Nikola Vlahović • nedjelja, 16.05.2010.

Nakon napete i zanimljive borbe između Barcelone i Real Madrida, u zadnjem kolu Primere saznali smo novog prvaka, a to je Barcelona. Katalonci su odigrali fenomenalnu utakmicu i "razbili" Valladolid, dok je Real odigrao neriješeno s Malagom. Od sljedeće sezone u prvom razredu španjolskog nogometa više neće stanovati Xerez, Valladolid i Tenerife.

U zadnjem kolu Primera Barcelona je na svom terenu dočekala Valladolid. Pobjeda je trebala i jednoj i drugoj momčadi. Kataloncima da osvoje naslov, a gostima da ostanu u prvoligaškom društvu. Odmah na početku utakmice vidjelo se da će to biti jednosmjerna utakmica, a prvi ozbiljniji udarac prema golu gostiju Barcelona je uputila u 13. minuti. Iz daljine je pucao Yaya Toure, međutim, vratar Valladolida odbio je loptu u korner. Kako je vrijeme odmicalo Barcelona je polako preuzimala inicijativu na terenu, a u 16. minuti svoj udarac isprobao je i Lionel Messi, ali nije došlo do promjene rezultata.

Prvi topnik lige

Najbolji svjetski nogometaš, Lionel Messi, osvojio je titulu najboljeg strijelca Primere ove sezone. Argentinac je u 38 utakmica postigao 34 gola. Osim toga, Messi je dobitnik i Zlatne kopačke, nagrade za najboljeg strijelca u ligama Starog kontinenta. Drugi strijelac španjolskog prvenstva je Messijev sunarodnjak Gonzalo Higuain koji je postigao 27 pogodaka, a treći je C. Ronaldo koji se 26 puta upisao u strijelce.

Vezane vijesti

Barcelona je očekivano dominirala i imala loptu u svojim nogama, ali svoju nadmoć u prvih dvadesetak minuta nisu uspjeli okruniti pogotkom. U tom razdoblju dvije prilike propustio je mladi Bojan Krkić. Ipak, u 27. minuti Katalonci su poveli zahvaljujući stoperu Valladolida, Prietou, koji je poslao loptu u vlastitu mrežu. Dobro je lijevom stranom prošao Pedro i ubacio pred gol gostiju gdje nespretno reagira branič Valladolida i dovodi Barcu u vodstvo. Četiri minute nakon toga domaćini su imali prednost od dva gola. Lijepo je Messi asistirao Pedru koji lagano šalje loptu iza gostujućeg vratara.

Drugo poluvrijeme nastavilo se dominacijom Barcelone, a Nou Camp "eksplodirao" je u 62. minuti kada je Messi postigao gol za 3:0. Međutim, velike zasluge za gol Argentinca idu na račun Yaye Tourea koji je prešao par gostujućih igrača i odlično asistirao Messiju, koji je lagano poslao loptu u praznu mrežu. Igrala se 76. minuta kada su Katalonci postigli i četvrti gol na utakmici, a akteri kod pogotka bili su isti kao i kod trećeg. Ponovno je asistirao Yaya Toure, a svoj drugi gol na utakmici postigao je Messi. Pet minuta prije kraja utakmice dvije prilike imali su igrači Valladolida, ali nisu uspjeli doći ni do počasnog pogotka. Barcelona je odigrala fantastičnu utakmicu i sasvim zasluženo došla do pobjede, a nakon zadnjeg sučevog zvižduka krenulo je veliko slavlje na Nou Campu jer je Barcelona novi prvak Španjolske. Ovim porazom Valladolid se oprostio od prvoligaškog društva.

Kako bi osvojio Primeru, Real Madrid morao je pobijediti Malagu i nadati se da će Barcelona "prosuti" bodove protiv Valladolida. Međutim, nije se dogodilo ni jedno ni drugo. Prvu veliku priliku na utakmici u trećoj minuti imali su domaćini. U odličnoj se situaciji našao Felipe Caicedo, ali iz neposredne blizine nije uspio pospremiti loptu iza Casillasa. Samo pet minuta nakon toga uslijedio je šok za igrače i navijače Reala jer su domaćini poveli. Odličnu su akciju odigrali Caicedo i Duda, a ovaj posljednji vješto je pogodio za vodstvo Malage. U 17. minuti Real je mogao izjednačiti, ali Gonzalo Higuain bio je neprecizan.

