SP 2010., Natjecanje po skupinama, Skupina E, 1. kolo, 14.06.2010, 13:30 h, Johannesburg, Soccer City Stadium, gledatelja: 80.000
Suci: Stephane Lannoy, Eric Dansault, Laurent Ugo (svi Francuska), Roberto Rosetti (Italija)

Nizozemska otvorila pobjedom

Vedran Attias • ponedjeljak, 14.06.2010.

Prvi europski dvoboj na Svjetskom prvenstvu u Južnoj Africi završio je pobjedom Nizozemske koja nije prikazala očekivano lijepu igru sve do posljednjih 30 minuta utakmice, ali je uz dosta sreće odnosno nespretnosti Danske došla do prva tri boda...

Eljero Elija
67'

Ibrahim Afellay
77'

Demy de Zeeuw
88'

Jesper Gronkjaer
56'

Mikkel Beckmann
62'
10
Christian Eriksen
73'
Morten Olsen

Nizozemska je uspješno otvorila Svjetsko prvenstvo i došla do tri boda protiv Danske koja je odlično odigrala prvih 45 minuta da bi onda primila vrlo nesretan gol koji ih je presjekao. Nakon toga, Nizozemci su potpuno zagospodarili terenom, redali prilike i samo je bilo pitanje kada će zabiti drugi gol što je na koncu u 82. minuti uspjelo Kuytu.

Nije utakmica počela kako su se Nizozemci nadali jer unatoč tome što su se uspjeli nametnuti na terenu imali više loptu u svojem posjedu - nisu stvarali prilike. Nizozemci bez Robbena nemaju konkretnost u igri prema naprijed i to je nešto na čemu će izbornik Marwijk morati poraditi.

Stoti nastup Van Bronckhorsta

Bivši branič Feyernoorda, Rangersa, Arsenala, Barcelona pa sada ponovno Feyernoorda, Giovanni van Bronckhorst, upisao je protiv Danske svoj stoti nastup u reprezentativnom dresu otkako je 1998. debitirao u najboljoj vrsti svoje zemlje.

Prvih dvadeset minuta nismo vidjeli skoro ništa od nogometa da bi se tek nakratko ukazali Van der Vaart s jedne i Enevoldsen s druge strane, no njihovi su udarci otišli daleko od željenog cilja. Bila je to najava prve prave prilike koja je došla u 27. minuti kada je Rommedahl nabacio, a Bendtner glavom loše pucao iz odlične situacije.

"Nostalgični Nizozemci"

Već dugo nismo vidjeli reprezentaciju ili klub koji ima "normalne" brojeve. Drugim riječima, Nizozemci su u susret protiv Danske ušli s brojevima od 1 do 10, a da se Svjetsko prvenstvo igra 2010. podsjetio nas je Van der Vaart koji ima broj - 23. Šteta, da je umjesto njega od prve minute krenuo Robben koji nosi broj 11 - sve bi bilo "normalno".

Nizozemci su potom ponovno preuzeli konce igre, ali sve što su uspjeli napraviti bilo je par vrlo loših pokušaja Van Persieja, a prave prijetnje bile su - one Danaca. Neugodni Rommedahl stvarao je puno problema Van Bronckhorstu da bi najopasnije zaprijetio u 34. minuti, ali Stekelenburg je bio na mjestu. Do odmora su Nizozemci i dalje više kombinirali, no daleko je to bilo od konkretnih prijetnji.

Tko zna kako bi se ova utakmica završila da Nizozemci na početku nastavka nisu vrlo sretno došli do prednosti odnosno da Poulsen vrlo nesretno nije zabio autogol. Tek što je počeo nastavak Van Persie je nabacio, a Agger promašio loptu da bi je potom Poulsen vrlo nespretno puknuo u njega te poslao od stative u mrežu. Naravno, taj je pogodak šokirao Dance pa je Van Persie pet minuta kasnije imao zicera za rješenje utakmice, no kao i u ostalim odličnim prilikama - užasno je reagirao.

Statistika

Udarci: 15/8
Udarci u okvir: 7/3
Posjed lopte: 58%/42%
Prekršaji: 13/20
Točna dodavanja: 576/374

Primljeni gol, ali i izlazak Bendtnera u 62. minuti, itekako je utjecao na igru Danske koja je pala u nastavku pa su tako Nizozemci lakoćom imali dominaciju, ali i bolje prilike nego u prvih 45 minuti. Ono što Nizozemci nisu mogli napraviti sat vremena, napravio je Elia u pola sata što je proveo na terenu. 23-godišnji krilni igrač Hamburga unio je živost i prodornost u igru Nizozemske te je samo bilo pitanje kada će pasti drugi gol.

Blizu pogotka bili su Nizozemci kada je Sneijder u 82. minuti od bloka pogodio prečku, a minuti iza toga - 2:0; zasluženo. Elia je ponovno napravio nered u obrani Danske, a Kuyt je natrčao na njegov odbijanac i lako poslao loptu u praznu mrežu za konačnih 2:0.

Konačnih 2:0 izgleda puno ljepše nego što je bilo stanje na terenu, no nije to primarno Nizozemcima koji su uspješno otvorili natjecanje, a ono što im nedostajalo - imaju u Robbenu. Što se tiče Danske, pokazali su se vrlo čvrstom i organiziranom momčadi koja će imati što za reći na ovom natjecanju.

• Captain Jack14.06.2010. u 18:08
    Odvratna utakmica sa smiješnim golovima,isključivo zahvaljujući božici Fortuni su Oranje uzele 3 boda,čak su Danci bili u najmanju ruku ravnopravni,ako ne i bolji