Vodeni sportovi

Lochteu i šesta zlatna medalja

Maja Giljanović • nedjelja, 22.08.2010.

I četvrtog dana Panpacifičkog prvenstva u Irvineu Amerikanci su osvojili 13 medalja, a šestim naslovom prvaka Ryan Lochte se okitio naslovom najboljeg plivača prvenstva ispred peterostrukog prvaka Michaela Phelpsa. Najbolja plivačica je svjetska prvakinja i olimpijska pobjednica, trostruka panpacifička prvakinja Rebecca Soni.

I posljednjeg dana Panpacifičkog prvenstva u Irvineu poput prethodna tri reprezentacija SAD-a je osvojila 13 medalja, četvrtog dana natjecanja Amerikanci su osvojili šest zlatnih, četiri srebrne i tri brončane medalje.

Ryan Lochte je i prije četvrtog dana ponio epitet najuspješnijeg natjecatelja, a na koncu je osvojio i šesti naslov prvaka. Nakon naslova na 200 slobodno, 400 mješovito, 200 leđno i u štafetama 4x100 i 4x200 slobodno Lochte je slavio i na 200 mješovito.

Svjetski prvak je otpuhao konkurenciju iz bazena, spustio je rekord panpacifičkih prvenstava Michaela Phelpsa (1:55,84) iz Victorije 2006. na 1:54,43 i isplivao treće mjesto svih vremena tri desetinke iza svog svjetskog rekorda isplivanog u poliuretanu na Svjetskom prvenstvu u Rimu prošle godine (1:54,10).

Tyler Clary je zakasnio više od tri sekunde, ali je uzeo srebro (1:57,61) ispred Thiaga Pereire (1:57,83) čime su Lochte i Clary treći put nakon 400 mješovito i 200 leđno SAD-u donijeli dvostruko slavlje.

Zlatne su medalje Amerikancima priskrbili i Jessica Hardy i Nathan Adrian na 50 slobodno, Rebecca Soni na 200 prsno i štafete 4x100 mješovito. Hardy i Adrian su ispred Amande Weir (24,70) i svjetskog prvaka i svjetskog rekordera Cesara Ciela (21,57) rekorde panpacifičkih prvenstava poboljšali na 24,63 i 21,55, Soni je ispred olimpijske vicepobjednice Leisel Jones (2:23,23) i svjetske rekorderke Annamay Pierse (2:23,65) srušila PP rekord Penelope Heyns iz Sydneyja 1999. i postavila ga na 2:20,69, a u štafetama su nedodirljivi.

Natalie Coughlin, Soni, Dana Vollmer i Hardy (3:55,23) slavile su ispred Australije (3:56,96) na drugom i Japana (3:57,75) na trećem mjestu, a Aaron Peirsol, Mark Gangloff, Phelps i Adrian (3:32,08) ispred srebrnog Japana (3:33,90) i brončane Australije (3:35,55).

Phelps je skupio pet zlatnih medalja, na 100 i 200 delfin i tri štafete, a pandan Lochtea je Soni, olimpijska pobjednica na 200 i svjetska prvakinja na 100 prsno uzela je "svoje" discipline, a epitet najbolje plivačice prvenstva je zaslužila i trećom zlatnom medaljom osvojenom u štafeti 4x100 mješovito.