Caen ušutkao Velodrome

Maja Giljanović • subota, 07.08.2010.

Prvak Ligue 1 u prvom je kolu Le Championnata dugo je visio protiv prošlogodišnjeg prvaka Ligue 2 i mada je u jednom trenutku izgledalo da će izvući bod, Normandijci nisu odustajali i golom El-Arabija u 85. minuti šokirali su Olympique i na Velodromeu pobijedili tek treći put u povijesti. Nije pobijedio ni Lyon s Dejanom Lovrenom na klupi, ali je protiv Monaca osvojio barem bod, a na čelo je izbio PSG.

Spektakularnu su utakmicu u prvom kolu nove sezone Le Championnata odigrali prvak Ligue 1 i branitelj naslova Marseille i prvak Ligue 2 i dojučerašnji drugoligaš Caen. Igrači Didiera Deschampsa bolje su otvorili utakmicu, ali nakon što su Lucho Gonzalez u 15. i Valbuena u 20. minuti propustili osigurati Olympiqueu vodstvo Caen se izvukao iz stiska i preuzeo inicijativu.

Gosti koji su jedva skupili 18 igrača prvi su put zaprijetili u 25. minuti kad je Mollo pogodio stativu, a u finišu prvog poluvremena prokockali su tri izvrsne prilike, Nivet u 39. te El-Arabi u 40. i 42. minuti nisu poslali loptu iza leđa Mandande s tim da je golmana Marseillea u drugoj šansi ponovno spasio okvir gola.

Vezane vijesti

U 52. minuti Caen je potpuno zasluženo poveo i nagovijestio senzaciju, Seube je odapeo s 25 metara, Mandanda je bio nemoćan i Velodrome je zapanjen ušutio. U 77. minuti meč-loptu za Caen propušta iskoristiti Yatabare, a nepunu minutu poslije Sorbon i golman Normandijaca Thebaux petljaju i otvaraju prostor za Samassu koji ne propušta poklon-bon.

U 80. minuti najbolji strijelac lige prošle sezone Niang propušta zabiti za preokret, a i ovog puta je uslijedila kazna na drugoj strani, El-Arabi je neobjašnjivo ostavljen sam ispred Mandande i pet minuta prije kraja utakmice ponovno dovodi Caen u vodstvo i na koncu do njihove tek treće pobjede na Velodromeu u povijesti i prve nakon 1996. godine.

Nije pobijedio ni Lyon, ali Lavovi su protiv Monaca barem osvojili bod. Hrvatski reprezentativac Dejan Lovren nije zaigrao, odgledao je svih 90 minuta s klupe, a i jedni i drugi mogu žaliti za propuštenim prilikama. Lloris je spašavao ispred Parka, Hanssona i Mendyja, a Ruffier ispred Michela Bastosa dvaput u jednom napadu i u trećoj minuti nadoknade ispred Pieda.

Utakmicu je obilježio trenutak strave kad se Gomis u 6. minuti kao pokošen rafalom srušio na travnjak. Istrčala je liječnička ekipa Lyona i srećom se 25-godišnjak za dvije nepune pridigao i nastavio susret kao da se ništa nije dogodilo (Gomis je slične konvulzije doživio i prošle godine u reprezentaciji).

Čelo tablice je nakon nepotpunog prvog kola - sutra, naime, posljednju utakmicu na La Mossonu igraju Montpellier i Bordeaux - preuzeo PSG. Parižani su golovima Erdinga i pojačanja iz Monaca Nenea te autogolom Janota slavili protiv Saint-Etiennea (3:1), a pun plijen su osvojili i Toulouse, Sochaux i Nancy.

Toulouse i Sochaux su bez bodova ostavili preostala dva novaka u ligi, Brest je protiv Ljubičica poklekao 0:2, a Arles-Avignon je ispustio vodstvo i Sochuaxu nakon gola Dja Djedjea dopustio preokret na 2:1.

U Lensu u kojem zbog ozljede aduktora na vratima nije bilo Vedrana Runje Nancy je slavio golom Berenguera u 82. minuti (2:1), a u junaka se u posljednjim sekundama obranom jedanaesterca nakon isključenja Berenguera prometnuo gostujući golman Gregorini.

Utakmice između Auxerrea i Lorienta (2:2), Rennesa i Lillea (1:1) te Nice i Valenciennesa (0:0) završile su, pak, bez pobjednika.