Sevilla u Ligi prvaka

Nikola Vlahović • nedjelja, 16.05.2010.

Zadnje dvije utakmice subotnjeg dijela Primere odlučivale su o tome koja će momčad igrati u Ligi prvaka sljedeće sezone. Kvalifikacije za najelitnije klupsko natjecanje izborila je Sevilla koja je s 3:2 svladala Almeriju. Mallorca je rutinirano došla do pobjede nad Espanyolom, ali umjesto Lige prvaka, sljedeće sezone igrat će u Europskoj ligi.

Almeria je utakmicu protiv Seville dočekala potpuno neopterećena oko ostanka u ligi, dok je Sevilli pobjeda trebala kako bi zadržala četvrto mjesto koje donosi Ligu prvaka. Već u petoj minuti zaprijetili su domaćini, ali pokušaj Michela nije išao u okvir gostujućeg gola. Međutim, gosti su poveli u 16. minuti. Loptu je ubacio Jesus Navas, a udarcem glavom mrežu domaćina zatresao je Frederic Kanoute.

Igrala se 29. minuta kada je Almeria imala priliku izjednačiti. Glavom je pucao Pablo Piatti, ali njegov udarac odlazi pored gostujućeg gola. Šok za gostujuće navijače i igrače dogodio se minutu prije odmora kada je Almeria poravnala rezultat. Strijelac izjednačujućeg pogotka bio je Fernando Soriano.

U drugo poluvrijeme bolje su krenuli gosti, a dvije prilike propustio je Kanoute. Ipak, Sevilla je došla do nove prednosti u 53. minuti, premda nitko od gostiju nije postigao gol. Naime, stoper Almerije Chico poslao je loptu u vlastitu mrežu. Igrala se 65. minuta kada je Sevilla ostala s igračem manje. Naime, izravni crveni karton dobio je napadač gostiju Alvaro Negredo.

Deset minuta prije kraja utakmice domaćini su iskoristili igrača više i došli do izjednačenja. Gol za 2:2 zabio je Juanma Ortiz. Gosti su do kraja utakmice gurnuli sve u napad i u sudačkoj nadoknadi došli su do pobjede koja im je donijela Ligu prvaka. Gol vrijedan Lige prvaka postigao je Rodrigo Rios.

Mallorca je odradila ovu sezonu odlično i dobar dio vremena provela na četvrtom mjestu. Ipak, zadnje kole dočekali su na petom mjestu s bodom manje od Seville. Domaćinima je večeras odgovarala jedino pobjeda i posrtaj Seville. Prvu priliku na utakmici domaćini su imali već u osmoj minuti, pucao je Marti, ali nije došlo do promjene rezultata.

Aktivniju igru u prvih dvadesetak minuta domaćini su okrunili pogotkom u 24. minuti. Na asistenciju Castra gostujućeg vratara svladao je Victor Casadesus. Ponovno je u 33. minuti zaprijetio Casadesus, međutim, vratar Espanyola Alvarez nije se dao iznenaditi. Do kraja prvog poluvremena u dvije se dobre situacije našao Borja Valero, ali veznjak Mallorce nije uspio poslati loptu iza leđa gostujućeg vratara.

Prvu priliku u nastavku utakmice imali su gosti. U 48. minuti pucao je Ben Sahar, međutim, vratar Mallorce Aouate zaustavlja njegov udarac. Espanyol je dosta odlučnije djelovao u drugom poluvremenu, a novu je priliku u 71. minuti propustio Joan Verdu. Iako su gosti uspostavili igru i imali nekoliko prilika, u 78. minuti primili su i drugi pogodak. Prednost domaćina povećao je Mario Suarez.

Mallorca je rutinirano odradila svoj posao, međutim, Sevilla je iščupala pobjedu protiv Almerije u sudačkoj nadoknadi i tako se plasirala u Ligu prvaka. Na kraju je Mallorca ostala na petom mjestu te se mora zadovoljiti Europskom ligom.