SP 2010., Natjecanje po skupinama, Skupina H, 2. kolo, 21.06.2010, 16:00 h, Nelson Mandela Bay/Port Elizabeth, Port Elizabeth Stadium
Suci: Khalil al Ghamdi (Saudijska Arabija), Hassan Kamranifar (Iran), Saleh al Marzouqi (UAE)
Čile
Čile
Mark Gonzalez 75'
1:0(0:0) Švicarska
Švicarska

Branimir Korać • ponedjeljak, 21.06.2010.

Drugi susret ponedjeljka odigrali su Čile i Švicarska. Čileanci su imali prednost od igrača više, kontrolirali su igru, ali na kraju nisu uspjeli ubilježiti uvjerljiviju pobjedu s kojom bi mirnije dočekali posljednje kolo...

Mark Gonzalez
46'
10
Jorge Valdivia
46'
22
Esteban Paredes
65'
Tranquillo Barnetta
42'
19
Eren Derdiyok
68'
18
Albert Bunjaku
77'
Ottmar Hitzfeld

Čile i Švicarska upisali su u prvom kolu minimalne pobjede i bili su svjesni kako ih uspjeh u ovom susretu približava prolasku. Posebno se to odnosilo na Švicarsku koja u posljednjem kolu igra s nešto slabijim Hondurasom.

Od početka susreta reprezentacije su očekivano stajale na terenu. Švicarci su se zatvorili i tražili svoju priliku iz kontranapada dok je s druge strane Čile pokušavao pritisnuti, kasnije i uz brojčanu premoć, ali sjajnog Benaglija su teško mogli probiti.

novi rekord

Švicarci su u ovom susretu pokušali dohvatiti i rekord koji su držali Talijani s 550 minuta bez primljenog pogotka na SP-u. Za takvo što trebali su izdržati do 68. minute, uspjeli su i sada se nalaze sami na vrhu.

Prvo poluvrijeme posve je pripalo Čileancima. Prvi put su Benagliju zaprijetili u 11. minuti kada su dva puta pucali, ali švicarski vratar je uspio otkloniti opasnost.

Uslijedilo je razdoblje igre u kojem se igralo većinom na sredini terena, uz dosta prekida i sjeckanja igre zbog prekršaja, ali i kriterija suca. U 29. minuti zaprijetili su Švicarci. Čileanska obrana je pogriješila, u dobroj se situaciji našao Blaise N'Kufo, ali je vrlo malo zakasnio pospremiti je u mrežu.

Dvije minute kasnije ključan trenutak susreta. Valon Behrami se borio za loptu s Vidalom, gradio se i pritom pomogao rukama i kako je zakačio Čileanca po licu, ovaj je pao, a sudac mu je odmah pokazao crveni karton.

Do kraja prvog dijela Čileanci su pritisnuli, ali nisu konkretno zaprijetili.

Slična situacija i u drugih 45 minuta. Švicarska se i dalje branila, Čile je mahom jalovo napadao, sve dok mu se napokon pritisak nije isplatio i postigao pogodak iz sumnjive situacije.

30 minuta je trajao pritisak Čilea bez konkretne situacije. Nanizali su Južnoamerikanci nekoliko poluprilika u tom razdoblju, ali konkretnu veliku priliku nisu stvorili.

Čile - Švicarska

Udarci: 20/7
Udarci u okvir: 7/1
Posjed lopte: 58%/42%
Prekršaji: 19/26
Točna dodavanja: 437/165

Onda u 75. minuti dolaze do vodstva. Sve su napravili igrači koji su ušli u drugom poluvremenu. Valdivia je ubacio loptu u 16 metara i to čini se dok je Paredes bio u zaleđu, ovaj je ubacio na drugu vratnicu gdje lijepo skače Mark Gonzalez i zabija glavom za 1:0.

Nakon primljenog pogotka Švicarska je pokušala i s igračem manje doći do boda, međutim to im nije pošlo za nogom. Čak štoviše, Čile je morao i povisiti vodstvo kada je sedam minuta prije kraja susreta Paredes došao sam pred Benaglija i onda pucao loše, visoko preko gola.

U 90. minuti Švicarci propuštaju priliku utakmice. Bunjaku je petom pronašao Derdiyoka, ovaj posve neometan po sredini gola puca neprecizno i lopta odlazi pored vratnice.

Bilo je to sve od obje momčadi. Čile je zadržao prednost i upisao minimalnu pobjedu koja ga dovodi vrlo blizu plasmana u osminu finala. Švicarci su nakon isključenja Behramija praktički već otpisani, nisu se uspjeli obraniti i morat će šansu tražiti protiv Hondurasa.

• Obrisan korisnik22.06.2010. u 10:38
    Nažalost - da, ako izgubi od Španjolske (očekivano), a "drvosjeće" pobjede Honduras! Zato se Bielsa jučer hvatao za glavu, u više navrata, nakon promašenih prilika. Druga opcija Španjolska - out.., malo vjerojatna! Najbolje (najpoštenije) bi bilo da Honduras dobije i riješen problem, ali ...
  • The_Killer_000722.06.2010. u 00:26
    čile ispada
    The_Killer_0007
  • Obrisan korisnik21.06.2010. u 19:48
    Osobno,ni ja ne volim gledati bunker,ali šta je Švicarska trebala napraviti?? Napasti Španjolce sa 3 napadača?? Danas sa igračem manje izvesti jednog obrambenog i gurnuti napadača???? Igrali su onako kako su mislili da će im donijeti uspjeh,a sigurno neće tako protiv Hondurasa igrati..
  • Obrisan korisnik21.06.2010. u 19:40