Kiks Ajaxa, težak poraz Celtica

Marin Pintur • srijeda, 28.07.2010.

Uz gostovanje Dinama u Moldaviji, odigrano je još osam kvalifikacijskih susreta za plasman u Ligu prvaka. Iznenađenje predstavlja remi Ajaxa i PAOK-a u Amsterdamu, a vrlo blizu prolazu su došli Basel, Rosenborg i Partizan. U najzanimljivoj utakmici Braga je visoko svladala Celtic.

Najzvučniji predstavnici ovoga dijela natjecanja, Ajax i Celtic neće nimalo biti zadovoljni rezultatima prvih susreta. Za Ajax je krenulo odlično, već u 13. minuti strijelac za vodstvo je bio Urugvajac Luis Suarez koji je tako nastavio s dobrom formom sa Svjetskog prvenstva. Međutim, PAOK se nije predavao i 20 minuta prije kraja došao do izjednačenja. Pogodak je postigao Vladimir Ivić. U derbiju trećeg pretkola Braga je bila uvjerljiva protiv Celtica. Škote je načeo Alan iz jedanaesterca u 26. minuti. Na 2:0 je povisio Echiejile u 76. minuti, a konačan je rezultat iz slobodnog udarca postavio Matheus dvije minute prije kraja. Portugalci su tako ostvarili veliki korak prema daljnjem natjecanju.

Predstavnici Švicarske su ubilježili pobjedu i remi. Međutim, puno zadovoljniji su nogometaši Basela koji su obavili veliki posao na mađarskom gostovanju kod Debrecena. Po jedan pogodak u svakom poluvremenu je Baselu bio dovoljan za gotovo siguran prolaz u posljednje pretkolo. Young Boysi i Fenerbahce su u Bernu odigrali burnu i uzbudljivu utakmicu. Turci su dvaput vodili, ali su domaći pogotkom Costanza u 89. minuti došli do remija. Glavni sudac ove utakmice je podijelio čak osam žutih kartona i jedan crveni, gostujućem Kazim-Richardsu.

Vrlo dobre rezultate pred uzvratne utakmice su ostvarili Partizan i Rosenborg. Srpski je predstavnik dočekao goste iz Helsinkija i već u prvom poluvremenu došao do 2:0. Strijelci su bili Iliev i Ilić, a povećanje vodstva je stiglo u sudačkoj nadoknadi kada je precizan bio Cleo. U skandinavskom dvoboju uspješniji su bili Norvežani. Točnije, Rosenborg je zgoditkom Henriksena u 33. minuti svladao AIK u Stockholmu. U redovima AIK-a Ivan Turina je branio cijeli susret i zaradio žuti karton, dok je Goran Ljubojevic odigrao 81 minutu.

Siromašni pogocima su bili susreti na istoku Europe. Kazahtanski prvak Aktobe je pogotkom Smakova iz kaznenog udarca zasluženo slavio nad Hapoelom iz Tel Aviva. Mreže su mirovale na susretu BATE Borisova i danskog prvaka FC Copenhagena. Obje uzvratne utakmice bi mogle biti vrlo uzbudljive.