SP 2010., Natjecanje po skupinama, Skupina D, 1. kolo, 13.06.2010, 16:00 h, Pretoria, Loftus Versfeld
Suci: Hector Baldassi, Ricardo Casas, Hernan Maidana (Argentina)

Ante Zovko • nedjelja, 13.06.2010.

Gana je na otvaranju skupine D u Pretoriji protiv Srbije ostvarila prvu afričku pobjedu na Svjetskom prvenstvu. U pobjedi 1:0 ključnim se pokazalo nepotrebno igranje rukom Zdravka Kuzmanovića, koji je praktički poklonio jedanaesterac Afrikancima koji su sada na pragu drugog kruga.

Zdravko Kuzmanović
62'
8
Danko Lazović
69'
20
Neven Subotić
76'
Stephen Appiah
73'
19
Lee I Addy
90'+1'
20
Quincy Owusu-Abeyie
90'+3'
Milovan Rajevac

U čvrstoj i neatraktivnoj utakmici Ganci su se pokazali kao rastrčanija, borbenija i uigranija momčad. Prvi dio prošao je bez pravih prilika, gotovo negledljiv. Izabranici Milovana Rajevca u nastavku su krenuli puno borbenije, ali i konkretnije te su nagrađeni teško izborenom, minimalnom pobjedom.

Ganski izbornik, Srbin Milovan Rajevac, jedini je trener u prvoj fazi Svjetskog prvenstva koji je igrao protiv matične zemlje. Posljednji se to put dogodilo 2002., kad je Bruno Metsu sa Senegalom pobijedio Francusku.

Nakon petnaest minuta u kojim je Gana prepustila inicijativu Srbiji, poslije kornera Asamoah je uputio neugodan udarac po zemlji koji je išao u donji Stojkovićev kut, ali je Žigić presjekao loptu. Ganci su se nakon ohrabrujućeg starta odvažili na sve češće izlete na srbijansku polovicu, ali sve je završavalo poluprilikama. Prva srpska prijetnja došla je u 28. minuti iz slobodnog udarca, kad je Kolarov poslao loptu malo iznad okvira.

Ganci su preuzeli inicijativu u sredini i počeli ozbiljnije prijetiti, ali sve je napade odbijala čvrsta srbijanska obrana. Prvi udarac u okvir gola stigao je u 40. minuti, kad je nakon proboja Jovanovića Stankovićev šut malo namučio Kingsona, ali je ovaj ipak izbjegao sudbinu engleskog i alžirskog kolege.

Nemanja Vidić u 54. minuti umalo je postao tragičar kad mu se iza leđa prikrao Gyan, koji je loše reagirao glavom na dijagonalno ubacivanje Tagoea. Pet minuta kasnije Gyan je opet u akciji, ovaj put glavom s nekih pet metara pogađa vratnicu nakon ubačaja rukom.

Srbija - Gana

Udarci: 10/13
Udarci u okvir: 2/3
Posjed lopte: 52%/48%
Prekršaji: 10/15
Točna dodavanja: 325/339

Aleksandar Luković u 74. je zaradio svoj drugi žuti karton zbog potpuno nepotrebnog prekršaja na sredini terena. To kao da se nije ni osjetilo kad je pet minuta kasnije Krasić natjerao Kingsona na paradu, da bi tri minute kasnije zaprijetio i Ivanović.

U 83., zbog igranja rukom Kuzmanovića u šesnaestercu, sudac dodjeljuje čisti jedanaesterac. Gyan je konačno s bijele točke uspio ono što mu u nekoliko navrata nije pošlo za rukom i bacio navijače u trans. U 92. Gyan opet pogađa vratnicu, ali to mu ionako neće biti važno.

Gana je ovom pobjedom širom otvorila vrata drugog kruga. Slijedi joj dvoboj protiv Australije, gdje bi pobjedom i teoretski osigurala prolaz, dok Srbiju čeka puno neizvjesnija budućnost, a ako se ne priberu mogli bi doživjeti debakl kao na mnogim dosadašnjim velikim natjecanjima.

• Obrisan korisnik16.06.2010. u 18:24
    srbija igra staromodno, prosli su ove kvalifikacije samo zahvaljujuci kiksevima francuza!!
  • Obrisan korisnik14.06.2010. u 23:11
    Srbija je igrala staromodan fudbal, kao na SP 90te...to danas tesko prolazi
  • Obrisan korisnik14.06.2010. u 22:45
    ali svi vasi komentari su suvisni srbija je na sp a vi za tv
  • Obrisan korisnik13.06.2010. u 23:31
    Istina da imate još dvije tekme, al ak si ostavite Žigića u igri nemate šanse - on je bil najbolji Ganin obrambeni igrač. A posebna priča je potez selektora za izvanredne situacije - jasno da poslije crvenog kartona trebaš nekog mijenjati, ali on je izvadil Jovanovića koji je po meni bil najbolji... [više na forumu]