SP 2010., Natjecanje po skupinama, Skupina G, 3. kolo, 25.06.2010, 16:00 h, Nelspruit, Mbombela stadion, gledatelja: 34763
Suci: Undiano, Martinez, Jimenez (Španjolska)

Ivana Strahija • petak, 25.06.2010.

Obala Bjelokosti je s 3:0 svladala Sjevernu Koreju, ali su zbog remija Portugala i Brazila Slonovi ostali bez šanse za vizu za osminu finala. Golove za Obalu Bjelokosti postigli su Yaya, Romaric i Kalou.

Kum-Chol Choe
67'

Aruna Dindane
64'
8
Salomon Kalou
64'
7
Seydou Doumbija
79'
Sven-Goran Eriksson

Sjeverna Koreja i Obala Bjelokosti unaprijed su proglašeni onima koji odlaze kući. Iako je to bilo sasvim točno za Korejce, koji unatoč strahu pred Dragim vođom nikako nisu mogli promijeniti svoju sudbinu, Obala Bjelokosti odlučila se dati sve od sebe, uzdajući se i u Brazil da pobijedi Portugalce.

Potvrdu toga da nada, kolikogod mala, još uvijek postoji, pokazao je i izbornik Obale Bjelokosti Sven-Goran Eriksson, u prvih 11 uvrstivši tri napadača, Chelseajevog Drogbu, Lilleovog Gervinha i Galatasarayevog Keitu. Napad svim oružjem Korejci nisu uspjeli izdržati.

Vezane vijesti

SLONOVI NAPADAJU

Obala Bjelokosti, uz veliku potporu navijača, vodi već od 14. minute. Dobro ubacuje Boka, a Toure Yaya loptu prima na rubu 16 metara Koreje i jednostavno je, bez puno filozofije, prosljeđuje u mrežu pored zaspale obrane Korejaca za 1:0.

SJEVERNA KOREJA - OBALA BJELOKOSTI

Udarci: 8/28
Udarci u okvir: 4/15
Posjed lopte: 40%/60%
Prekršaji: 13/16
Točna dodavanja: 242/470

Dominacija Bjelokošćana se nastavlja, a u 20. minuti je već 2:0. Drogba silovito trese prečku, lopta se odbija, a glavom je u nebranjenu mrežu Sjeverne Koreje posprema Romaric.

Znajući da im 2:0 nije dovoljno, Slonovi nastavljaju s pritiskom na gol Sjeverne Koreje. Posebno je opasan Keita, a u 30. minuti loptu lijepim udarcem iz voleja šalje za dlaku iznad gola vratara Myong-Guk Rija.

Od Korejaca svega dvije prilike vrijedne spomena, obje djelo Yong-Jo Honga, koji je iz dva slobodna udarca loptu uputio prema golu Obale Bjelokosti, ali daleko od cilja.

KOREJA BEZ POPRAVKA DOJMA

Koreja se u drugom poluvremenu, nakon dva primljena gola u prvih 45 minuta, ali i velikog poraza od Portugala (7:0) nadala barem popravku dojma. Nadu za to donosi Tae-Se Jong, prvim pravim udarcem na gol protivnika, kojeg Bjelokošćanin Barry ipak dobro brani.

Obala Bjelokosti popustila je pritisak kojeg je držala tijekom cijelog prvog poluvremena, ali je Drogba u barem dva navrata mogao doći do pogotka. U 52. minuti u šansu ga je gurnuo Arsenalov Eboue, no Drogba kasni pola koraka, a potom u kombinaciji s Bokom ne uspijeva promijeniti rezultat.

Kako vrijeme curi Obala Bjelokosti je sve dalje od svog cilja, visoke pobjede, čemu Eriksson pokušava doskočiti uvevši u igru dva nova napadača. Portsmouthov Dindane mijenja Gervinha, a Chelseajev Kalou mijenja Keitu.

To se pokazalo odličnim potezom, jer dvadesetak minuta od ulaska u igru upravo Kalou diže rezultat na 3:0 za Obalu Bjelokosti. Boka je i ovog puta bio asistent, dok je Kalou s male udaljenosti matirao vratara Myong-Guk Rija.

Nedugo potom još se jednom trese mreža Sjeverne Koreje, ali je Doumbia bio u zaleđu kad je loptu poslao u gol.

Susret je završen uvjerljivom pobjedom Obale Bjelokosti, koja je navijače oduševila lijepom igrom, ali i borbom do posljednje minute. Obje se ekipe opraštaju od Svjetskog prvenstva, a u osminu finala iz grupe G prolaze Brazil i Portugal.