prednost od jednog, odnosno tri boda ispred Rome i Milana. Pobjedu Interu donio je svojim dvama pogocima Thiago Motta, a u strijelce se upisao i Mario Balotelli, koji je uz ovacije stadiona Joseu Mourinhu dokazao kako mu je itekako mjesto u prvom sastavu vodeće momčadi prvenstva.

Što se same utakmice tiče, gost iz Bologne već u četvrtoj minuti su propustili veliku priliku za vodstvo kada je Adailton iz slobodnog udarca pogodio gredu gola Intera. Dvije minute kasnije nevjerojatnu priliku za pogodak propustio je Milito, branič Bologne Portanova izgubio je loptu u prostoru, a Milito je nespretno pogodio gostujućeg vratara Viviana. Trud se domaćinima isplatio u 29. minuti susreta, Thiago Motta je lijepim pogotkom s ruba prostora matirao nemoćnog Viviana za vodstvo Intera od 1:0.

Po povratku s odmora domaćini su nastavili pritisak na obranu Bologne, a to im se isplatilo u 59. minuti susreta. Milito je odlično uposlio Balotellija, koji je iz blizine matirao Viviana i vodstvo Intera povisio na 2:0, uz ovacije cijelog stadiona. Crno-plavi su u 78. minuti mogli doći i do trećeg pogotka, ali je dobar pokušaj Milita uspio zaustaviti Viviano. No, gostujući je vratar ponovno kapitulirao u 86. minuti susreta kada je Motta po drugi put u susretu pronašao put do mreže Bologne i Interu donio vodstvo i konačnu pobjedu od 3:0.

Rejin Lazio priredio je manju senzaciju na svom Olimpicu uzevši bod Napoliju u susretu koji je završio rezultatom 1:1, čime su Nebesko plavi gostima iz Napulja otrgnuli dva važna boda u borbi za Ligu prvaka. Napoli je nakon ovog remija pao na šesto mjesto na ljestvici, ali još uvijek ima šanse za plasman u najelitnije europsko natjecanje, dok je Lazio na 16. mjestu, još uvijek izvan zone ispadanja.

Nebesko plavi su iznenađujuće brzo došli do vodstva, već u četvrtoj minuti tresla se mreža gostiju iz Napulja. Mauri je probio po lijevoj strani obrane Napolija i ubacio za Floccarija, koji je glavom matirao De Sanctisa za prednost Lazija od 1:0. Unatoč nastavku pritiska Rimljana, gosti su iskoristili jednu od rijetkih prilika i pretvorili je u izjednačujući pogodak. Quagliarella je u 38. minuti odlično pronašao Hamšika, koji je matirao Musleru i poravnao rezultat na 1:1, što je bilo i konačno rješenje ove utakmice.

Od ostalih susreta, Jurićeva Genoa podijelila je bodove s Livornom našeg Darija Kneževića u susretu koji je završio rezultatom 1:1 koji ne ide na ruku ni jednoj ni drugoj momčadi. Genoa je pala na deveto mjesto na ljestvici i ima male šanse plasirati se u Europu, a Livorno je i dalje na posljednjem mjestu s velikih šest bodova zaostatka za Udineseom. Ivan Jurić zbog ozljede nije konkurirao za sastav Genoe, dok je Knežević odigrao cijeli susret za Livorno. Genoa je povela pogotkom Boakyea iz 51. minute susreta, a bod Livornu donio je Tavano u 88. minuti susreta.

Važne europske bodove prosula je i Fiorentina u gostima kod Parme (1:1), čime su Viole pale na osmo mjesto i ne smiju si dopustiti nijedan posrtaj do kraja sezone ukoliko žele dogodine igrati u Europskoj ligi. U derbiju začelja između Atalante i Siene slavila je momčad iz Bergama rezultatom 2:0, a naš Mato Jajalo nije konkurirao za sastav Siene. Možda i ključna tri boda u borbi za Ligu prvaka izborila je Sampdoria gostujućom pobjedom kod Chieva (2:1), a tri boda Blucerchiatima donijeli su Cassano i Pazzini pogocima u prvoj, odnosno 55. minuti susreta.