SP 2010., Natjecanje po skupinama, Skupina E, 2. kolo, 19.06.2010, 13:30 h, Durban, Durban Stadium, gledatelja: 62.010
Suci: Hector Baldassi (Argentina), Ricardo Casas (Argentina), Hernan Maidana (Argentina)
Nizozemska
Nizozemska
Wesley Sneijder 53'
1:0(0:0) Japan
Japan

Maja Giljanović • subota, 19.06.2010.

Nizozemska ni u drugoj utakmici u Skupini E nije briljirala, ali umjetnički dojam je nebitan kad na kontu od mogućih šest imate svih šest bodova. Japan se pokazao u solidnom izdanju, ali je platio skupu cijenu kiksu svog golmana Eijija Kawashime koji je "popio" gol Wesleyja Sneijdera s ruba šesnaesterca u 53. minuti.

Eljero Elija
72'
20
Ibrahim Afellay
83'
21
Klaas-Jan Huntelaar
88'
Shunsuke Nakamura
64'
9
Shinji Okazaki
77'
11
Keiji Tamada
77'
Takeshi Okada

Samo jedan poraz

Otkad je 20. kolovoza 2008. prvi put vodio Oranje (1:1 protiv Rusije) izbornik Nizozemske Bert van Merwijk je izgubio samo jednu utakmicu. U Eindhovenu je u rujnu 2008. slavila Australija, Nizozemci su golom Huntelaara vodili 1:0, ali nakon isključenja Stekelenburga Kewell iz jedanaesterca i Kennedy su preokrenuli na 2:1.

Izbornika Nizozemske Berta van Marwijka reprezentacija Japana ničim nije mogla iznenaditi, Oranje je protiv čvrstih Japanaca igralo u rujnu i spoznalo koliko je zahtjevno igrati protiv protivnika niskog težišta, brzih i "navijenih" na svih 90 minuta intenzivne trke. Nizozemska je tada golovima Van Persieja, Sneijdera i Huntelaara slavila 3:0, naoko glatko, ali Japan je odolijevao punih 70 minuta i posustao u finišu.

20 u nizu

Vezane vijesti

20 utakmica uzastopce Nizozemska nije izgubila od čega je 15 puta pobijedila, a protiv Tunisa (1:1), Engleske (2:2), Australije (0:0), Italije (0:0) i Paragvaja (0:0) odigrala bez pobjednika.

Nakon prvog poluvremena u Durbanu izgledalo je da će se utakmica rasplesti po sličnom scenariju. Nizozemci su od prvog trenutka preuzeli inicijativu, strpljivo su pleli mrežu i u jednom su trenutku posjed lopte podigli na 75 % (na koncu 69 %), ali nisu izveli nijednu suvisliju akciju. Pucali su prema Kawashimi samo triput i tek jednom u okvir gola i koliko god su izgledali bolje, toliko je Japan s lakoćom u svlačionicu otišao s 0:0.

Šest pobjeda

6 utakmica zaredom Nizozemska je pobijedila, otkad su sredinom studenog prošle godine protiv Paragvaja odigrali 0:0 Nizozemci su slavili protiv redom SAD-a (2:1), Meksika (2:1), Gane (4:1), Mađarske (6:1), Danske (2:0) i Japana (1:0).

U nastavku je Van Marwijk svojim igračima naložio jači pritisak, Van Persie je unutar prvih pet minuta stvorio dvije poluprilike, a gol je pao u 53. minuti. Raspoloženi Van Persie je odložio loptu Sneijderu na rub šesnaesterca, europski prvak s Interom je svom snagom opalio, ali veselje Oranjea apsolutno ide na dušu Kawashimi, golman Kawasakija tragično se postavio i "popio" gol za 0:1.

Posjed lopte: 61%/39%

Japanci nisu paničarili, Okubo je u 55. i 57. pucao prema Stekelenburgu, minutu poslije su zaradili i prvi korner, a u 70. je Van der Wiel izbio ispred strijelca protiv Kameruna Honde. Nisu postigli gol, ali su se svidjeli i istaknuli kandidaturu za prolaz u osminu finala u trećem kolu protiv Danske.

Igrača susreta Sneijdera je u 82. minuti zamijenio Afellay i u 85. i 89. minuti prokockao dvije mat-prilike za 2:0, a promašaji su se Nizozemcima zamalo obili o glavu u 90. minuti, obrana je zaspala, ali Okazaki je bio neprecizan i pucao iznad prečke.

• Obrisan korisnik19.06.2010. u 23:42
    pogledaj samo topčinu iz noge koju je poslao, radi se o djelići sekunde, loptu iskontrolirat pri toj brzini , može se samo odbit od tebe oa joj staneš na putanju što i je !
  • Obrisan korisnik19.06.2010. u 23:39
    felš lopta punom snagom, tom brzinom , ako ide u okvir stavi uredno među vratnice za koga misliš da je najbolji golman u galaksiji , stavi križanca van der sara i hobotnice i opet bu ušla :)
  • Obrisan korisnik19.06.2010. u 22:42
    pa one je profesionalac nebi mu se smjele događati ovakve stvari a pogotovo ne sa svjetskom
  • Obrisan korisnik19.06.2010. u 18:09
    Kawashimi na dušu što točno???? ljudi daj malo stanite između tih vratnica pa pišite, može i onih od malog gola :)
  • Obrisan korisnik19.06.2010. u 15:53
    1.poluvrijeme možda najgore nogometno poluvrijeme koje sam u životu gledao. Inače na znam na temelju čega van bronckhorst može igrat beka. taj čovjek ne može jedan sprint napravit. Van der vaart isto ne može igrat na krilu. Valjda će to bit bolje kad se vrati robben