Ivana Spahija • subota, 15.05.2010.

Odigrana su dva susreta posljednjeg, 38. kola Serie A koji nisu bili od prevelike rezultatske važnosti, već su više odigrani u revijalnom tonu. Milan je na San Siru deklasirao posrnulu momčad Juventusa u dvoboju u kojem su se treneri obiju momčadi oprostili od vodstva klubova. U drugom susretu dana, Lazio se pred domaćim navijačima od propale sezone oprostio pobjedom nad Udineseom...

Dvoboj Milana i Juventusa, koji bi inače nosio veliku oznaku derbija sa svim pripadajućim svojstvima, u ovom kolu bio je daleko od derbija. Milan je s visokih 3:0 praktički s pola snage deklasirao slabašni Juventus i uzeo nova tri boda koja ga definitivno stavljaju na treće mjesto na ljestvici i donose mu plasman u Ligu prvaka. Rezultat ovog susreta bio je pomalo u sjeni ostalih događanja, od klupe Milana pobjedom se oprostio Leonardo, dok će Alberto Zaccheroni novim porazom zaključiti vođenje Juventusa u jednoj od najgorih sezona torinskog kluba u novijoj povijesti.

Što se samog susreta tiče, prva prilika u susretu pripala je Juventusu, koji je već u petoj minuti mogao doći do vodstva, ali je Iaquinta iz blizine gađao pokraj gola Milana. Osam minuta kasnije uzvratili su i Rossoneri, koji su iz prve prave prilike došli do pogotka. Antonini je nakon odigranog duplog pasa sa Seedorfom potražio vrata Juventusa, neuspješno je pokušao intervenirati Cannavaro, a Antonini je matirao Buffona za vodstvo Milana od 1:0.

Nakon tog pogotka uslijedila je pirotehnička parada gostujućih navijača tako da je službeni spiker morao najžešće ultrase Juventusa moliti da prestanu bacati petarde na igrače i utakmica se našla pod prijetnjom prekida. To se ipak nije dogodilo, a domaćini su u 30. minuti došli do novog pogotka. Pato je dobro dodao za Ronaldinha, koji je pronašao put do mreže Buffona za velikih 2:0 Milana.

Drugo poluvrijeme nastavilo se u više revijalnom tonu, uz neznatnu nadmoć Milana. Leonardo je obavio nekoliko zamjena igrača koji se opraštaju od crveno-crnog dresa, tako je Favallija u 61. minuti zamijenio Nesta, a i Dida je odigrao svoje te ga je u 88. minuti na vratima zamijenio Abbiati. Milan je i u tako "šarenom" sastavu došao do trećeg pogotka, u 67. minuti susreta Ronaldinho je po drugi put u susretu pronašao put do mreže Juventusa i Milanu donio vodstvo od 3:0, što je bilo i konačno rješenje ove utakmice. Milan će svoj europski put dogodine tražiti u Ligi prvaka, dok Juventus očekuju kvalifikacije za Europsku ligu.

Pobjedom nad Udineseom rezultatom 3:1 od propale sezone oprostio se Lazio, koji će ovosezonsku avanturu u Serie A zaključiti oko 15. mjesta i željno iščekuje novi, možda i bolji početak. Momčad Edoarda Reje u teškoj je bitki s ostalim fenjerašima uspjela izboriti opstanak, što je bio i glavni Rejin cilj nakon dolaska na klupu rimske momčadi. Udinese također jedva čeka novu sezonu, ovu će završiti na 12. mjestu na ljestvici nakon što je dugo balansirao na samom rubu zone ispadanja.

Domaćini su nakon početne inicijative došli do pogotka u 15. minuti susreta kada je Hitzlsperger projektilom s 25 metara matirao nemoćnog Roma za svoj prvi pogodak u Serie A i vodstvo Lazija od 1:0. Ipak, taj pogodak nije uspavao goste iz Udina, koji su uspjeli izjednačiti u 30. minuti. Di Natale je iskoristio uspavanost obrane Lazija i pospremio loptu u mrežu Bernija.

Udinese je u 37. minuti ostao s igračem manje na terenu zbog crvenog kartona Isle koji se svađao s protivničkim igračima i sucem, a domaćini su nadmoć na terenu realizirali u 44. minuti susreta kada je Floccari dvojim pogotkom Laziju donio novu prednost od 2:1. Uvjerljivu pobjedu nad posrnulim Udineseom Lazio je potvrdio pogotkom Brocchija u 53. minuti za konačnih 3:1 i nešto vedriju najavu iduće sezone.