Real je bio blizu poravnanja rezultata u 25. minuti. odlično je glavom pucao C. Ronaldo, međutim, udarac Portugalca efektno je obranio vratar Malage Munua. Ponovno je Real imao dobru priliku u 31. minuti. Škaricama je pucao Rafael van der Vaart, ali lopta je otišla pored gola. Odlično je u 40. minuti slobodan udarac izveo Rafael van der Vaart, ali refleksnom paradom vratar domaćina sačuvao je svoj gol i na odmor se otišlo s prednošću Malage.

Odmah na početku drugog poluvremena zaprijetio je Real. Na ubačenu loptu s desne strane iz voleja je pucao Marcelo, ali ponovno se odličnom obranom istaknuo domaći vratar. Minutu nakon toga gosti su napokon došli do izjednačenja, a strijelac je bio Rafael van der Vaart. Nizozemac je iskoristio gužvu ispred domaćeg gola i lukavo zabio za 1:1. Trener Reala u 72. minuti u igru je uveo Karima Benzemu, a Francuz se nakon nekoliko minuta na terenu našao u prilici, ali njegov pokušaj zaustavio je odlični Munua. Real je sve gurnuo u napad, međutim, nije uspio doći do gola i tako se pobjedom oprostiti od ove sezone. Malaga je odigrala dobru utakmicu i ovim bodom osigurala ostanak u prvom razredu španjolskog nogometa.

Osasuna se prije zadnjeg kola smjestila na 12. mjesto te joj današnja utakmica ne znači previše. S druge strane Xerez se nalazi na začelju Primere i praktički je i prije ove utakmice bio drugoligaš. Relativno izjednačenih 90 minuta na kraju je završilo bez pobjednika. Osasuna je došla do prednosti u 55. minuti, a strijelac je bio Dady. Nakon šest minuta gosti su poravnali rezultat. Mrežu Osasune zatresao je Antonito na asistenciju Mome. Od iduće sezone Xerez će se natjecati u drugoj španjolskoj ligi.

Sporting Gijon našeg Mate Bilića osigurao je ostanak u prvoligaškom društvu te je neopterećen otputovao u goste kod Racinga, kojemu su bodovi bili neophodni u očuvanju prvoligaškog statusa. Domaćini su puno više pokazali u prvih 45 minuta te su na odmor otišli sa zasluženom prednošću. Naime, domaćine je u vodstvo u 35. minuti doveo Mohammed Tchite koji je glavom zatresao mrežu Sportinga. Domaćini su nadigrali goste i u 55. minuti imali su dva gola prednosti, a strijelac je ponovno bio Tchite. Zahvaljujući ovoj pobjedi, Santander će i iduće sezone biti među prvoligašima. Mate Bilić nije se našao niti na klupi za pričuve.

Valencia uvjerljivo drži treće mjesto i današnja joj utakmica nije značila apsolutno ništa. S druge strane, Tenerifeu je trebala pobjeda nad Šišmišima i kombinacija ostalih rezultata kako bi ostali u prvom razredu španjolskog nogometa. Valencia je dominirala cijelu utakmicu i u potpunosti nadigrala goste, a do pobjede su došli na samom kraju utakmice kada je Aragonesesa svladao Alexis. Tenerife se tako pridružio Xerezu i Valladolidu koji napuštaju Primeru.

• beaver17.05.2010. u 01:49
    Na kraju ipak zasluzeno. Valladolid je mogao do vodstva vec i prvih 10 minuta. Kardinalna pogreska valdeza ali puyol je uklizao i spasio prazan gol. Poslije toga Barca je uzela stvar u svoje ruke. Sretan/spretan gol perda za 1. gol i odlicna solo akcija Messija za Perdov drugi. Nakin toga rutinski... [više na forumu]