Vodeni sportovi

Kiks Phelpsa na 400 mješovito

Maja Giljanović • petak, 20.08.2010.

Nakon što je najtrofejniji olimpijac svih vremena Michael Phelps prvog dana Panpacifičkog prvenstva u Irvineu osvojio naslov na 200 delfin drugog je dana ostao kratkih rukava na 400 metara mješovito, olimpijski je pobjednik u kvalifikacijama ostao iza reprezentativnih kolega Ryana Lochtea i Tylera Claryja, a samo dvojica iz svake države mogu u finale. Amerikanci su drugog dana osvojili sedam zlatnih, a 13 medalja ukupno.

I drugog dana Panpacifičkog prvenstva u Irvineu Amerikanci su uzeli ukupno 13 medalja, reprezentacija SAD-a potukla je konkurenciju u sedam disciplina, a osvojili su i jednu srebrnu i pet brončanih odličja.

Slavili su Natalie Coughlin i Nathan Adrian na 100 slobodno, Rebecca Soni na 100 prsno, Elizabeth Beisel i Ryan Lochte na 400 mješovito te štafete 4x200 slobodno.

Treću zlatnu medalju na 100 slobodno na panpacifičkim prvenstvima uzastopce nakon Yokohame 2002. i Victorije 2006. Coughlin je osvojila najboljom utrkom u svijetu u 2010. (53,67) ispred srebrnih Dane Vollmer i Emily Seebohm poravnatih na 53,96, a također najboljih u sezoni 48,15 Adrianu je donijelo naslov ispred bivšeg svjetskog prvaka Brenta Haydena (48,19) na drugom i aktualnog svjetskog prvaka i svjetskog rekordera Cesara Ciela (48,48) na trećem mjestu.

Braniteljica naslova osvojenog na 100 prsno u Australiji prije četiri godine i olimpijska pobjednica Leisel Jones (1:05,66) ovog je puta potpisala kapitulaciju protiv svjetske prvakinje Soni (1:04,93), Beisel je na 400 mješovito rekord panpacifičkih prvenstava postavila u kvalifikacijama (4:34,04) i u finalu se zadovoljila s 4:34,69, a Amerikanci su i bez Michaela Phelpsa u finalu na 400 mješovito osvojili dvostruku krunu.

Svjetski prvak Lochte je osvojio zlatnu (4:07,59) i Tyler Clary srebrnu medalju (4:09,55), a olimpijski pobjednik i svjetski rekorder Phelps je zbog kvote od najviše dvojice finalista iz jedne države nakon četvrtog mjesta u kvalifikacijama (4:15,38) izvukao deblji kraj i ostao bez finala. Prvi mu je ovo put nakon 2005. da je na velikom natjecanju ostao bez finala, a od B finala je na koncu odustao.

Akciju drugog dana natjecanja zaključile su štafete 4x200 slobodno. Vollmer, Morgan Scroggy, Katie Hoff i Allison Schmitt su slavile (7:51,21) ispred Australki (7:52,64) i Kanađanki (7:54,32), a Phelps, Peter Vanderkaay, Richie Berens i Lochte (7:08,84) ispred Japanaca (7:11,01) i Australaca (7:11,05).