Twente nadmašio vlastiti rekord

Vedran Babić • subota, 03.04.2010.

Impresivni Twente nastavlja svoju fantastičnu sezonu. U dvoboju 30. kola Eredivisie igrači Stevea McClarena su u gostima kod Venla slavili 2:0 i napravili još jedan veliki korak ka prvom naslovu prvaka u povijesti.

Iako se gostovanje u Venlu moglo okarakterizirati kao nezgodno s obzirom da se radi o solidnom domaćinu, nogometaši Twentea pobrinuli su se da ono bude što je moguće lakše. Rutinskom pobjedom 2:0 učvrstili su vodeću poziciju i stavili na leđa prvih pratitelja Ajaxa i PSV-a još nekoliko kilograma pritiska uoči njihovih nedjeljnih utakmica.

Lider je stigao u vodstvo u 38. minuti pogotkom Blaisea N' Kufa, ali je u nastavku malo izgubio koncentraciju i prepustio inicijativu domaćinu. Ovaj to nije uspio pretočiti u izjednačujući pogodak i kazna je stigla u 88. minuti kada je drugi strijelac lige Bryan Ruiz postigao svoj 23. pogodak.

Rekord Twentea

Vezane vijesti

Pobjedom nad Venlom Twente je ubilježio 24. pobjedu u sezoni, što mu je rekord u prvoligaškom natjecanju. Dosadašnji rekord od 23 pobjede držala je momčad iz sezone 1973./1974. Ako do kraja sezone nastave s ovakvim igrama, gotovo sigurno je da će još poboljšati novonastali rekord.

Do kraja prvenstva su ostala još samo četiri kola, a Twente ispred Ajaxa i PSV-a ima sedam, odnosno osam bodova viška. Ajax u nedjelju gostuje u Haagu, a PSV u Tilburgu kod Willem II. Ne trebamo ni naglašavati kako bi sve osim pobjeda favoriziranog dvojca praktički značilo kraj utrke za naslov.

Peta momčad lige, AZ, upisala je šestu uzastopnu pobjedu protiv susjeda na ljestvici, Utrechta. Bilo je 2:0, a aktualni prvak u vodstvo je prešao već poslije pet minuta igre (Martens). Gosti, koji su u Alkmaar doputovali osokoljeni četirima uzastopnim pobjedama, nisu uspjeli pronaći put do mreže domaćina, a bilo kakvu nadu u izjednačenje uništio im je u 76. minuti Mounir El Hamdaoui s bijele točke svojim 17. ligaškim pogotkom. Prethodno je Jacob Lensky kao posljednji igrač u šesnaestercu srušio Jeremaina Lensa i tako zaradio izravno isključenje.

Vitesse je s tri gola u drugom dijelu protiv Groningena osvojio vrijedne bodove u borbi za ostanak, a Roda je s 5:1 deklasirala fenjeraša Waalwijk uz hat-trick Madsa Junkera. I konačno, Heerenveen je na putu do 4:1 pobjede nad Spartom napravio pravi mali pothvat.

Naime, nakon što je poveo u devetoj minuti preko Hernana Losade, u 17. je minuti ostao bez isključenog Dingsdaga koji je skrivio jedanaesterac kao posljednji igrač obrane. Međutim, najstrožu kaznu Joshua John nije uspio realizirati, a Heerenveen je do poluvremena zabio dva pogotka i poveo 3:0.

U 60. minuti Erik Falkenburg je smanjio na 3:1, no Losada je 13 minuta prije kraja svojim drugim preciznim udarcem potvrdio pobjedu svoje momčadi. Za goste iz Rotterdama naš Darko Bodul je odigrao cijelu utakmicu.

Na kraju spomenimo kako je u zaostaloj utakmici 28. kola sredinom tjedna Feyenoord s 2:1 porazio Vitesse.