Vedran Babić • nedjelja, 04.04.2010.

Mnogo teže od očekivanog Ajax i PSV su ubilježili bodove u 30. kolu Eredivisie. Kopljanici su u gostima kod Den Haaga do pobjede stigli u sudačkoj nadoknadi, dok je PSV tri boda osigurao tek iz jedanaesterca devet minuta prije kraja. Utakmicu u Haagu obilježio je događaj koji nas je podsjetio na Mladena Petrića i jedan njegov potez dok je nosio dres Basela.

Desetom pobjedom u nizu (gol razlika impresivnih 33:2) nogometaši Ajaxa ostali su u utrci za naslov prvaka Nizozemske. Kopljanici su se jako puno mučili i tko zna kako bi utakmica protiv Den Haaga završila da domaćini zbog problema s vratarima nisu posljednjih 15 minuta među vratnice bili prisiljeni staviti veznjaka Rickyja van den Bergha.

Naime, prvo se u 64. minuti prvi vratar Robert Zwinkels ozlijedio poslije sudara s Luisom Suarezom i napustio igru, da bi njegova zamjena Barry Ditewig u 75. minuti zaradila izravni crveni karton zbog prekršaja na Demyju de Zeeuwu izvan kaznenog prostora.

Vezane vijesti

Ulogu vratara tada je preuzeo Ricky van den Bergh, koji se u potpunoj opsadi svog šesnaesterca istaknuo dvjema solidnim obranama, ali je ipak kapitulirao u trećoj minuti sučeve nadoknade kada je branič Ajaxa Tony Alderweireld zatresao njegovu mrežu sjajnim udarcem u rašlje.

Ovaj događaj podsjetio nas je na hrvatskog reprezentativca Mladena Petrića koji je 2006. u dvoboju njegovog Basela s Nancyjem u današnjoj Europskoj ligi obranio jedanaesterac Mickaelu Chretienu i spasio svojoj momčadi vrijedan bod. Petrić je tada stekao planetarnu popularnost, no Van Den Berghu ipak nije bilo suđeno da krene istim stopama.

Jednakom razlikom do gostujuće pobjede je stigao i PSV. Trećeplasirani sastav lige slavio je u Tilburgu kod pretposljednjeg Willema 1:0, a strijelac jedinog pogotka bio je Balazs Dzsudzsak u 81. minuti s bijele točke. Domaćini su se od prve minute opredijelili na čuvanje vlastite mreže i u tom naumu su umalo uspjeli.

Uz četiri kola do kraja, prvenstvo još uvijek nije riješeno premda je Twente u velikoj prednosti. Ispred Ajaxa ima četiri, a ispred PSV-a pet bodova viška. U sljedećem kolu Twente dočekuje Heerenveen, Ajax Venlo, a PSV ugošćuje Feyenoord koji je kod kuće s NAC-om odigrao razočaravajućih 0:0 i tako doveo u pitanje četvrtu poziciju koju trenutno drži. Prvi pratitelj AZ sada je udaljen samo dva boda.

Do nove pobjede stigao je i šestoplasirani Heracles koji će se gotovo sigurno boriti za mjesto u Europskoj ligi iduće sezone. Momci iz Almela su s 2:0 bili bolji od prosječnog NEC-a, a junak je bio 19-godišnji Šveđanin kubanskog porijekla Samuel Armenteros koji je postigao oba pogotka u 80., odnosno 85. minuti, a u igru je ušao pola sata ranije.