Ivana Spahija • subota, 10.04.2010.

Nogometaši Fiorentine možda su započeli proces smjene na vrhu ljestvice Serie A, u derbiju 33. kola remijem su uzeli bod vodećem Interu i time zakomplicirali situaciju na samom vrhu. Izabranicima Josea Mourinha, koji su rezultatom 2:2 uzeli tek bod Fiorentini, prijeti gubitak prvog mjesta ukoliko Roma slavi u dvoboju s Atalantom...

Obrana prvog mjesta u domaćem prvenstvu postala je prilično težak zadatak za Inter, koji se više posvetio nastupima u Ligi prvaka, čime je lošijim predstavama na talijanskim travnjacima Romi i Milanu omogućio preuzimanje samog vrha. Inter je u derbiju kola u Firenci rezultatom 2:2 uzeo tek bod Fiorentini te je doveo u pitanje ostanak na prvom mjestu na ljestvici. Naime, ostvari li Roma pobjedu u dvoboju s fenjerašem Atalantom, preotet će vodeće mjesto aktualnom talijanskom prvaku.

Inter je vratima Fiorentine zaprijetio već u trećoj minuti susreta kada je pokušaj Sneijdera s ruba prostora uspio zaustaviti domaći vratar Frey. Samo minutu kasnije crno-plavi su propustili veliku priliku za vodstvo, Samuel je odlično uposlio Milita, koji je potom glavom pogodio gredu gola Viola. Raspoloženi gosti novu šansu za vodstvo nisu iskoristili niti u šestoj minuti, dobro je gađao Eto'o, još bolje obranio Frey.

Kako to obično biva, gosti su za promašaje kažnjeni u 11. minuti susreta. Fiorentina je praktički iz prve prave prilike u susretu došla do pogotka, Comotto je odlično dodao za Keirrisona, a mladi Brazilac je rutinski pospremio loptu u mrežu Julija Cesara za vodstvo domaćina od 1:0. Fiorentina je do povećanja vodstva mogla doći u 32. minuti, Natali je iskoristio pogrešku Maicona, ali je njegov udarac zaustavio Julio Cesar.

Početkom drugog dijela nastavile su prijetiti Viole, Jovetić je u 48. minuti gađao malo pokraj gola u trenutku kada je Julio Cesar već bio svladan. Dvije minute kasnije sijevnula je prilika na drugoj strani, Balotelli je pobjegao domaćoj obrani, ali je potom glavom gađao iznad gola. Nogometaši Intera nisu ozbiljnije prijetili vratima Fiorentine, dok su domaćini nastavili s opsadom gostujućeg šesnaesterca. Nova prilika za Viole ukazala se u 62. minuti, Comotto je odlično potražio vrata Intera, ali je njegov pokušaj jedva zaustavio Julio Cesar.

Nakon silnih promašaja i ne baš velike angažiranosti, Inter je ipak uspio doći do izjednačenja, i to u 74. minuti susreta. Maicon je dobro uposlio Milita, koji je iz blizine s lakoćom matirao Freya i poravnao rezultat na 1:1. Argentinac je dvije minute kasnije mogao donijeti preokret Interu, ali je Frey zaustavio njegov pokušaj. Pritisak na obranu Fiorentine gostima se isplatio u 80. minuti, Balotelli je odlično asistirao za Eto'oa, koji je pospremio loptu u mrežu Freya i Interu donio preokret i prednost od 2:1.

No, to nije bilo sve što je ovaj dvoboj imao za ponuditi, samo dvije minute nakon pogotka Intera ponovno se zatresla mreža Julija Cesara. Kroldrup je iznenadio gostujućeg vratara i svojim pogotkom poravnao rezultat na 2:2, što je bilo i konačno rješenje ovog dvoboja. Inter je tako uzeo tek bod Violama i nakon dugo vremena doveo u pitanje boravak na vodećem mjestu na ljestvici, a Fiorentini je bod donio ostanak na osmom mjestu i nastavak borbe za plasman u Europu.

U golijadi na napuljskom San Paolu Parma je priredila veliko iznenađenje ovog kola i rezultatom 3:2 uzela je važna tri boda Napoliju. Izabranici Waltera Mazzarrija odlično su ušli u susret i ranim vodstvom najavili moguću uvjerljivu pobjedu nad Parmom, no gosti su se probudili sredinom drugog dijela te su u samoj završnici uspjeli uzeti sva tri boda. Parmi je ova pobjeda donijela trenutni uspon na deveto mjesto na ljestvici i uključenje u borbu za Europu, a Napoli je pao na šesto mjesto i čini se kako je za njega Liga prvaka postala nemoguća misija.

Što se same utakmice tiče, domaćini su poveli već u trećoj minuti pogotkom Quagliarelle, a na uzvrat Parme čekalo se do 63. minute kada je Antonelli uz asistenciju Crespa matirao De Sanctisa i poravnao rezultat na 1:1. Pet minuta kasnije Lucarelli je glavom pronašao put do mreže Napolija i Parmi donio vodstvo od 2:1, ali su domaćini uspjeli uzvratiti deset minuta kasnije i pogotkom Hamšika došli su do novog izjednačenja. Vrijedna tri boda gostima donio je Jimenez pogotkom u 87. minuti susreta za konačnih 3:2 i veliko slavlje Parme u Napulju.