Vodeni sportovi

Phelps krenuo u pohod

Maja Giljanović • četvrtak, 19.08.2010.

Prvog dana Panpacifičkog prvenstva u Irvineu reprezentacija SAD-a je osvojila više od tucet medalja, uzeli su Amerikanci u Kaliforniji pet zlatnih, četiri srebrne i četiri brončane medalje, a srušili su i dva rekorda prvenstava.

Nakon prvog dana natjecanja na Panpacifičkom prvenstvu tablicu najboljih predvodi reprezentacija SAD-a, Amerikanci su u Irvineu osvojili 107 bodova i izbili na čelo ljestvice ispred Australije (76) na drugom i Japana (46) na trećem mjestu.

Dvije muhe jednim udarcem uhvatili su Allison Schmitt i Aaron Peirsol. Viceprvakinja svijeta uzela je zlatnu medalju i poboljšala rekord prvenstava Claudije Pol (1:57,48) iz 1997. na 200 slobodno (1:56,10), a olimpijski pobjednik je na 100 leđno svojih 53,32 iz 2006. godine spustio za jednu stotinku sekunde (53,31).

Jednu zlatnu medalju Amerikancima je donio i Michael Phelps, najtrofejniji olimpijac u povijesti slavio je na 200 delfin (1:54,11), a preostala dva naslova prvaka SAD-a su Ryana Lochtea na 200 slobodno (1:45,30) i Kate Ziegler na 800 metara (8:21,59).

Svjetski prvak i svjetski rekorder na 50 i 100 metara slobodno Cesar Cielo pokazao je zube u finalu na 50 delfin, Brazilac je ispred Nicholasa Santosa (23,33) i Rolanda Schoemana (23,39) isplivao najbolji rezultat na ovogodišnjim svjetskim tablicama (23,03) i uzeo prvi naslov panpacifičkog prvaka u karijeri.