SP 2010., Natjecanje po skupinama, Skupina H, 2. kolo, 21.06.2010, 20:30 h, Ellis Park, Johannesburg, gledatelja: 54.386
Suci: Nishimura, Sagara (Japan), Hae Sang (Južna Koreja)
Španjolska
Španjolska
David Villa 17', 51'
2:0(1:0) Honduras
Honduras

Španjolci se vratili sa stilom

Antonija Pavlić • ponedjeljak, 21.06.2010.

Reprezentacija Španjolske vratila se među žive poslije minimalnog, ali šokantnog poraza od Švicarske. Del Bosqueova je momčad frustracije ispucala na Hondurasu, a da su bili precizniji, konačan je rezultat mogao biti vrlo sličan portugalskom demoliranju Sjeverne Koreje...

Cesc Fabregas
66'

Mata
70'
17
Alvaro Arbeola
77'
Georgie Welcome
46'
7
Ramon Nunez
63'

Johnny Palacios
84'
Reinaldo Rueda

Premda Honduras nije momčad po kojoj se posebno relevantno može suditi jačina neke reprezentacije, španjolska prezentacija protiv izabranika Reinalda Ruede pokazala je da europski prvaci na jug Afrike ipak nisu otputovali opušteni.

Nogometaši Vicentea del Bosqea na terenu su Ellis Parka u Johannesburgu prikazali sve što im je u prvoj utakmici nedostajalo - imaginaciju, ideju, dribling, raspoloženost, kombiniranost. Jedino što je "štekalo" u malonogometnoj igri furije bila je efikasnost, s kojom bi konačnih 2:0 bilo puno sličnije ranijem današnjem portugalskom demoliranju Sjeverne Koreje.

ZANIMLJIVO

Španjolska je samo jednom u povijesti svjetskih prvenstava natjecanje napustila nakon grupne faze, kada je izgubila prvi susret. Ovdje joj se to dogodilo protiv Švicarske, ali vjerujete li da ovakva furija može kiksati u posljednjoj utakmici (Čile)?

Prvu je veliku prigodu Španjolska kreirala u 5. minuti. S lijevog je boka poluvisoku loptu u sredinu poslao David Villa, ali neuobičajeno je traljavo pucao Fernando Torrres, Noellu Valladeresu omogućivši da s lakoćom upiše prvu obranu.

Dvije se minute kasnije, pak, već zatresla greda; Villa je fantastično primijetio da je honduraški vratar izašao s crte te ga zamalo šokirao s udaljenosti od gotovo 30-ak metara. U 11. je minuti na ubačaj Joana Capdeville odlično skočio Sergio Ramos, ali je iz velike blizine ipak pucao iznad gola.

Hondurašani su preko Davida Suaza prvi put zaprijetili u 17. minuti, ali već su u sljedećem napadu - kapitulirali. Sam je sve učinio David Villa - primio je loptu na 20-ak metara, prošao nekoliko "bijelih" i u konačnici s travnjaka neobranjivo pogodio suprotni kut suparničkog gola.

ŠPANJOLSKA - HONDURAS

Udarci: 22/9
Udarci u okvir: 15/9
Posjed lopte: 57/43
Prekršaji: 9/18
Točna dodavanja: 486/293

Nastavili su Španjolci dominirati i stvarati prilike; izabranici Reinalda Ruede teško su uspjevali uopće iznijeti loptu, a količina šansi koje je furija mogla realizirati vrlo je brzo prešla "normalnu".

U 24. je minuti, tako, na ubačaj Jesusa Navasa, za centimetar kratak ostao Xavi; Ramos je u 33. u trepavicu naciljao još jednom nepreciznog Torresa, a isti je igrač pucao i nekoliko sekunda kasnije, ali iz sjajne situacije ponovno nije pronašao okvir gola.

Tek što se reprezentacija Hondurasa na početku drugog poluvremena ohrabrila i krenula prema Ikeru Casillasu, sjevnuo je ubojiti španjolski kontranapad; lijepo su kombinirali Villa i Xavi, lopta je na desnom boku došla do rasploženog Jesusa Navasa, a on je upisao asistenciju povratnom loptom uposlivši - a koga drugoga nego Davida Villu. Novi napadač madridskog Reala iz daljine je, uz malu pomoć Chavezova koljena, drugi put ražalostio vratar Hondurasa.

Samo je mali impuls trebao furiji da se ponovno zakotrlja lavina odličnih prilika; nekoliko je trenutaka kasnije silovito pored vratnice pucao Sergio Ramos, a akcije koje su podsjetile na Španjolsku s Europskog prvenstva prije dvije godine nastavili su Xavi, Torres, Capdevilla...

Na desnom je boku braniče Hondurasa gotovo konstantno "iritirao" Jesus Navas te je u duelu s Izagguirreom u 63. minuti - izborio najstrožu kaznu. Međutim, David Villa pucao je pored vratnice, premda je već savladan bio Valladeres.

Cesc Fabregas samo je minutu nakon što je ušao u 66. odlično izbjegao zaleđe, primirio loptu i zaobišao vratara, ali s crte je gola u klizećem startu raščistio Chavez. U posljednjih se desetak minuta ponovno u strijelce mogao upisati Villa, ali dva su puta u zadnji čast situacije "čistili" Figueroa, odnosno Mendoza.

• Obrisan korisnik22.06.2010. u 18:17
    pa da igraju 4-4-2 sa rombom, Xabi Alonso def. vezni, Xavi, Iniesta centralni, Fabregas iza 2 špice Torresa i Ville. Torres sad nije u formi, mogli bi igrat sa 4-5-1 sa tzv. "V" vezom i Villom u špici:               Xabi Alonso... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik22.06.2010. u 16:18
    Spanjolska igra u sistemu 4 3 3 di je Busquets zadnji vezni, ne moze se igrat bez zadnjeg veznog. Navas ne moze centarsut pogoditi ali je prodoran pa je zato igra. Sporiji im je nesto protok lopte no i dalje su sila.
  • Obrisan korisnik22.06.2010. u 12:32
    onaj Jesus Navas je kriminalno loš, da je jednu loptu dobro nabacio od 30 pokušaja Španjolska bi zabila gol. Sve lopte idu na njega, on ne zna šta će sam sa sobom, nekad da Ramosu da nabaci, a nekad on ili prepreslabo ili preprejako nabaci. Pa da jedna Španjolska ne može stavit jedno normalno desno... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik22.06.2010. u 02:53
    još el ninho u barcu i prodajte zlatana. dobijte čile 4-3 uz poraz švice i sve 5.
  • The_Killer_000722.06.2010. u 00:27