Borna Rupnik • subota, 24.04.2010.

U posljednja dva kola njemačkog prvenstva Bayern i Schalke ulaze bodovno poravnati, nakon što su Bavarci ispustili dva boda, a nogometaši iz Gelsenkirchena Herthi u zadnji trenutak uzeli sva tri...

Premda je najavio odmor za neke prvotimce, Louis van Gaal poslao je u Mönchengladbachu na teren najjaču postavu, a Bayern je u prvom dijelu više kombinirao oko Borussijinog gola, uključujući i jedan pokušaj glavom Ivice Olića. No, s druge strane propuste bavarske obrane u još izglednijim šansama nisu uspjeli iskoristiti Marco Reus i Raul Bobadilla.

Početkom nastavka pogodak je, opravdano, zbog zaleđa poništen Bastianu Schweinsteigeru, ali u 60. minuti Marco Reus na dodavanje Bobadille završava spretnu akciju domaćina za 1:0. Ipak, posljednja Van Gaalova zamjena urodila je plodom: Miroslav Klose glavom je pospremio precizan centaršut Philippa Lahma u mrežu samo sedam minuta nakon ulaska na teren. Ivica Olić i Danijel Pranjić odradili su svih 90 minuta u dresu Bayerna.

U utakmici u kojoj remi nije mnogo značio ni jednima ni drugima, Hertha i Schalke nisu oduševili igrom. Dugo se igralo čvrsto i zatvoreno, a kako se utakmica bližila kraju nešto češći pokušaji s obje strane nisu bili precizni. I kada se već činilo da ekipa Felixa Magatha neće naplatiti Bayernov kiks, ukazao se kapetan Heiko Westermann i u 87. minuti donio Schalkeu sva tri boda vrijedna poravnanja na vrhu poretka. Naš Ivan Rakitić na berlinskom je travnjaku proveo cijelu utakmicu.

Eintracht je u Mainzu ekspresno poveo 2:0 zahvaljujući pogocima Alexandra Meiera, koji je nemilosrdno kaznio pogreške domaćih igrača u 13. i 20. minuti. No, sreća se Mainzu osmjehnula u sudačkoj nadoknadi prvog dijela, kada je udarac Aristidea Bancea okrznuo Ümita Korkmaza i odsjeo u mreži. Na krilima tog gola Mainz je krenuo po izjednačenje i uspio u svojoj namjeri preko Jana Šimaka da bi novu prednost Eintrachtu osigurao Korkmaz u 62. minuti dvoboja. Međutim, ni tu nije bio kraj - za konačnih 3:3 glavom je pogodio Bance četiri minute prije kraja.

Niz od pet utakmica bez pobjede Bayer je pred svojim navijačima prekinuo protiv Hannovera. Za zasluženo vodstvo sastava iz Leverkusena pogodio je Stefan Kiessling, kojemu je to bio već 20. ovosezonski prvenstveni pogodak. Sve dileme oko pobjednika riješio je 20-godišnji Turčin Burak Kaplan, koji je tako u samo dva dosadašnja nastupa upisao dva pogotka i jednu asistenciju. Kiessling je svoj učinak dodatno uljepšao u samoj završnici pogodivši s bijele točke.

U potrazi za mjestom u Ligi prvaka dortmundsku je Borussiju na pobjednički kolosijek u Nürnbergu doveo Lucas Barrios u 27. minuti, ali samo tri minute poslije uzvratio je Mike Frantz. Ipak, Nürnbergova želja za ostankom nije uspjela nadjačati sjajnog Barriosa: u drugom je poluvremenu Argentinac upotpunio svoj hat-trick i barem privremeno smjestio žuto-crne na četvrto mjesto. Christian Eigler stigao je tek ublažiti poraz.

• Obrisan korisnik24.04.2010. u 19:30
    schalke ima daleko tezi raspored do kraja, tesko da ce uspjet preteci bayern, jedino ako ne kiksa u ovako manjim utakmicama, sto bi mogli s obzirom da imaju jos kup i ligu prvaka pred sobom