Borna Rupnik • subota, 08.05.2010.

Bayern je u Berlinu proslavio naslov prvaka uz pogodak Ivice Olića. Ligu prvaka izborio je Werder, a uz Herthu će u drugu ligu i nogometaši Bochuma...

Revijalnim dvobojem na Olimpijskom stadionu u Berlinu Bayern je slavio novi naslov prvaka Njemačke, a Hertha se opraštala od prvoligaškog društva. Rezultat se naposljetku uskladio sa stanjem na tablici: Bavarci su slavili 3:1.

Oprezni Van Gaal

Nizozemski je stručnjak svojim igračima objasnio da ne želi biti zaliven pivom na proslavi naslova, no poduzeo je dodatne mjere opreza. Iz svlačionice je na poluvremenu umjesto u svom odijelu izašao u trenirci. I pogodio je, igrači su ga sa zadovoljstvom hvatali po terenu i zalijevali.

Prvi je pogodak bio djelo hrvatskog reprezentativca Ivice Olića, koji je na dodavanje Arjena Robbena precizno naciljao donji kut Herthinog gola u 20. minuti. Na 1:1 poravnao je Adrian Ramos nakon sat vremena igre, a Bayernovu je sezonu okrunio Arjen Robben točnim udarcem s ruba šesnaesterca, petnaestak minuta prije kraja susreta, te jednostavnim ubacivanjem lopte u mrežu nakon Contentove prečke u samoj završnici susreta.

Usprkos nekolicini odličnih prilika s obje strane, pri čemu se tresao i okvir gola, prvo poluvrijeme sjevernonjemačkog derbija između Werdera i HSV-a u Bremenu nije ponudilo pogotke. Čekala se 59. minuta, kada je Fritz ušao u kazneni prostor i poslužio Pizarra, koji izvrsnom reakcijom zabija za 1:0. HSV je poraza spasio Ruud van Nistelrooij, zakucavši povratnu loptu Ze Roberta pod prečku u 82. minuti. No, Hamburžani su ostali bez Europe.

Hrvatski kutak

Ivica Olić: Igrao za Bayern od prve minute i zabio vodeći gol za Bayern u 20. minuti, a u 78. minuti svoje je mjesto prepustio Miroslavu Kloseu.
Danijel Pranjić: Počeo je na klupi, a na poluvremenu je zamijenio kapetana Marka van Bommela.
Mladen Petrić: Igrao za cijelu utakmicu u dresu HSV-a.
Josip Šimunić: Zaigrao je za Hoffenheim od početka, s kapetanskom vrpcom, a zaradio žuti karton u 22. minuti.
Boris Vukčević: Počeo u Hoffenheimovoj udarnoj postavi i postigao izjednačujući pogodak. Izašao je deset minuta prije kraja.
Ivan Rakitić: Branio je boje Schalkea od prve do zadnje minute.
Mario Gavranović: Nije konkurirao za sastav Schalkea.
Ivica Banović: Igrao za Freiburg do 58. minute, kada ga je zamijenio Julian Schuster. U prvom poluvremenu je zaradio žuti karton.
Mensur Mujdža: Proveo je na terenu svih 90 minuta.

A ekipa Thomasa Schaafa ipak će ostati na trećem mjestu jer Bayer iz Leverkusena nije upisao dovoljno visoku pobjedu u Mönchengladbachu. Štoviše, nije upisao pobjedu uopće, iako je povratnik Patrick Helmes pogodio u 34. minuti utakmice. Domaći stoper Brouwers, ujedno i vrlo efikasan strijelac, poravnao je nakon deset minuta igre u nastavku.

Borussia iz Dortmunda sačuvala je peto mjesto unatoč porazu u Freiburgu. Barrios je doveo žuto-crne u vodstvo, no opušteni su domaćini preokrenuli rezultat preko Idrissoua te dvostrukog strijelca Cissea. Stuttgart je svoju šansu za uspon na tablici prokockao remijem kod Hoffenheima, u kojem je Cacau zabio za Stuttgart, a Vukčević glavom za Hoffenheim. No, Stuttgartu ostaje plasman u Europsku ligu.

Borbu za opstanak u ligi riješili su nogometaši Hannovera u prvih 45 minuta. Kroz Bochum su protutnjali pogocima Brugginka, Hankea i Pinta te osvojili tri boda koja im osiguravaju prvoligaški status. Bochum će tako zajedno s Herthom preseliti u niži rang natjecanja, a Nürnberg će nakon 1:0 protiv desetkovanog Soldinog Kölna (zabio je Ottl na samom kraju utakmice) u dodatne kvalifikacije s trećeplasiranim drugoligašem, Augsburgom.

Wolfsburg se od svoje titule oprostio pred vlastitim navijačima, sigurnom pobjedom nad Eintrachtom. Gosti su u prvom poluvremenu tri puta morali po loptu u mrežu, a svoje su ime na listu strijelaca upisali Misimović, Riether te ovosezonski kralj njemačkih golgetera, Edin Džeko, koji je postigao svoj 22. ligaški pogodak. Drugoplasirani Schalke također je odigrao utakmicu bez pritiska - u Mainzu je završilo bez pogodaka.